Yunanistan

Yunanistan (Modern Yunanca: Ελλάδα, Bu ses hakkında Elláda Modern Yunanca telaffuz: [eˈlaða]) ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, eskiden Hellas (Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía Modern Yunanca telaffuz: [eliniˈki ðimokraˈti.a]), Balkanlar'da bir ülkedir. Yunanistan'ın nüfusu 2017 itibarıyla yaklaşık 10,768 milyon kişidir. Başkenti ve en büyük şehri Atina iken ikinci en kalabalık şehri Selanik'tir.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde konumlanan Yunanistan, Balkan Yarımadası'nın güney ucunda yer alır ve kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye ile sınır komşusudur. Dokuz coğrafi bölgeden oluşur: Ege Adaları, Epir, Girit, İyonya Adaları, Makedonya, Mora, Orta Yunanistan, Teselya ve Trakya. Anakaranın doğusunda Ege Denizi, batısında İyonya Denizi, güneyinde Girit Denizi ve Akdeniz yer alır. Yunanistan, 227 tanesinde yaşanılan çok sayıda adaya sahiptir ve 13.676 km uzunluğundaki kıyı şeridiyle bu alanda Akdeniz Havzası'nda birinci, dünyada ise on birinci sıradadır. Yüzde sekseni dağlık olan ülkenin en yüksek dağı 2.918 metrelik Olimpos Dağı'dır.

Yunanistan; demokrasi, Batı felsefesi, Olimpiyat Oyunları, Batı edebiyatı, tarihyazımı, siyaset bilimi, önemli bilimsel ve matematiksel ilkeler ile Batı dramasının doğduğu yer olması nedeniyle Batı uygarlığının beşiği kabul edilmektedir.[2] Yunanlar, MÖ sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular. II. Filip MÖ dördüncü yüzyılda Yunan anakarasının çoğunu birleştirirken oğlu III. Aleksandros, antik dünyanın büyük bir kısmını fethederek Yunan kültürünü ve bilimini Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yaydı. MÖ ikinci yüzyılda Roma tarafından ilhak edilen Yunanistan, Roma İmparatorluğu'nun ve Yunan dili ve kültürünün baskın olduğu ardılı Bizans İmparatorluğu'nun ayrılmaz bir parçası oldu. Birinci yüzyılda Rum Ortodoks Kilisesi'nin kuruluşu, modern Yunan kimliğini şekillendirdi ve Yunan geleneklerini Ortodoks dünyasına yaydı.[3] On beşinci yüzyılın ortalarında Osmanlı egemenliği altına giren Yunanistan'ın modern bir ulus devlet olarak ortaya çıkışı, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da gerçekleşti. Yunanistan'ın sahip olduğu on sekiz UNESCO Dünya Mirası, ülkenin zengin tarihsel geçmişini yansıtmaktadır.[4]

Yunanistan; yüksek gelirli bir ekonomi, yüksek yaşam kalitesi ve çok yüksek yaşam standardına sahip demokratik ve gelişmiş bir ülkedir. Birleşmiş Milletler'in bir kurucusu, Avrupa Birliği'nin bir üyesi ve 2001'den beri euro bölgesinin bir parçasıdır. Ayrıca aralarında Avrupa Konseyi, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Frankofon'un da bulunduğu pek çok uluslararası kuruluşa üyedir. Kültürel mirası, turizm sektörü, taşımacılık sektörü ve jeostratejik önemi nedeniyle bir orta güç olarak sınıflandırılmaktadır. Balkanlar'ın en büyük ekonomisi ve önemli bir bölgesel yatırımcısıdır.

Cihat Yaycı: Yunanistan gibi tembel milletlerin bizimle savaşması mümkün değil
Miçotakis: Atina saldırıya uğrarsa Fransa yardımımıza koşacak Yunanistan ile istişari görüşmelerin tarihi belli oldu!
Dışişleri'nden Yunanistan'a sınır tepkisi: Bunlar boş bir hayal, beyhude çabalardır Ege'de Yunan zulmü bitmiyor! Göçmenleri çekiçle darp ettikten sonra boğdular! Miçotakis: Türkiye ile bir silahlanma yarışına girme niyetim hiç yok Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti Yunan basınından İmamoğlu'nun Atina ziyaretine ilgi: Atalarını ziyarete geldi Erdoğan: Yunanistan'ı haklarımıza saygı duymaya davet ediyoruz Akıncı TİHA Yunan basınında: Fatih'in ateş topları gibi 'Türk öğrenciler Rusya'da bu teknolojiyi öğreniyor' Yunanistan Türkiye sınırına 40 kilometrelik çelik duvar ördü! Ege Denizi'nde İngiltere bayraklı yat battı! 17 yolcunun tamamı kurtarıldı Yunanistan'da alevler bir türlü kontrol altına alınamıyor! Yunanistan'da orman yangını sürerken tatile çıkan Miçotakis'e sert tepki! Bakan Akar: Üç-beş kullanılmış uçakla güç dengelerinin değişmesi mümkün değil Erdoğan'ın KKTC ziyareti Yunanistan'ı öfkelendirdi! Bakan Akar'dan Yunan Savunma Bakanı'na çok sert tepki: Mantıklı konuşmaya davet ediyoruz Yunanistan, Türkiye'nin satın aldığı denizaltılar konusunda endişeli! Arnavutluk'un Türk İHA'larına ilgisi Yunanistan'ı rahatsız etti Yunanistan'dan şimdi de sınırda zeplinle gözetleme... Yunanistan'dan 31 kişinin canını kurtaran sığınmacıya 142 yıl hapis FETÖ sanığı eski TRT çalışanından itiraf: Yunanistan'da köpek gibi muamele gördüm Türkiye'yi öven Yunan basını: Halimiz içler acısı Antik şehir Akropolis'e yapılan beton yola tepki var! Yunanistan'da 14 Haziran paniği! Saat hesabı yapıyorlar... Dendias'ın Çavuşoğlu ile kucaklaşma yorumu: Hiçbir şey toz pembe değil Yunan Bakan, Mevlüt Çavuşoğlu'nu provokatörlükle suçladı! Yunanistan karıştı! Türkiye sınırına yerleştirilen ses toplarına kendi polisleri bile isyan etti Yunanistan'dan Türkiye'ye sürpriz teklif!