Sezgin Baran Korkmaz: Yeni Reza Zarrap olmayacağım!

Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz, bulunduğu cezaevinden Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtladı. "İkinci Reza Zarrap olacağınız konuşuluyor" sorusuna cevap veren Korkmaz, "Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Böyle şey söz konusu olması mide bulandırıcıdır." dedi.

Hem Türkiye, hem ABD tarafından 'kara para aklama' ve 'dolandırıcılık' suçlarından aranan SBK Holding'in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya'da yakalanıp tutuklanmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Volkan Dülger, Korkmaz'ın Avrupa'da farklı ülkelerde iş görüşmeleri için bulunduğunu ve ABD'li yetkililerin bir süredir takipte olduğunun anlaşıldığını söylemişti. Dülger, müvekkilinin otele giriş ve kayıt yaptırdıktan sonra bu bilginin uluslararası sisteme düşmesiyle ABD'li yetkililer tarafından Viyana polisine bildirimde bulunulduğu ve tutuklamanın gerçekleştiğini ifade etmişti.

HENÜZ SORGUSU YAPILMADI

Bulunduğu cezaevinde Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Korkmaz, nasıl yakalandığını "Yabancı ve milyarder bir işadamı arkadaşımın evinde kalıyordum. Otele kahve içmeye gittik. Kahve içerken yakalandım." sözleri ile anlattı.

Kendisinin henüz sorgulanmadığını ifade eden Korkmaz, "İfadem alınmadı. Yalnızca hangi nedenle yakalandığımı söylediler." diye konuştu.

Korkmaz'ın verdiği diğer yanıtlar şöyle:

– Türkiye'de rüşvet verdiğiniz emniyet müdürü, bürokrat ve gazetecilerin ismini açıkladığınız iddiası doğru mu?

Ben namus ve şeref nedir bilirim. Tek bir para verdiğim bürokrat veya gazeteci yoktur. Zaten ifadem alınmadığı için yazılanların tümü yalandır.

– Tutukluluk ve sağlık koşullarınız nasıl?

Sorunum yoktur. Tutuklulukta olabilecek kadar iyiyim. İki genç yabancı arkadaşla kalıyorum. Sakin ve sessizler.

– ABD'de vergi dolandırıcılığıyla elde edilen geliri Türkiye'de aklamakla suçlanıyorsunuz. Bu suçlamaya ilişkin savunmanız nedir?

Asla böyle bir şey söz konusu değil. Paranın bana kredi olarak geldiği sözleşmelerle ortadadır. Para gelirken tüm denetimlerden geçti. Tüm uluslararası finans programlarında denetlenip öyle hesabıma girdi. Para bana geldiği zaman Jacop Kingston, Türkiye'de banka lisansı alacak kadar temizdi. Kendisine Utah Valisi ve Senatosu, Türkiye'de iş yapması için referans mektubu vermiştir. Amerika ve Türkiye'nin güvendiği bir adama ben nasıl güvenmeyeyim?

– İkinci Reza Zarrap olacağınız konuşuluyor.

Bu çok aşağılıkça bir ithamdır. Asla kabul etmiyorum. Ben bayrağına, vatanına bağlı bir Türk vatandaşıyım. Böyle şey sözkonusu olması mide bulandırıcıdır.

– Hem ABD, hem Türkiye tarafından iadeniz isteniyor. Hangi ülkede yargılanmak istiyorsunuz?

Bir irade göstermem sözkonusu değil. Hukuki bir süreç. Tabi ki ben ülkeme gelmek istiyorum.

– ABD tarafından aranmadığınızı söylüyordunuz. Fakat şimdi ABD'nin kararıyla yakalandınız. Bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Amerika'daki yargılamada bütün gerçekler ortaya çıkacak. Suçsuz olduğum konusunda zerre şüphem yoktur. Kime sorarsanız sorun, biraz hukuk ve finans bilen, yoldan geçen insana bile sorsanız, bu şekilde kara para aklanamayacağını size iki dakikada anlatır. Bendeki her şey açık, kayıtlı ve ortadadır.

SAYMAZ'IN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Ukrayna'dan İrlanda'ya gitmek üzere yola çıkan mısır yüklü "Navi Star" Çanakkale Boğazı'ndan geçti Malatyalı Şehit Halil Koç, son yolculuğuna uğurlandı Cemevi başkanına saldırıda yeni gelişme! İstanbul'da tarihi camide korkutan yangın! Çok sayıda ekip sevk edildi Galatasaray'la sözleşmesini uzatan genç kaleci Batuhan Şen, Karagümrük'e kiralandı ÖSYM'den KPSS açıklaması! Yeni tarihler duyuruldu
Sonraki Haber