Ödüllü 'Saz' belgeseli YouTube'da yayınlandı

Müzisyen Petra Nachtmanova'nın, sırtında sazı ile kendisini keşfetmek için Berlin’den başlayarak Anadolu’dan Horasan’a kadar uzanan haftalarca süren yolculuğunu konu olan 'Saz' belgesi, dün popüler video izleme ve paylaşma platformu YouTube'da yayınlandı. Nachtmanova’nın müzikal yolculuğunu anlatan “Saz”, 7 Ağustos’tan itibaren BluTV’de gösterimde olacak.

Yönetmen Stephan Talneau’nun, Petra Nachtmanova’nın müzikal yolculuğunu bir yol belgeseli haline getirdiği “Saz” filmi, 38. İstanbul Film Festivali’nde yaptığı dünya prömiyerinin ardından şimdi BluTV’de seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. “Saz”, 7 Ağustos’tan itibaren BluTV’de gösterimde olacak.

7 ÜLKE GEZDİ, SEKİZ DİL BİLİYOR

Avusturya’da Leh bir anne ile Çek bir babanın kızı olarak dünyaya gelen ve Türkçe dahil sekiz dili çok iyi derecede konuşan Berlinli müzisyen Petra Nachtmanova, saz çalan az sayıdaki Batı Avrupalı müzisyenlerden biri.2 bin yıldır kuşakları bir araya getiren sazın, yüzyıllardır nasıl hâlâ birçok kültürün kalbinde yer aldığını öğrenmek isteyen Nachtmanova, Berlin’den yola çıkıp yedi ülke, 10 bin kilometre aşarak sazın doğum yeri Horasan’a gidiyor.

SAZ'IN KÖKENLERİNİ ARAMAK İÇİN YOLCULUĞA ÇIKTI

Berlin Humboldt Üniversitesi’nde Orta Asya üzerine eğitimini sürdüren Petra Nachtmanova, Türk göçmenlerin 50 yıl önce Almanya’ya getirdiği ve hâlâ ilk günkü gibi tutkuyla yaşatılan köklü saz geleneği ile Kreuzberg’de tanışıyor.Aylar süren araştırmaları sırasında, zamanı ve sınırları aşmış bu çalgıya dair yüzlerce soruyla karşılaşan müzisyen, bu telli çalgının efsanevi kökenlerini aramak için sırtında sazıyla hayatının yolculuğuna çıkıyor.

Sauna ve buhar banyosunun 8 önemli faydası!- VİDEO Takı kavgasında damat ile ailesinden 3 kişiyi vuran gelinin babası tutuklandı Osmaniye Ticaret Borsası Gurbetçi düğününde ilginç anlar! Müziği duyanlar kulaklarına inanamadı.... Pistlere ara verdi pizzacılığa başladı Altay'ın Hollandalı forvetinden Beşiktaş tahmini: "Ajax 9 atar!"
Sonraki Haber