"Memleketimin Ulu Camileri" fotoğraf sergisi Ayasofya Camii'nde ziyaretçilerini bekliyor

FETÖ'nün hain darbe girişimi esnasında şehit olan Yeni Şafak Gazetesi Foto Muhabiri Mustafa Cambaz'ın, şehadetinden kısa bir süre önce dile getirdiği "Memleketimin Ulu Camileri" fotoğraf sergisi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde açıldı. Sergi, bir süre boyunca Ayasofya Camii'nin manevi atmosferinde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, FETÖ'cü hainler tarafından Çengelköy'de vurularak şehit edilen Yeni Şafak Foto Muhabiri Mustafa Cambaz'ın fotoğrafladığı Türkiye'nin Ulu Camileri, 15 Temmuz'un yıldönümü kapsamında düzenlenecek etkinlikler kapsamında, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde, ‘Şehit Mustafa Cambaz’ın Gözünden Memleketimin Ulu Camileri’ isimli sergide gösterilecek.

Bu kapsamda, Ayasofya Camii’nde, ‘Şehit Mustafa Cambaz’ın Gözünden Memleketimin Ulu Camileri’ fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

"ONUN HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

Serginin açılışında konuşan Albayrak Grubu CEO'su Prof. Dr. Ömer Bolat, "Değerli mesai arkadaşımız, 17 yıl birlikte çalıştığımız rahmetli şehidimiz Mustafa Cambaz'ın bütün Türkiye'yi gezerek tam 118 tane ulu caminin fotoğraflarında oluşan 700 fotoğrafın yer aldığı kitabı, Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı tarafından şehit olmadan birkaç ay önce yayınlanmıştı. 10 yıllık büyük bir emeğin ürünü olan o fotoğrafları bir ulu caminin avlusunda sergilemeyi arzu ediyordu. Onun hayalini gerçekleştirmek üzere Ayasofya Camii'nin avlusunda ‘Şehit Mustafa Cambaz’ın Gözünden Memleketimin Ulu Camileri’ sergisini açmış bulunuyoruz. Bu serginin rahmetli şehidimiz Mustafa Cambaz'ın ruhaniyetine huzur vereceğini düşünüyoruz. Rabbim tüm şehitlerimizden razı olsun" dedi.

BÜTÜN ULU CAMİLERİ FOTOĞRAFLAYAN TEK SANATÇI

Mustafa Cambaz, kayıt fotoğrafçısıydı. www.mustafacambaz.com adlı internet sitesinde binlerce fotoğraf ve alt bilgilerden oluşan büyükçe bir arşivi bulunuyor. Bu arşivi herkesin kullanımına ücretsiz olarak açmıştı. Ağırlıklı olarak tarihi yapıları fotoğraflamış, pek çok araştırmacıya, sanat tarihi öğrencilerine gönüllü olarak katkıda bulunmuştu. Şehadetinden tam 1 ay evvel de en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye'deki tüm ulu camilerin fotoğraflarını tek bir kitapta toplamıştı.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk olan bu çalışma, Türkiye Ulu Camileri adıyla Başbakanlık Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığınca basıldı. Cambaz, şehit düştükten sonra Türk vatandaşlığına alındı. Cambaz'ın hatırasını yaşatmak isteyen İETT, çalıştığı Yeni Şafak binası yakınındaki Topkapı Metrobüs durağının ismini Şehit Mustafa Cambaz olarak değiştirdi.

Pfizer CEO’su pandeminin bitişi için tarih verdi! SAS Holding mağdurlarından suç duyurusu Trabzon'da 4 kişiyi silahla yaraladığı iddia edilen şüpheli tutuklandı Gökhan Çıra'dan boşanan Selin Ciğerci'nin serveti ortaya çıktı Aaron Boupendza'dan müthiş frikik golü Kalp Yarası hangi günler yayınlanıyor? Saat kaçta başlıyor?
Sonraki Haber