Kripto para Bitcoin caiz mi? Hayrettin Karaman açıkladı...

İlahiyatçı Hayrettin Karaman, Yeni Şafak'taki köşesinde kripto paralarla ilgili bir yazı kaleme aldı. Kripto paranın caiz olmadığını söyleyen Karaman, buna gerekçe olarak kripto paraların aşırı elektrik israfına sebep olmasını ve varislere intikal etmemesini gösterdi.

İlahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, kripto paranın caiz olup olmadığıyla ilgili kaleme aldığı yazıda, kripto paraya yatırım yapanları üzecek bir fetvaya imza attı.

Kripto para sahiplerinin bilinmediğini, sistemin kara para aklama benzeri suçlara açık olmayı kolaylaştırdığını ve miras olarak varislere geçmediğini belirten Hayrettin Karaman, şöyle dedi:

BU SEBEPLERDEN DOLAYI CAİZ DEĞİLDİR...

"Sonuç olarak, bu sisteme girmek ve kullanmak; yüksek risk taşıdığı, çok oynak ve kaygan sisteme sahip olduğu, aşırı elektrik israfına sebep olduğu ve hukuki boşluklar sebebiyle hırsızlık gibi suçlara ceza verilememesi, kara para aklamaya açık olması ve dijital para hesap sahibi öldüğünde varislere intikal etmemesi gibi sebeplerden dolayı caiz değildir."

BANKALARI ARADAN ÇIKARTAN BİR SİSTEM...

Hayrettin Karaman, "Helal Finans Açısından Dijital-kripto Paralar Çalıştayı'nda açıklanan maddeleri sıralayarak, "Şimdi de asrımızda internete bağlı olarak yeni bir para sunulmaya çalışılıyor. Kripto paralar veya dijital kripto paralar; devletin ve dünyadaki otoritelerinden uzak, kontrol edilemez, dondurulamaz ve para transferinde aracı kurumları (bankaları) aradan çıkartan bir sistem" diye yazdı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Riot, Valorant oyun içi sesli sohbetleri dinleyecek! Ünlü oyuncu çekirdek yediği için kız arkadaşından dayak yedi! Polisi arayıp yardım istedi! İtalya Serie A ekibi Hellas Verona, Metin Çetin'i yeni sezon hazırlıklarına çağırdı MSB: Beş terörist etkisiz hale getirildi Uzman isim Kurban Bayramı öncesi "Sakın bunu yapmayın" diyerek uyardı: Ölümcül riskleri var CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'dan açıklama
Sonraki Haber