Mustafa Çalışkan: Bunların yazılacağından haberdar değildim

Sedat Peker’e verilen 'koruma polisi' tartışması yeni bir polemiğin fitilini ateşledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun suçladığı isimlerden Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, Soylu'ya cevap verdi! Çalışkan, cevabının medyada geniş yankı uyandırması üzerine, sözlerinin "izinsiz" yayımlandığını savundu!

This browser does not support the video element.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sedat Peker'e koruma polisi verilmesinden sorumlu tuttuğu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'ın bu tartışmalara ilişkin değerlendirmeleri bugün Cumhuriyet Gazetesi'nde yer aldı.

Cumhuriyet yargı muhabiri Seyhan Avşar'a konuşan, Çalışkan görevden alınacağı yönündeki iddialara, "Benim gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak? Bir görelim bakalım” yanıtını verdi.

Gazetede yer alan "röportajda" şu ifadelere de yer verildi;

"Soylu’nun suçladığı Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan ise gazetemize yaptığı açıklamada Soylu’nun hakkındaki iddialarına ilişkin, “Allah’a sığınıyorum” dedi. “Açığa alınmayı bekliyor musunuz?” şeklindeki sorumuza ise Çalışkan, “Türkiye’deki en dürüst insanı neden dolayı açığa alacaklar çok merak ediyorum. Çıksın bir görelim bakalım. Türkiye’de insanlar var. Dürüst siyasetçiler var. En başta Sayın Cumhurbaşkanı var. Mustafa Çalışkan gibi bir insanı açığa kim alacak, nasıl alacak bir görelim bakalım. Çok merak ettim” dedi. “Soylu’nun açıklamaları sizde herhangi bir rahatsızlık yaratmıyor mu?” sorumuza ise Çalışkan, “Bence toplum rahatsız. Benim rahatsız olmam çok da önemli değil” ifadelerini kullandı."

ÇALIŞKAN "İZNİMLE YAYIMLANMADI" DEDİ

Bu açıklamaların medyada geniş yer bulması üzerine Mustafa Çalışkan'dan bir düzeltme geldi.

Cüneyt Özdemir'e tartışmalara ilişkin yeni bir açıklama yapan Çalışkan, mesajlarının Cumhuriyet Gazetesi'nde izni dahilinde yayımlanmadığını savundu.

Özdemir, söz konusu sözlerin Cumhuriyet Gazetesi'ne yansıma sürecini şöyle anlattı;

"Sitemli bir konuşma oldu. Dedi ki, 'Ben ilk olarak size şunu söyleyeyim, röportaj vermek için bu konuşmayı yapmadım ve de bunların yazılacağından haberdar değildim, yazılacağını bilsem hiç konuşmazdım' dedi. Bize de programa çıkmayacağını söyledi. Off the record bir kaç soru sordum, o da off the record, yani gazeteciyle arasında kalmak kaydıyla, çünkü ondan sizin almadan bunları yayımlayamam. Bana bazı olayları anlattı."

GAZETECİDEN ÇALIŞKAN'A YANIT...

Öte yandan, Cumhuriyet Gazetesi muhabirinden bu sözlere ilişkin yanıt gecikmedi.

Peker'e "koruma" iddiaları üzerine Çalışkan ile görüşme talep ettiğini belirten Avşar, "Kendisi bana ‘konuştuklarımız yazılmasın’ şeklinde bir şey söylemedi. Off the record söylüyorum şeklinde bir uyarıda bulunsaydı elbette ki söylediklerini yazmazdım” dedi.

Üstün Dökmen kendisi gibi CHP zihniyetini taşıyan Yılmaz Özdil ile arkadaş çıktı Üstün Dökmen'in başörtülü psikologlar için söylediği sözler tepki çekti! 'Şiddet görmediğini' söyleyen Beren'in 'Yardım' işareti dikkat çekti! Büyükelçilik harekete geçti Telefonu çalıp kaçan hırsızın feci sonu: Önce boynunu kırdı, sonra darp edilip bıçaklandı Kadıköy'de kan donduran cinayet: Mihriban Arduç silahlı saldırıda öldürüldü Dünyaca ünlü Arctic Monkeys grubunun Beyoğlu'nda olaylı gecesi: Bakkal küfür ederek kovdu!