Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar kritik sınırı aştı

Geçtiğimiz gün Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası 8.80 lirayı gören dolar, yeni güne 8.76 liradan başladı. Dolar gün içinde 8,85 TL'ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Geçtiğimiz gün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK) sürpriz bir şekilde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 18'e çekti. Bunun üzerine dolar/TL 8.65'ten 8.80'e fırladı. Ardından 8.75 civarında dengelendi.

8,85 TL'YE ÇIKTI

Dolar yeni güne ise 8.76 liradan başladı. Gün içinde dolar 8,85 TL'ye çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Artık dünya genelinde merkez bankalarının takip edildiği hafta geride bırakılırken Çinli gayrimenkul devi Evergrande'ın borçlarının temerrüde düşüp düşmeyeceği halen bir risk unsuru olarak duruyor.

Evergrande'a devlet yardımı gelip gelmeyeceği, eğer şirket iflas ederse bunun bir domino etkisi yaratıp yaratmayacağı henüz kesin cevabı olan sorular değil.

Dolayısıyla bu belirsizlik küresel piyasaları tedirgin ediyor.

Tahıl koridorundan sonra sırada enerji var: Türkiye enerji koridoruna dönüşebilir! Halk TV'den Erdoğan'ın cemevi ziyareti hakkında provokatif haber! FBI, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki evine baskın düzenledi Fabrikada şok ölüm! Hareketsiz şekilde yerde görenler ihbar etti Toprak altında kalan anne köpek ve 5 yavrusu böyle kurtarıldı Milli Savunma Bakanlığı acı haberi duyurdu
Sonraki Haber