Suriyeli Araplardan ABD'ye YPG çağrısı

Suriyeli çok sayıda Arap aşireti bir toplantı düzenleyerek bölgede çok sayıda zorbalığa imza atan PKK/YPG terör örgütüne verdiği desteği kesmesini istedi. ABD'den bölgeyi terkederek doğu bölgesinin yönetimini Arap aşiretlerine bırakması çağrısında bulunan bildiride, Türkiye'den de PKK/YPG'nin bölgeden çıkartılması için yardım istediler.

This browser does not support the video element.

Geçtiğimiz Pazar günü, Deyrizor'un doğu kırsalındaki el-Havayıç köyünde Akedat ve Zübeyd Kabile Lideri Şeyh Mutşir el-Hammud el-Ced'an ve Şeyh İbrahim el-Halil el-Abbud el-Ced'an, araçlarıyla seyir halindeyken kimliği belirsiz kişiler tarafından suikaste uğramıştı.

Şeyh Mutşir ile araç şoförü olay yerinde hayatını kaybetmiş, Şeyh İbrahim ise yaralanmıştı. Havayıç, Şuheyl ve Zeyban köylerinde toplanan halk, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelerdeki güvensizlik ortamını protesto etmişti. 

AŞİRETLER ŞANLIURFA’DA DA TOPLANDI

Bu saldırının ardından Şanlıurfa’da da toplanan Suriyeli sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ve aşiret liderleri, Suriye’nin Deyrizor şehrinde ve diğer bölgelerinde PKK/YPG elindeki toprakların Türkiye'nin desteği ile terörden arındırılmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bu konuda yardım isteyen Suriyeliler, Resulayn ve Telabyad gibi diğer bölgelerde de huzur ortamı sağlanmasını beklediklerini ifade ettiler.

Aşiretler ve STK’lar adına açıklama yapan Akedat ve Zübeyd Kabilesi Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Asker El Hıfıl, “PKK/YPG kontrolündeki Suriye topraklarımızda reisimiz Şeyh Mutşir el-Hammud el-Ced'an öldürüldü. Kimin öldürdüğünü çok iyi biliyoruz, YPG öldürdü. Biz liderimizin kanını Allah’ın izniyle yerde bırakmayacağız. ABD’nin topraklarımızı terk etmesini istiyoruz. Bizim topraklarımızı bize teslim etsin. Hakkımız olan petrolümüzü bize teslim etsin. Türkiye’ye bu güne kadar sağlamış olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan nasıl Resulayn ve Telabyad’ı aldıysa diğer terör esareti altında olan yerleri de alsın. YPG halka çok zulüm yapıyor. Bizim milletimizin hepsini öldürdü. Allah Türkiye’den razı olsun. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

‘YUNAN DURDU, ERMENİ BAŞLADI!’ Azeri spikerin sevinç gözyaşları Meis'deki Yunan bayrağı kırmızıya boyandı Ermeni hedefleri böyle yerle bir edildi Nadira Kadirova’nın odasından yeni görüntüler! Kadirova’nın odasında yapılan olay yeri incelemesi