Türkiye'nin uzaydaki hedefleri

Selçuk Bayraktar: O potansiyel var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gelecek 10 yıl içinde uzayda atmayı hedeflediği adımlara ilişkin programı açıkladı. Silahlı ve silahsız insansız hava araçları ile dünyadaki savaş konseptini yerle bir eden Selçuk Bayraktar'a bu hedefler soruldu. Türkiye'nin İHA'larda olduğu uzay alanında da son noktayı yakalayabileceğini ifade eden Bayraktar, "Yeter ki ilgi duysunlar, potansiyel var" dedi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı, Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılan "Milli Uzay Programı"na ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Programın, havacılık alanında çalışanlar ve TEKNOFEST'te yarışmaları düzenlenen uzay çalışmaları için çok önemli bir adım olduğuna işaret eden Bayraktar, "Telekomünikasyon ve televizyon yayınları gibi kullandığımız birçok teknoloji, uydu teknolojileri sayesinde oluyor. Bunun yanında özellikle günümüzde uzaya fırlatma sistemleri, savunma sanayii ve füze sistemleri açısından da uzay teknolojilerinin çok önemli bir kısmını teşkil ediyor. Uzaya bir cihaz gönderecekseniz onun fırlatma sistemini de geliştirmeniz gerekiyor." dedi.

Bayraktar, bu niyetle TEKNOFEST'in en çok ilgi çeken yarışmalarından olan "model uydu" ve "roket" yarışmalarını tasarladıklarını, gençlerin uzay çalışmalarına merak salmalarını arzuladıklarını, bu alana yönelmek isteyen gençlerin de yarışmalara büyük ilgi gösterdiğini ifade etti. 

Uzay çalışmalarının, ticari gibi gözükmese de teknolojinin diğer alanlarını canlandırdığına işaret eden Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

"Diğer teknolojilerin gelişmesinde bir lokomotif diyebiliriz. İnsanoğlu aya gittiğinde, o serüven sayesinde geliştirdiği binlerce patent var, belki bugün kullandığımız yüksek teknoloji ürünlerin içine girmiş durumda. Ülkemiz de bu alanda geri kalamazdı. Hızlı dönüşüm içeren dijital çağda görüyoruz ki yeni bir inovasyon geçmişin alışkanlıklarını yıkabiliyor. Bu anlamda geleceğin trendlerine odaklanarak uzay alanında da inşallah insansız hava araçlarında olduğu gibi son noktayı yakalayabileceğimize inanıyorum."

Bayraktar, bu teknolojilerin geliştirilmesinde gençlere büyük işler düştüğünü vurgulayarak, belki binlerce ufak girişimin program kapsamında yer bulacağını ve Türkiye'yi uzayda hak ettiği yere taşıyacağını söyledi.

Uzay alanında önde gelen ülkelerde ciddi tanıtım faaliyetleri yapıldığına dikkat çeken Bayraktar, küçük yaşlardan itibaren bu alana ilgi duyulması için yapılan çalışmalar olduğuna işaret etti.

Bayraktar, TEKNOFEST ile kendilerinin gençlere uzay teknolojilerini sevdirmeyi de amaçladıklarına anımsatarak, "Bu alanda ilk hedeflerimizi gerçekleştirmek için yeterli insan kaynağı olacağına inanıyorum. Yeter ki ilgi duysunlar, potansiyel var, ilgi de olması lazım. Bu programla gençlerimizin gerekli ilgiyi göstereceğini de düşünüyorum." ifadelerini kullandı. 

Van Gölü NASA’da birinci, Jahrein’in adaylığı, Save Ralph – Megabayt Haftalık Gündem 16.04.2021 – VİDEO Merkez Bankası, kripto para ile ödemeyi neden yasakladığını açıkladı! Son dakika haberi: ABD Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Yoshihide Suga bugün Beyaz Saray'da bir araya geldi Türk yazılımcılar Apple’ı kandırdı! Çocuk oyunu, kumar uygulaması çıktı… Amazon Prime’ın abone sayısı açıklandı! Kocaeli'de kaçak tütün satan 5 zanlı hakkında adli işlem başlatıldı
Sonraki Haber