Türk Lirası

Paradaki 0 (sıfır) sayısını azaltmak amacıyla 31 Ocak 2005'te geçici olarak tedavülden kaldırılmış ve yerine Yeni Türk lirası kullanılmaya başlanmıştır. YTL'den TL'ye geçişin tamamlanması nedeniyle 1 Ocak 2009 tarihinde yeniden tedavüle girmiştir. Fakat 2009'da tedavüle giren paralarda YTL'de olduğu gibi 6 sıfır bulunmamaktadır. YTL'nin alt birimi Yeni Kuruş'tur.

Bugüne kadar Türk lirasının ön yüzünde sadece Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü'nün resimleri bulunmuştur. İsmet İnönü'nün resmi sadece cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde (1938-1950) Türk lirasının ön yüzünde yer almıştır. Bunun nedeni ise Osmanlı döneminden beri bir gelenek halini almış ve Osmanlı harici pek çok devlet tarafından da kullanılan bir yöntem olan paranın ön yüzüne o zamanki devlet başının resmini koymaktır. Bu gelenek 30 Aralık 1925’te kabul edilen 701 sayılı “Mevcut Evrak-ı Nakdiyenin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun”'la resmileşmiştir. Bu yüzden Cumhurbaşkanı olduğu süre içinde İsmet İnönü'nün resmi paranın ön yüzünde kullanılmıştır. Fakat bu kanun 1952'de Adnan Menderes'in başkanlık yaptığı hükûmet tarafından değiştirilmiş ve Türk lirasının üstünde o zamanki devlet başının değil sadece Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunması kararı alınmıştır. Bu yüzden Türk lirasının önünde resimleri kullanılan tek devlet büyükleri Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmuştur. Ayrıca Yunus Emre, II. Mehmed, Mehmet Akif Ersoy ve Cahit Arf gibi Türk büyüklerinin portreleri ise Türk lirasının bazı emisyonlarının arka yüzünde yer almıştır.

Türk Lirası mevduatlarına ilişkin yeni karar
Bakan Elvan: Asla geri adım yok! Dolar son işlem gününe yükselişle başladı
Bankada parası olanlar dikkat! 'Türk Lirası'na güvenen kazanacak' 2 banka, TL işlem sınırlamasından muaf tutuldu! “Kovid-19’u imkan gördüler! Çakal gibi saldırıyorlar!" Türk Lirası'na yapılan operasyonun iç yüzü! Londralı tetikçi finansçılar yine denedi! Merkez Bankası'ndan flaş döviz hamlesi 'Dolar 15 TL olacak' diyenlerde hayal kırıklığı! YTL banknotların zaman aşımı yıl sonunda dolacak Uçakla seyahat sigortası teminatları artırıldı! Uçak biletlerinde yeni tavan ücret güncellemesi! Türkiye ve Rusya dolara karşı anlaştı! Binlerce lirayı cebinizde bırakacak dev indirim! Dolar/TL'de düşüş eğilimi! Faiz oranı oluşturuldu! VakıfBank’tan Türk Lirası'na teşvik! Dolar tekrar düşüşe geçti! Bakan Pakdemirli, ayçiçeği alım fiyatını açıkladı! Merkez Bankası swap açıklaması nedir? Merkez Bankası'ndan flaş swap hamlesi!