Türkiye Uzay Ajansı

TÜRKİYE UZAY AJANSI HAKKINDA BİLGİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı olacak olan Türkiye Uzay Ajansı, uzay ve havacılık bilimi teknolojilerine dair hedef ve öncelikleri, performans ölçütlerini, yöntemleri, orta ve uzun vadeli amaçları içeren stratejik planlar hazırlayacak.

Ayrıca rekabeti arttıracak bir uzay ve havacılık sanayisinin geliştirilmesi, uzay ve havacılığıa dair teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması, gençlere yetenek kazandırma, uzaya bağımsız erişim imkanı gibi konularda aktif rol üstlenecek.

Ulusal kapsamda ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) nezdinde yürütülen spektrum ve yörünge tahsis ve koordinasyon faaliyetleri ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen görevler hariç olmak üzere uzay araçları ve uzay yer sistemlerine ilişkin ulusal egemenlik kapsamındaki hakların kullanımına karar vermeye yetkili olacak Ajans, bu hakların yönetimi ve kullandırılmasına yönelik usul ve esasları belirleyerek, bu haklarla ilgili ulusal yükümlülüklerin gereklerini yerine getirecek.

TÜBİTAK UZAY Enstitüsü, TAI, ROKETSAN, TÜRKSAT gibi uluslararası ya da ulusal kurumların uzayla ilgili projelerini Türkiye Uzay Ajansı tarafından koordine edecek.

Türkiye Uzay Ajansı üyeleri


Türkiye Uzay Ajansı'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı olarak çalışması neticesinde yönetim kurulu da bakanlık tarafından seçilecek. Yönetim, yönetim kurulu başkanı dahil 7 kişiden oluşacak ve başkan haricindekilerin çalışma süresi 3 yıl ile kısıtlanacak.

Uzayda ses var mı? Ses dalgaları Uzay boşluğunda yayılır mı?
Ay'a yolculuk BURAK projesi ile yapılacak Türkiye 'astronot' yerine ne diyecek?
Uzay Limanı nedir? Hangi ülkelerde uzay üssü vardır? Dünya Ay arası kaç km? Ay ile Dünya arasındaki mesafe kaç km? Türkiye Uzay Ajansı Başkanı kimdir? Serdar Hüseyin Yıldırım kimdir, kaç yaşında? Nereli? Milli Uzay Programı nedir? Türkiye'nin Uzay Programında neler var? Astronot kelimesinin anlamı nedir? Türkçe karşılığı nedir? Gökmen Uzay havacılık Eğitim Merkezi nerede? Hangi ilde? GUHEM nerede? Uzay Çağı nedir? Ne zaman başladı? Uzay Çağı hangi uydu ile başladı? İlk müslüman astronom kimdir? Fergani kimdir, neler yapmıştır? Türkiye Uzay Ajansı'ndan ilgi uyandıran paylaşım Türkiye'nin uzay yolculuğuna az kaldı! 52 numara ile 20 yıllık rüya gerçek oluyor... Türkiye Uzay Ajansı’nın yönetim kadrosu belli oldu