Seher kendini yaktı, kadınlara izin çıktı!

İran'da erkek kılığına girerek maça giden ve yakalandıktan sonra kendisini yakan Seher Hudayari olayının ardından ülkede kadınların statta maç izlemesine izin verildi.

İran’da 1979 İslam Devrimi’nden bu yana kadınların statta erkeklerle maç izlemesi yasak. Bir maça erkek kılığında girip yakalanan Seher Hudayari (29) adlı kadın 6 ay hapis cezası alacağı korkusuyla geçen hafta kendini ateşe vermişti.

Hastaneye kaldırılan Seher Hudayari kurtarılamamıştı. Bu olay tüm dünyada yankı uyandırmıştı. İran Spor Bakanı Mesud Sultanifer, kadınların artık statta maç izleyebileceğini açıkladı.

FIFA UYARISI

Bakan Sultanifer, kadınlar için ayrı girişler, ek tribünler ve tuvaletler yapıldığını belirterek “Kadınların stada giriş çıkışlarını güvenli bir şekilde yapabilmesi için özel polis ekipleri de görevlendirilecek” dedi.

Yasağın şimdilik sadece milli maçlar için kalkacağı açıklandı. İran’ın 10 Ekim’de Tahran’da Kamboçya ile yapacağı maça kadınlar da katılacak. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), İran’a, kadınların stada girişine izin vermezse Dünya Kupası’ndan men edileceğini bildirmişti.

Tarihi belgelerde yer alan büyük sır çözüldü 61 yaşındaki Madonna kalçalarını paylaştı! 17 Ağustos depreminin denizdeki izi yıkıldı Lâ Galibe İllâllah ne demek? Kimin sözü? Seri tecavüzcünün feci sonu Van'da karlar eridi, kar altında kalan araçlar ortaya çıktı Çin, ABD'yi suçladı: Virüs yayıyor! Bayramda düzenlenecek terör saldırıları önlendi! Meteoroloji'den 3 uyarı birden!