Ziya Selçuk

PROF. DR. ZİYA SELÇUK KİMDİR?

1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisansını, aynı üniversitede gelişim psikolojisi alanında yüksek lisansını yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamladı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

TED Üniversitesi’nin yanısıra, çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu gerçekleştirdi. Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir.

2003-2006 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış, müfredat reformunu yürütmüştür. AB müzakerelerinde de eğitim ve bilim başlığı görüşülürken ülkemizi temsil etmiştir.

İnsan ilişkileri, gelişim, öğrenme, çocuklarda dikkat eksikliği, rehberlik uygulamaları gibi alanlarda çok sayıda kitabı, hakemli dergilerde basılmış makaleleri vardır.

İngilizce biliyor. Evli, üç çocuk sahibidir.

Bakan Selçuk'tan EBA açıklaması
Bakan Selçuk'tan 'Endişeye kapılmayın' uyarısı 'Tüm dezenfeksiyon çalışmaları tamamlandı'
Dünyadaki ilk 3-5 ülkeden birisiyiz! MEB'den veli toplantısı kararı Sadece birinci sınıflar ve bir gün! 'Yüz yüze eğitim konusunda teknik hazırlıklarımız var' 'Önceliğimiz sağlık, risk varsa biz yokuz' 20 bin öğretmenin ataması yapıldı Yeni eğitim-öğretim yılı başladı Yüz yüze eğitimde flaş gelişme Yüz yüze eğitimle ilgili önemli mesaj Eğitimde kademeli geçiş nasıl olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan maske uyarısı 'Okullar açılmasın demek...' Okulları açmak için çabalayamaz mıyız? Tıp ve hukuk adaylarından Ziya Selçuk'a "baraj" çağrısı Bakan Selçuk'tan tüm öğrencilere: Güvende olacaksınız EBA'da tercih danışmanlığı başlıyor Öğrenci ve veliler dikkat! Yarın başlıyor... Fahrettin Koca'dan LGS paylaşımı! 'Pazartesi, salı tanıtacağız...' EBA'dan eğitim gelecek yıl da devam edecek LGS'de maske takmak zorunlu mu? 2020 LGS sınavı nasıl olacak? LGS sınavında kalem silgi verilecek mi? LGS'de 3 önemli değişiklik Uzaktan eğitim ne zaman bitecek? Telafi eğitimi ne zaman başlayacak? Eylül ayında yüz yüze eğitim kaç hafta olacak? Ders dinlerken bir yandan da inek güttü Bakan'dan 'okullar ne zaman açılacak?' sorusuna yanıt