Ziya Selçuk

PROF. DR. ZİYA SELÇUK KİMDİR?

1961 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisansını, aynı üniversitede gelişim psikolojisi alanında yüksek lisansını yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamladı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

TED Üniversitesi’nin yanısıra, çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu gerçekleştirdi. Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir.

2003-2006 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmış, müfredat reformunu yürütmüştür. AB müzakerelerinde de eğitim ve bilim başlığı görüşülürken ülkemizi temsil etmiştir.

İnsan ilişkileri, gelişim, öğrenme, çocuklarda dikkat eksikliği, rehberlik uygulamaları gibi alanlarda çok sayıda kitabı, hakemli dergilerde basılmış makaleleri vardır.

İngilizce biliyor. Evli, üç çocuk sahibidir.

2020 öğretmen ataması kontenjanları!
Bakan'dan öğretmen atamalarına ilişkin açıklama Bakan Selçuk'tan Öğretmenler Günü mesajı!
EBA sayfası giriş 2019! Canlı yayın... Hizmetliydi öğretmen oldu! Hedefi bakan olmak... Milli Eğitim Bakanı: Müfettiş grubu gönderdik Bakan'dan otizmli çocukların yuhalanmasına tepki! Bakan Selçuk, 'eğitim meseleleri' için Şırnak'ta! Skylife Fotoğraf Yarışması'na yoğun ilgi Bakan Selçuk: Hayrın kadar konuşmak güzel 'Öğretmen Kitaplığı' uygulaması yayında! Sınırda eğitim gören öğrencilere telafi programı! Bakan Selçuk'tan o öğretmene teşekkür! 18 milyon kişiye zeka taraması yapılacak! Milli eğitimin kozmik odası: E-rehberlik Artık okul zilleri böyle çalacak! Milli Eğitim Bakanı’ndan kayıt parası uyarısı Öğretmenlerimizin mesleki imkanlarını artıracağız! Eren Bülbül'ün adı kütüphanelerde yaşayacak! 2019 ve 2020 1.sınıflar okullar ne zaman açılacak? LGS değişecek mi? Okullar ne zaman açılacak? Tatil ne zaman bitiyor? İşte okulların açılış ve ara tatil tarihleri! "İstanbul'un karanlık sokaklarında karşılaşacağız" Öğretmenler için 'drama eğitimi' başladı... Bakan Selçuk, fidan dikme hedefini yükseltti! Velilere 'okula başlama yaşı' hatırlatması! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk paylaştı! Bakan Selçuk'tan her okula bir "Pergel" önerisi! EBA giriş sayfası! Ziya Selçuk EBA canlı yayın