Pompeo Rüstem Paşa Cami'ni neden ziyaret etti?

Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunan Mike Pompeo, hiçbir üst düzey yetkili ile görüşmeyip sadece patrik ve camii ziyaret etti. Pompeo'nun Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden olan ve çinileriyle göz kamaştıran Rüstem Paşa Cami'ni ziyareti çok konuşuldu. Ancak ziyaretin nasıl bir anlam taşıdığı soru işareti olarak kaldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, teamüllere aykırı bir ziyaret gerçekleştirerek dün İstanbul'da dini mekanları ziyaret etti. Pompeo ve beraberindeki heyet, Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti.

Patrikhane ziyaretinden sonra Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesini gezen Pompeo, burada mum yaktı. Pompeo, daha sonra 1. Bartholomeos'u makamında ziyaret etti. Pompeo, Patrikhane ziyaretinin ardından Eminönü'nde bulunan Rüstem Paşa Camisi'ne geçti.

ZİYARET MERAK KONUSU OLDU

Pompeo'nun Türkiye ziyaretinde hiçbir yetkili ile temas kurmaması ve Patrik ile görüştükten sonra Rüstem Paşa Cami'ni ziyaret etmesi merak konusu oldu.

"DİNİ ÖZGÜRLÜKLER" MESAJI

Pompeo cami ziyaretiyle "dini özgürlükler" mesajı vererek, "Bu tür ibadet yerlerinde tüm insanların inançlarını özgürce ve açık şekilde yerine getirmelerine izin verilmelidir" dedi.

Haber7 yazarı Taha Dağlı da Pompeo'nun Rüstem Paşa Camii ziyaretini değerlendirdi.

"BİR YERLERE BİR İŞARETLER VERMEYE KALKMIŞ OLABİLİR"

Dağlı, ziyareti irdelediği yazısında 4 teori üzerinde dururken, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ABD’den en yüksek sesli tepkiyi veren kişinin Pompeo olduğunu belirterek, "Geldiğinde illa bir cami ziyaret etme şartı var mıydı, elbette yoktu ama dini özgürlükler masalı üzerinden gelip, bir yerlere bir işaretler vermeye kalkmış olabilir." dedi

DAĞLI'NIN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Instagram'a hikaye atmayı sevenleri bayram ettirecek yenilik açıklandı! Yarın hava nasıl olacak? 26 Eylül Pazartesi hava durumu Amed Sportif-Bursaspor maçı öncesi saha karıştı! TFF'ye iptal çağrısı yapılıyor Tesla'nın insansı robotu ilk kez çalışır halde tanıtılacak! Tarih belli oldu Göçmeleri kurtaran balıkçı konuştu: Mızraklarla delip Türk kara sularına itmişler! Maxi Gomez'den itiraf! Torreira ve Muslera yakın arkadaşlarım ancak benim transferim...
Sonraki Haber