Ziraat Bankası

19. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nda, ticaret ve finansmanda batılı modellerin benimsenmesiyle birlikte, yabancı bankalar ülke toprakları içinde faaliyet göstermeye başlamıştı. O dönemlerde ülkede henüz, ulusal niteliğe sahip bir bankacılık sisteminin kurulması için yeterli sermaye birikimi oluşmamıştı ve bir kaynak oluşturma aracı olarak milli bankaların varlığından söz edilemiyordu.

Bu durumdan en çok zarar gören kesim ise çalışan nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan çiftçilerdi. Çünkü tamamen kendi kaderine terkedilmiş tarım kesiminde, geçim sıkıntısı içinde bulunan büyük bir çiftçi topluluğu başvurabilecekleri kurumsal bir finansal yapı olmadığı için, sürekli olarak özel şahıs kredilerine muhtaç durumdaydı. Kredileri verenler, bu işi meslek edinmiş faizci kimselerin yanı sıra, tarım gereçlerini satan tüccar, toptancı, ihracatçı, komisyoncu, kabzımal ve köy bakkalı gibi çeşitli ticaret erbabı ve esnaflardı. Bu tür yüksek faizli özel şahıs kredilerine Tefeci veya Murabaha Kredileri denilmekteydi.Memleket Sandıkları adını ahşap kasalardan almaktaydı.

Sandıkla ilgili işler katılımcı köylüler tarafından seçilen 2'si Müslüman, 2'si Hristiyan 4 kişilik sandık eminlerince yönetilmekteydi. Günlük işlemlerin yazıldığı yevmiye defteri, tüm hesapların kayıtlı olduğu defter-i kebir ve eldeki nakit paralar bu ahşap kasalarda saklanırdı. Daha sonraları güvenlik nedeniyle bu sandıkların yerine yöredeki ustalar tarafından demirden yapılan ilkel kasalar kullanılmaya başlanıldı.

1867 yılında "Memleket Sandıkları Nizamnamesi"nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti'nin her yanında (Rusçuk, Eski Cuma ve Lefkoşe sandıkları ilk örneklerdendir) sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir.

Kredilendirme işlemleri sonucu elde edilen gelirlerinden giderlerin düşülmesi suretiyle ulaşılan sandık karının 2/3'ü sandığın bulunduğu yörenin okul, yol, köprü gibi ortak kullanıma açık temel gereksinimlerinin yapım ve onarımında kullanılmıştır. Bu yönüyle Memleket Sandıkları ülkenin imarına da katkıda bulunmuşlardır. Ancak izleyen yıllarda sandıkların işleyişinde gözlenen bozulmalar, Memleket Sandıkları'nın etkinliklerini azaltmıştır. Sandıkları merkezi yönetime bağlayarak olumsuzlukları giderebileceğini düşünen hükümet, 1883'te aynı amaçlar doğrultusunda "Menafi Sandıkları"nı kurmuştur. Menafi Sandıkları'na geçilmesiyle idare yeniden düzenlenmiş, kayıt ve muhasebe işleri çağdaş ve ilmi esaslara uygun olarak yürütülmeye başlanmış ve merkezi hükümetin doğrudan denetimine tabi tutulmuştur. Bu yeni yapılanma; sandıkların idaresine nispeten ciddi, bilimsel denetime açık bir işleyiş kazandırsa da tamamen yeni, çağdaş bir örgütlenmeye duyulan gereksinimin önünü alamamıştır.

Menafi Sandıkları'nın ihtiyaca cevap vermediği, esasen idari yönden revizyon gerektiği ve kaynaklarının sınırlı olduğu gerçekleri de eklenince, mevcut örgütlenmenin bir banka şeklinde organize edilmesi fikir ve eğilimi olgunlaşmış, II. Abdülhamit nezdinde de bu konu üzerinde ciddiyetle düşünülmüştür. Sadrazam Kamil Paşa'nın Bakanlar Kurulu ve II. Abdülhamit'e sunduğu mazbatada Menafi Sandıkları'nın artık fonksiyonlarını yerine getirememeleri sebebiyle kaldırılarak bunların yerine Ziraat Bankası kurulması gerekliliği kaleme alınmıştır. Söz konusu mazbatanın II. Abdülhamit'in olur ve onayıyla yürürlüğe girmesiyle 15 Ağustos 1888'de Menafi Sandıkları'nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır. O güne kadar Menafi Sandıkları'nın mali kaynağını oluşturan menafi hisseleri bankaya devredilmiş ve bundan sonraki hisseler de bankanın sermayesine tahsis edilmiştir. Bu adımla birlikte, teşkilatlı tarımsal kredi tarihimizde yeni bir dönem başlamıştır.

Kredi faiz oranları! Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank konut kredisi faiz oranı hesaplama!
10 Kasım'da bankalar açık mı? 10 kasım resmi tatil mi? Ziraat Bankası'nın uygulamasına giriş yapılamıyor
Türkiye Bankalar Birliği'nde Alpaslan Çakar dönemi Gül ile Babacan'ın pes dedirten "Bank Asya" seferberliği Beşiktaş Başakşehir kupa maçı hangi kanalda? Saat kaçta? Ziraat Türkiye Kupası yarı final maçları tek maç mı? ZTK yarı final rövanşı olacak mı? Demirören Medya'da finansal deprem Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final maçları Tek maç mı? Karalama kampanyasına Ziraat'ten yanıt Ziraat Bankası saat kaçta açık, kaçta kapanıyor? Ziraat Bankası çalışma saatleri 2020 Rüşvetle suçladıkları kişiye ödül Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası, direk bağlanma Ziraat Bankası konut kredisi başvuru nasıl yapılır? Ziraat Bankası konut kredisi hesaplama Ziraat, Vakıfbank, Halkbank 10 bin TL kredi sorgulama ekranı! Kredi başvurusu nasıl yapılır? Yeni kredi paketi ev satışlarını artıracak Ziraat Bankası 6 ay ödemesiz kredi başvurusu! Pandemi kredisi Ziraat Bankası başvuru sonucu... Ziraat Bankası’ndan ikinci el araç alış-satışta 'Güvenli Ödeme Sistemi' Vakıfbank da Türkiye Varlık Fonu şemsiyesi altına giriyor... 1 Mayıs bankalar açık mı? Sokağa çıkma yasağında bankalar çalışıyor mu? Ziraat Bankası hesabı olan müşterilerine uyarıda bulundu 24 Nisan'da bankalar açık mı olacak? Bankalar Cuma günü açık mı? Bankalar kaçta kapanıyor? Banka çalışma saatleri! Bireysel temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçları açıklandı mı 2020? Sorgulama ekranı! KOBİ destek kredisi nedir? Başvuru şartları nelerdir? Kimler alabilir? Banka çalışma saatleri! Temel ihiyaç kredisi Ziraat Bankası başvuru sonuçları ne zaman? Temel ihtiyaç desteği kredisi başvuru şartları Ziraat Finans Grubu'ndan çalışanlarına destek 5 ve 10 bin liralık kredi nasıl çekilir?