Yunanistan

Yunanistan (Modern Yunanca: Ελλάδα, Bu ses hakkında Elláda Modern Yunanca telaffuz: [eˈlaða]) ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, eskiden Hellas (Yunanca: Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía Modern Yunanca telaffuz: [eliniˈki ðimokraˈti.a]), Balkanlar'da bir ülkedir. Yunanistan'ın nüfusu 2017 itibarıyla yaklaşık 10,768 milyon kişidir. Başkenti ve en büyük şehri Atina iken ikinci en kalabalık şehri Selanik'tir.

Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde konumlanan Yunanistan, Balkan Yarımadası'nın güney ucunda yer alır ve kuzeybatıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye ile sınır komşusudur. Dokuz coğrafi bölgeden oluşur: Ege Adaları, Epir, Girit, İyonya Adaları, Makedonya, Mora, Orta Yunanistan, Teselya ve Trakya. Anakaranın doğusunda Ege Denizi, batısında İyonya Denizi, güneyinde Girit Denizi ve Akdeniz yer alır. Yunanistan, 227 tanesinde yaşanılan çok sayıda adaya sahiptir ve 13.676 km uzunluğundaki kıyı şeridiyle bu alanda Akdeniz Havzası'nda birinci, dünyada ise on birinci sıradadır. Yüzde sekseni dağlık olan ülkenin en yüksek dağı 2.918 metrelik Olimpos Dağı'dır.

Yunanistan; demokrasi, Batı felsefesi, Olimpiyat Oyunları, Batı edebiyatı, tarihyazımı, siyaset bilimi, önemli bilimsel ve matematiksel ilkeler ile Batı dramasının doğduğu yer olması nedeniyle Batı uygarlığının beşiği kabul edilmektedir.[2] Yunanlar, MÖ sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular. II. Filip MÖ dördüncü yüzyılda Yunan anakarasının çoğunu birleştirirken oğlu III. Aleksandros, antik dünyanın büyük bir kısmını fethederek Yunan kültürünü ve bilimini Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yaydı. MÖ ikinci yüzyılda Roma tarafından ilhak edilen Yunanistan, Roma İmparatorluğu'nun ve Yunan dili ve kültürünün baskın olduğu ardılı Bizans İmparatorluğu'nun ayrılmaz bir parçası oldu. Birinci yüzyılda Rum Ortodoks Kilisesi'nin kuruluşu, modern Yunan kimliğini şekillendirdi ve Yunan geleneklerini Ortodoks dünyasına yaydı.[3] On beşinci yüzyılın ortalarında Osmanlı egemenliği altına giren Yunanistan'ın modern bir ulus devlet olarak ortaya çıkışı, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da gerçekleşti. Yunanistan'ın sahip olduğu on sekiz UNESCO Dünya Mirası, ülkenin zengin tarihsel geçmişini yansıtmaktadır.[4]

Yunanistan; yüksek gelirli bir ekonomi, yüksek yaşam kalitesi ve çok yüksek yaşam standardına sahip demokratik ve gelişmiş bir ülkedir. Birleşmiş Milletler'in bir kurucusu, Avrupa Birliği'nin bir üyesi ve 2001'den beri euro bölgesinin bir parçasıdır. Ayrıca aralarında Avrupa Konseyi, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Frankofon'un da bulunduğu pek çok uluslararası kuruluşa üyedir. Kültürel mirası, turizm sektörü, taşımacılık sektörü ve jeostratejik önemi nedeniyle bir orta güç olarak sınıflandırılmaktadır. Balkanlar'ın en büyük ekonomisi ve önemli bir bölgesel yatırımcısıdır.

Miçotakis'ten Türkiye'ye küstah tehdit!
Yunanistan'da gündem yine Türkiye: Rüzgar tersine döndü Yurt dışına kaçmak isterken yakalanan 3 kişi tutuklandı
"Erdoğan'ın sözleri boşuna değil" Miçotakis yine gaza geldi Yunan sahil güvenliğinden Türk gemisine taşlı ve silahlı taciz! Atina'dan Türk balıkçı teknelerine taciz Lihtenştayn Prensi’nden Avrupa’ya Türkiye fırçası! Yunanistan düzensiz göçmenleri Türk kara sularına böyle itmiş... Yunan basınında Türkiye paniği sürüyor Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias yere düşerek başını çarptı Türkiye’nin enerji atağı Yunanistan’ı korkuttu Yunan Sahil Güvenlik gemisi, 5 aylık hamile eşinin ölümüne neden oldu Türkiye zirvede! İspanya, Mısır ve Yunanistan'ı geçti NATO görevini engellemeye çalışan Yunan uçaklarına karşılık verildi! Yunanistan asgari ücret ne kadar 2023? Yunanistan gözünü Türkiye’den ayıramıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması Yunanistan’ı titretti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a net mesaj! ABD'nin F-16 kararı Yunanistan'ı sarstı Yunanlılara adı bile yetti!   Yunan polisi 'dur' ihtarına uymayan 16 yaşındaki gence ateş açtı "Barışı istemiyorsan biz de gereğini yaparız!" Savaş malzemelerini taşıyan tren raydan çıktı The Economist, 2023'te yaşanması muhtemel 10 olayı listeledi! Yunanistan ilk İHA'sını tanıttı Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Türkiye'ye skandal sözler FETÖ'cü olduklarını öğrenince kabul ettiler Yunanistan'a kaçmaya çalışan FETÖ'cüyü Türk Sahil Güvenliği kurtardı Yunan bile kabullendi muhalifler kabullenemedi!