Hakkını yargıda arıyor...

Okul birincisine YKS'de ikinci şok!

Kayseri’nin Develi ilçesinde okuduğu Anadolu İmam Hatip Lisesini birincilikle bitiren Fehmi Aydın hiçbir tercihine giremedi. Okul birincisi olduğunu belirterek ÖSYM’ye itirazda bulunan öğrenci aldığı cevapla şoke oldu. ÖSYM’den gelen cevapla okul yönetimi tarafından ‘okul birincisi’ olduğunu dair bildirim yapılmadığını öğrenen öğrenci şimdi hakkını yargıda arıyor...

Kayseri Develi’de Anadolu İmam Hatip Lisesinden birincilikle mezun olan Fehmi Aydın üniversite tercihlerinin hiçbirine yerleşemedi.

Oysa 2019 YKS Tercih Dönemi’nde okul birincisi olarak tercihte bulunmuştu. Aydın, okul birinciliği kontenjanı taban puanlarına göre birinci sıradaki hayali olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve altıncı sıradaki boş kontenjan olan Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dahil tüm tercihlerini yapmıştı.

Başvurduğu bölümlerde boş kontenjan olmasına rağmen yerleşemeyen Aydın, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na itiraz dilekçesi yazdı. ÖSYM Daire Başkanı V. Gürsel Yumurtacı imzalı cevapta öğrenci Aydın’ın başvurusu üzerine yapılan incelemede, 2019 YKS döneminde ortaöğretim kurumu tarafından ‘okul birincisi’ olarak bildirilmediğinin tespit edildiği, merkez tarafından yapılacak herhangi bir işlem olmadığı ifade edildi.

OKUL BİRİNCİSİ AMA TERCİHLERDEN HİÇBİRİ GELMEDİ

Kayseri 2. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na velisi olarak annesi Hava Aydın ile birlikte başvuran mağdur öğrenci Fehmi Aydın, “Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Okulumu okul birincisi olarak tamamladım. Tercihimi de okul birinciliği kontenjanlarına dayanarak yaptım. Hedefim ve hayalim Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesiydi. Okul birinciliği kontenjanı kesin olarak geliyordu. Tercihler açıklandığında okul yönetimi tarafından okul birinciliğim ÖSYM’ye bildirilmediği için açıkta kaldım. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kontenjan olarak 276 puanla tercihleri kapatmış, ben de 308 puan aldım, oranın kesin olarak geleceğini bekliyordum. Diğer tercihleri de yaptım boş kontenjan olan yerler vardı ama buna rağmen bir yer gelmedi, şuanda açıktayım” diye konuştu.

ÖSYM: “OKUL BİRİNCİLİĞİN SİSTEMDE GÖRÜNMÜYOR”

ÖSYM’den gelen cevap ile bir kez daha hayalleri yıkılan Aydın, “ÖSYM’ye itiraz dilekçesi gönderdik, altıncı tercihim olan Yozgat Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okul birincisi kontenjanı boş olduğu için dilekçeyi ona göre yazdık. Bizim okula sordum okul ‘biz okul birinciliğini sistemde onayladık’ dedi, ÖSYM’ye gönderdiğim itiraz dilekçesine cevap geldi. Gelen cevapta hatanın okul yönetiminde olduğu, ÖSYM’de bir sıkıntı olmadığı, kurum tarafından okul birincisi olarak bildirilmediğinin tespit edildiği ifade edildi. Ben 12 yıl okuduğum ve hayalini kurduğum üniversiteyi kazandığım halde açıkta kaldım” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİ HAKKINI MAHKEMEDE ARIYOR

Davacı Aydın, Kayseri 2. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na başvurarak “Söz konusu idari işlemin düzeltilerek mağduriyetinin giderilmesi için işbu davayı açma zarureti doğmuştur. Okul birincilik hakkımın sistem üzerinden düzeltilerek Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi bölümüne yerleştirilmek için işlemlerin yapılmasını mahkemenizden talep ederim” dedi.

Ebru Şallı'yı çileden çıkartan mesaj! Dünyanın en küçük antilopları Mumyalanan yamyam seri katilin cesedi yakıldı Lise boş kontenjanları açıklandı mı? LGS taban puanları 2020 Haftalık burç yorumları 10 - 16 Ağustos PTT personel alımı ne zaman? PTT personel alımı başvuru şartları Tıp fakülteleri taban puanları 2020! Tıp başarı sıralamaları kontenjanlar Sen Çal Kapımı 5. Bölüm izle full tek parça FOX YouTube MasterChef Emel Günoğlu kimdir? Kaç yaşında? Instagram hesabı ne?