Türkiye

Genel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti; doğal güzellikleri, manzaraları, plajları, tarihi değerleri, gece hayatı ve yemek kültürü sayesinde her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Avrupa’nın turizm açısından en gelişmiş ülkelerinden biridir.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da Türkiye’de yer almaktadır.

Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Asya kıtasını Avrupa’dan ayırır. Bundan dolayı Türkiye konumundan dolayı önemli bir yere sahiptir.

Ülkenin başkenti Ankara’dır.

Resmi dil Türkçedir. Halk arasında konuşulan yerel diller de vardır.

Para birimi olarak Türk lirası kullanılmaktadır.

Lokasyon / Konum

Ülke topraklarının büyük bir kısmı Asya kıtasında yer alırken, küçük bir kısmı da Avrupa kıtasındadır. Kuzeybatısında Bulgaristan, batısında Yunanistan, kuzeydoğusunda Gürcistan, doğusunda Ermenistan, İran ve Nahçıvan, güneydoğusunda ise Irak ve Suriye ile komşudur. Güneyinde Akdeniz, batısında Ege Denizi, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya

İklim / Hava Durumu

Bölgelere göre iklim de değişiklik göstermektedir. Ancak ülke genelinde ılıman bir iklim hakimdir. Karadeniz bölgesinde ılıman, güney ve Ege sahillerinde ise Akdeniz iklimi görülür. İç kesimlerde karasal ve kurak iklim görülürken, doğu bölgesinde sert dağ iklimi hakimdir.

Ne Zaman Gidilir

Her mevsim gidilebilir. Deniz tatili yapmak ve ülkeyi gezmek için gidecekseniz yaz aylarını seçmelisiniz. Ancak kayak yapmak ve karın tadını çıkarmak için gidecekseniz kış aylarını tercih edebilirsiniz.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Bölgelere göre değişiklik gösteren bir mutfağı vardır. Karadeniz mutfağı, güneydoğu mutfağı gibi birçok çeşitli yemek kültürü bulunmaktadır. Çorbalar, et ve sebze yemekleri, hamur işleri ve tatlılardan oluşmaktadır. İçecek olarak çay ve Türk kahvesinin önemli bir yeri vardır.

El Classico'dan Türkiye için anlamlı çağrı!
Kanada'dan depremzede vatandaşlara vize kolaylığı TFF'den Ermenistan maçı duyurusu...
Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı! Erdoğan, Aliyev, Mirziyoyev ve Caparov ile bir araya geldi! Finlandiya Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye ve NATO açıklaması Türk futbolcuların memleketlerini biliyor muydunuz? Moskova'daki kritik dörtlü Suriye zirvesinin tarihi belli oldu Kuvvetli rüzgar, fırtına ve sağanak geliyor Nusret Gökçe gökyüzüne pankart açtırıp Türkiye için yardım istedi Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile görüşecek: Toplantı tarihi belli oldu 12 Dev Adam farklı kazandı! Finlandiya’da yaşayan SuperHaber izleyicisinden Türkiye'ye yardım! UEFA ülke puanı sıralaması güncellendi! İşte son durum Senegal milli takımının eski futbolcuları formalarını bağışladı! Hammurabi kanunları ve deprem! Tarihin en ağır cezaları! İşte PKK'nın İsveç yapılanması! Eski aracıyla yardımımıza koştu: 'Felaketin ne olduğunu iyi biliriz' Türkiye diri fay haritası yenilendi! Depremzedelere yardım bahanesiyle dolandırıcılık yapanlar var! Türkiye - Letonya maçının gelirleri AFAD'a bağışlanacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif'i kabul etti Depremzedelere 10 bin liralık destek ödemesi başladı! Deprem ortak yayın bağışı nasıl yapılır? Depremde enkaz altında ne kadar, kaç gün sağ kalabilir? İngiltere Kralı 3. Charles'tan İngiltere’deki Türklere destek ziyareti UEFA'dan oynanacak maçlar için Türkiye kararı! Eljif Elmas'tan Türkiye'ye 'Ay-yıldızlı' destek! ABD, dev uçak gemisini Türkiye'ye gönderiyor Deprem sonrası ülkeyi yasa boğan görüntüler