Bilim Kurulu üyesi açıkladı

Koronavirüs her yıl alevlenebilir!

Normalleşme sürecine girilen koronavirüs salgınına ilişkin konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının bir döngüye girme olasılığının olduğunu söyledi. Koronavirüsün, grip virüsü H1N1 gibi mevsimsel olarak güz ve kış aylarında yeniden ortaya çıkabileceğini söyleyen Özlü, "İkinci dalga dediğimiz, kışın ortaya çıkıp tekrar 2021 yazında ortadan kaybolacak bir dalga." dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, NTV'de koronavirüs salgını ve olası bir ikinci dalga ihtimalini değerlendirdi.

"KOVİD-19 MEVSİMSEL HASTALIK DÖNGÜSÜNE GİREBİLİR"

Koronavirüsün grip virüsü H1N1 gibi mevsimsel bir hastalık döngüsüne girme olasılığının olduğunu söyleyen Tevfik Özlü, "Yani yazın gelmesiyle beraber hastalığın kaybolması, tekrar güz ve kışın gelmesiyle birlikte hastalığın alevlenmesi gibi mevsimsel bir hastalık gibi süregelmesi de mümkün. Yani ikinci dalga dediğimiz, kışın ortaya çıkıp tekrar 2021 yazında ortadan kaybolacak bir dalga. Böyle bir olasılık var. Ama bana sorarsanız. Ben bu virüsün küçük dalgalanmalar şeklinde sürekli bizimle olacağına inanıyorum. Nereye kadar? Ya aşısı bulununcaya kadar ya da ciddi bir mutasyon geçirip virüsün hastalık gücünü kaybetmesine kadar. Bu, virüs hep bizimle olacak ama biz tedbirleri uyduğumuz sürece virüse fırsat vermeyeceğiz anlamına geliyor. Ama bir dikkatsizlik yaşadığımızda küçük dalgalanmalar görülecek. Bir gün vaka sayımız iyi gelecek bir gün kötü gelecek. Dikkatsizliklere ve tedbirsizliklere bağlı olarak virüsün kendisini gösterdiğini ve vaka sayılarının arttığını göreceğiz. Küçük dalgalanmalarla birlikte virüsle yaşamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"TEDBİRLERE UYULURSA FAZLA SORUN YAŞAMAYIZ"

Virüsle birlikte yaşamaya alışmamış gerektiğini ve bu sürenin 6 ay ile bir yıldan daha fazla sürebileceğini belirten Özlü, dikkatli olunması ve tedbirlere uyulması halinde fazla sorun yaşanmayacağını ifade etti.

Tekirdağ'ın Saray ilçesinde düğüne gelen herkes şaşkına döndü! Ölümüyle herkesi kahreden dizi ve film karakterleri Üvey oğlundan hamile kalan fenomenden şok paylaşım Kurban Bayram harçlığı başvuru formu! 55 bin PTT personel alımı başvuru şartları 13 Temmuz 2020 Wayfair'deki iğrenç ilandaki Türkiye detayı Çatışma çıktı: 1 asker şehit Baba ve iki oğlu boğularak can verdi Marmara çatırdamaya başladı!