Ukrayna

Ukrayna, Doğu Avrupa'da bir ülke. 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır.

Genel Bilgiler

Ukrayna; doğası, dağları, mimarisi, tarihi, plajları ve gece hayatıyla her sene milyonlarca turist ağırlayan bir Avrupa ülkesidir.

Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Kiev’dir.

Resmi dil Ukraynacadır. Halk arasında farklı diller de konuşulmaktadır.

Para birimi olarak Grivna kullanılmaktadır.

Ukrayna ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Ukrayna’ya yapılan, süresi 60 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Lokasyon / Konum

Doğu Avrupa’da yer alır. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile komşudur. Güneyinde de Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Kiev, Lviv, Donetsk, Odesa

İklim / Hava Durumu

Ilıman karasal iklime sahiptir. Kışın ortalama sıcaklık kuzeydoğusunda -8, güneybatısında -2, Kırım’ın güney kıyılarında ise 4 derecedir. En yüksek sıcaklık 36-42 derece arasındayken, en düşük sıcaklık -30 ile -40 arasında değişmektedir.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun dönem Haziran-Eylül arasıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Domuz eti, domuz yağı, yumurta, pancar, patates, lahana ve buğday unu çok kullanılan besinlerdir. Borş çorbası ve Vareniki popüler yemekleridir.

Ukraynalılar bir yılda dümeni kırdı! Halkın yüzde 83'ü NATO’ya katılmak istiyor...
ABD'den Ukrayna'ya destek! 625 milyon dolarlık yeni silah yardımı kapıda... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Central Park'ta gören bir kişi tahıl anlaşması için teşekkür etti!
Zelenskiy: İzyum'daki toplu mezarda 400'den fazla ceset bulundu Hayvanat bahçesinden kaçan şempanze Çiki'yi bakıcıları bisikletle ikna etti Pasaport başvurusu vize onayı beklemeden sadece kimlik kartınızla seyahat edebileceğiniz ülkeler Ukrayna, gaz stokunun bir kısmını AB'ye verecek! Ukrayna’nın Odessa’sı UNESCO Dünya Mirasları Listesinde Ukrayna'dan kalkan gemi İstanbul Boğazı'nda karaya oturdu Ukrayna’dan yola çıkan ilk tahıl gemisi Suriye’ye demirledi Tahıl sevkiyatı için Ukrayna’ya gidecek olan boş gemide denetim başladı! Rusya ve Ukrayna heyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ayakta alkışladı Mariupol’de ilerleyen Rus tankı el tipi tanksavar ile böyle vuruldu Dünyanın gözü bugün İstanbul'da! Ukrayna ile Rusya heyetleri bir araya geliyor Rusya-Ukrayna müzakere görüşmeleri yeniden başlıyor Rusya füzelerle vurdu! Gece boyunca süren saldırılar kameraya böyle yansıdı... Bakan Çavuşoğlu: S-400'lerin Ukrayna'ya verilmesi söz konusu değil Rusya Savunma Bakanı Şoygu, iddiaların ardından kameraların karşısına geçti Rusya, 292 Ukrayna askerinin yerini Peker'in otelinin bulunduğu yöntemle tespit etti Ukrayna'nın iddiası: Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu kalp krizi geçirdi Ukrayna, öldürülen Rus askerlerinin görüntülerini yayınladı Rusya, Mariupol’de çocuk hastanesini bombaladı! Zelenskiy: Ruslar 2 binden fazla çocuğumuzu kaçırdı! Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı: Rusya bir ayda Kiev'i kuşatamadı Rus gazeteci Oksana Baulina Kiev'de öldürüldü! Rusya, Ukrayna’ya düzenlediği gece saldırılarında 4 kenti vurdu Brent petrolde yükseliş: Varil fiyatı 118,99 dolar oldu Biden: Ukrayna'da köşeye sıkışan Rusya, hipersonik füze fırlattı! Ukrayna istihbaratı, Zelenskiy’i öldürmek için hazırlanan suikast ekibini yakaladı! Rusya-Ukrayna savaşında altmış bin paralı asker var! Peki savaş bitince akıbetleri ne olacak?