Apar topar İstanbul'a geldi...

'Sırbistan ve ABD bize emrivaki yaptı'

Kosova'nın İsrail'i tanıyıp Kudüs'e büyükelçilik açacağı açıklanmıştı. Duruma tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin ardından apar topar İstanbul'a gelen Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Sırbistan ve ABD tarafından kendilerine emrivaki yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Taçi ile hafta sonu Vahdettin Köşkü’nde kahvaltıda bir araya geldi. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından gerçekleşen buluşmanın, Taçi’nin talebi olduğu kaydedildi.

"AÇIK İHANET OLUR"

 Taçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmüş, Sırbistan’ın İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı, Kosova’nın da İsrail’i tanıyıp, Kudüs’te büyükelçilik açacağı açıklanmıştı.

Milliyet'ten Kıvanç El'in haberine göre; Taçi’nin telefonda bu görüşmeye dair “İzah etmek istiyorum” dediği, kahvaltının da bu nedenle gerçekleştiği ifade edildi.

Edinilen bilgiye göre, telefon görüşmesinde olduğu gibi Erdoğan yüz yüze görüşmede de Taçi’ye, bu karara çok üzüldüğünü ve hayretle karşıladığını söyledi.

Kosova’dan böyle bir adım beklemediklerini kaydeden Erdoğan, “Bu karar uluslararası hukuka da Birleşmiş Milletler kararlarına da uygun değil. Filistinlilere de açık bir ihanet olur” görüşünü ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin, Kosova’yı ilk tanıyan ülkeler arasında olduğunu da görüşmede Taçi’ye hatırlatarak, açıklanan kararları, “iki ülke ilişkilerine zarar verecek bir adım” olarak değerlendirdi.

"ADIM ATILMAYACAK"

Konuya dair izahat veren Taçi’nin de, “Bu süreç soğutulacak, adım atılmayacak. Emrivaki yapıldı. Biz oraya Sırbistan ile ilişkilerin düzeltilmesi için gittik. Başka bir tabloyla karşılaşıldı” ifadelerini kullandığı belirtildi. Görüşmede Erdoğan’ın “Vucic’e de söyledim, doğru bir karar değil, onlar da umarım bu karardan vazgeçecek” dediği kaydedildi.

Şaka yapmak isterken arkadaşını öldürdü Buse Hasyılmaz kurtarıldı mı? Sağlık durumu nasıl? Gençlerbirliği – Gaziantep Canlı İzle Trabzonspor'da Eddie Newton ile yollar ayrıldı! Bayraklı da Küçükyumuk ailesi enkaz altında! Küçükyumuk ailesinde son durum ne? Trendyol Kasım ayı indirimleri ne zaman başlıyor? Yasak Elma Zehrası Şafak Pekdemir erkek hali! Şafak Pekdemir önceden erkek miydi? Yasak Elma Zehra erkek mi? Şafak Pekdemir kimdir? BİM tampon koruyucu bant! 30 Ekim BİM Cuma aktüel ürünler indirimleri BİM 30 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu! BİM contigo termos, araç içi havalı yatak! BİM 6 Kasım 2020 aktüel ürünler kataloğu A101 30 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğu