Gülben Ergen-Erhan Çelik davasında karar

Gülben Ergen'in, kocası tarafından katledilen Emine Bulut cinayeti hakkında sosyal medya hesabından paylaşım yapan eski eşi Erhan Çelik'e yönelik hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı. Ünlü şarkıcı, söz konusu davadan beraat etti.

İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Gülben Ergen ve tarafların avukatları katıldı. Şikayetçi Erhan Çelik ise duruşmaya gelmedi.

''NAMUSSUZLAR DEDİM''

Duruşmada savunma yapan sanık Gülben Ergen, ''Ben namus cinayeti işleyenlere dedim. Bundan başka pay çıkaramaz, yani cinayet işleyenler bunu üstlenir. Emine Bulut cinayeti, kızının önünde işlenen bir kadın cinayeti olduğu için ben de üç çocuk annesi olduğum için topluma karşı hassasiyetimi gösterir tweet attım. Ayrıca katili işleyen kişinin fotosunu da paylaştım. Kadın şiddetini yaşamış birisi olarak hassasiyet gösterdim, kadın cinayeti işleyen katillere yönelik beyanda bulundum, 'namussuzlar' dedim. Benim şikayetçiyle bir sorunum yoktur. Benim müştekiyi toplum hafızasında hedef alarak onun üzerinden kötü yorum yapılması amaçlı söylediğim bir söz yoktur.'' diye konuştu.

ERGEN BERAAT, ÇELİK CEZA TALEP ETTİ

Duruşmada tarafların avukatları söz alarak, esasa ilişkin son savunma yaptı.

Şikayetçi Çelik'in avukatı, Ergen'in cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Ergen'in avukatı ise müvekkilinin müştekiye yönelik herhangi bir hakaret içeren ifadesinin olmadığı, davaya konu olan ifadelerin kadın cinayetlerine ilişkin olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatini istedi.

Son sözleri sorulan Gülben Ergen, ''Sanık olarak yargılanmam bile bir mağduriyettir, suçsuzum, beraatimi isterim.'' dedi. Ergen'in son sözlerini söylediği sırada duygulandığı görüldü.

MAHKEME 'BERAAT' DEDİ

Mahkemenin kararında, ceza hukukunda suç ve ceza içeren hükümlerin uygulanmasında kıyas yapılamayacağı, sanığın kadın cinayetini işleyen erkekle ilgili güncel yorumlarında namus diyerek kadın öldürme olgusuna karşı vicdani karşı koyma ifadelerini dile getirdiği belirtildi. Sanığın katılanın adını açıkça zikretmediği, "namus" diyerek cinayet işleyenleri açıkça hedef aldığı aktarılan kararda, sanık Ergen'in, kendisinin de şiddete maruz kaldığına ilişkin ifadelere yer vermesinin salt katılanı küçük düşürmeye yönelik bir suç kastı olarak değerlendirilemeyeceği vurgulandı.

Mahkeme, sanığın katılana zarar verme, hukuka aykırılık suç kastı bilinci içerisinde hakaret etmediği, kendisinin mağduriyetini dile getirmesinde de bir hukuksuzluk bulunmadığı, yorum yapanların meseleyi farklı boyuta taşımalarında da sanığın sorumlu tutulamayacağı gerekçesiyle Gülben Ergen'in beraatine karar verdi.

(AA)Ayrıntılar geliyor...

Kızgın kadın, sevgilisini bu hale getirdi! Ünlü modelin son hali şaşırttı! Zevk için para harcıyordu! Şimdi sokakta dileniyor 1 Haziran 2020 bugün hangi maçlar var? Van'da neler oluyor? 480 vaka, 18 bin karantina! 'Trump sığınağa götürüldü' ALİ BABACAN KİMLERE MESAJ VERİYOR? Seferler başlıyor Yarın nereler açılacak? 1 Haziran'da hangi mekanlar açılacak?