Zehir

Zehir, hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddeye verilen isimdir. Zehrin en tipik özelliği bu zararlı etkisini en küçük dozlarda bile göstermesidir.

Vücuda alındığında ya da temas ettiğinde dokuların işlevlerini bozan maddelere zehir, ortaya çıkan bozulduğa zehirlenme denir.

Zehirler basit örseleyici maddeler, 

Doğrudan değdikleri dokulara zarar veren yakıcı maddeler,

Çırpınmalara yol açan maddeler,

Sayıklama ya da komaya neden olan maddeler,

Kalbin işlevini bozan maddeler ve alyuvarları etkileyen maddeler olarak sınıflandırılabilir.

Zehirler ağız yoluyla sindirim sistemine, solunum yoluyla akciğerlere alınır. Ayrıca birçok zehirli madde deriden emilerek vücuda girer.

Bazı hayvanların ısırığı ve sokması da zehirlenmelere yol açar.

Çamaşır sularından boyalara, böcek öldürücülerden ilaçlara kadar zehirleyici özelliği olan birçok madde günlük yaşantıda yaygın biçimde kullanıldığından, özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturur.

Bu maddeleri çocuklardan uzak tutmaya yönelik etkili önlemler alınmalıdır.

Balon balığı Nedir? Balon balığı zehirlenme belirtileri nelerdir? Nerelerde yaşar?
Babasını miras için 'gözleme' ile öldürdü Kıyıya vurmaya başladı! Dokunan zehirleniyor...
Yer: Bartın... Yüzlerce kişi tedavi altına alındı Muğla'da ele geçirildi değeri 2 milyon TL Zonguldak'ta yavru köpekleri zehirleyip öldürdüler Ankara'da 20 sokak hayvanını kasap zehirlemiş Soframızın vazgeçilmezleri zehir saçıyor! Zonguldaklı çiftin hayatını karartan bakteri! Balon balıkları zehir değil ilaç olacak Türk denizlerinde yeni tehlike! Çok zehirli... Uzmanlar uyardı! Ispanağı sakın böyle tüketmeyin En tehlikeli 9 örümcekten biri! 8 fabrika işçisi zehirlendi... Kedi ve köpekleri zehirleyen doktora kötü haber Ankara'da köpek katliamı... Japonya'da yanardağ patladı!