Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ya da kısaca THY, Türkiye'nin ulusal havayolu şirketi yani bayrak taşıyıcısıdır. THY'nin merkezi Atatürk Havalimanı'ndadır. Ayrıca Ankara'da, Esenboğa Uluslararası Havalimanı'nda da bir hub'ı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları'nın uçuş ağı Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika , Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzanmaktadır.

THY, Skytrax tarafından dünyanın en iyi ekonomi sınıfı yemek hizmeti veren ve Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi seçilmiştir. Aynı zamanda 2010 yılı verilerine göre de Avrupa'nın 3. büyük havayolu, Güney Avrupa'nin ise en büyük havayolu şirketidir.

2011 yılının henüz başında ise, Dünya'nın saygın havacılık dergisi ATW (Air Transport World) tarafından 2010 Yılı Dünya Havacılık Sektörü Liderliği Ödülüne layık görülmüştür. Bu ödül THY'nın tarihi boyunca almış olduğu en büyük ödül olarak nitelendirilmektedir.

Ayrıca THY Dünya futbol devleri ile de sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirmektedir. Bunlar arasında FC Barcelona, Manchester United ve Shakhtar Donetsk futbol kulüpleri sayılabilir. Bu sözleşmeler ile THY Barcelona, Manchester United ve Shaktar Donetsk'in resmi havayolu taşıyıcısı olmuştur.Ayrıca ülkemizde Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un ve Yunanistan basketbol liginden Maroussi B.C.'nin de sponsorudur. Bunların dışında Avrupa Basketbol Ligine de sponsor olarak lige Turkish Airlines Euroleague adı verilmiştir. THY reklam filmlerinde de ünlü isimlere rol vermektedir. Bunlar arasında; Kobe Bryant, Caroline Wozniacki, Youssou N'Dour, Kıvanç Tatlıtuğ sayılabilir.THY bu sponsorluklar ile Avrupa'daki etkinliğini arttırarak şirketler sıralamasında ilk 3'e yerleşmeyi hedeflemiş ve bunu 2010 yılında gerçeğe dönüştürmüştür.

Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları, şu anda 139 dış hat ve 42 iç hat olmak üzere toplam 181 noktaya sefer düzenliyor. Bu 181 uçuş ağı ile en çok uçuş ağı bulunan hava yolları listesinde avrupa'da 3. tüm dünyada ise 8. sırada yer almaktadır.

THY'den Ukrayna'ya komşu ülkelere ek sefer planlaması!
THY, yarın için planlanan Soçi seferlerini iptal etti! Türk Hava Yolları duyurdu: Fas uçuşları 14 Aralık’a kadar durduruldu
30 bin feette kalp krizi geçiren yolcuyu doktorlar hayata böyle döndürdü Türk Hava Yolları günlük 1007 seferle Avrupa'da ikinci oldu Belarus'a yapılan uçuşlara Irak, Suriye ve Yemen vatandaşları alınmayacak Türk Hava Yolları'ndan iç hatlar için karar: İkram yasağı son buldu T24'ün ikinci yalan haberi patladı! Fransız basınından Türk Hava Yolları’na büyük övgü Türk Hava Yolları, 'sigorta şirketi' iddialarını yalanladı Türkiye'den yeni PCR testi kararı Türk Hava Yolları: Aycı tek maaş alıyor Türk Hava Yolları Teknik Müdürü Ahmet Karaman hayatını kaybetti Türk Hava Yolları duyurdu: 1 Haziran'a kadar durduruldu TVF Genel Müdürü Sönmez'den Türk Hava Yolları açıklaması Kısıtlamada seyahat edeceklere '5 gün' şartı! Hostes nasıl olunur 2020? Host ve Hostes olma şartları nedir? İzmir depreminin ardından THY'den bilet açıklaması! Türk Hava Yolları'nın eylül takvimi belli oldu Havacılık sektöründe hareketlenme 18 yaş altı yolcular için yeni karar Kıdemli Türk Hava Yolları pilotu o kazayı inceleyecek Yurt dışı uçuşları yeniden başladı Türk Hava Yolları'ndan yolculara 'check-in' uyarısı Türkiye'nin en değerli markası THY THY'den sağlık çalışanlarına indirim müjdesi THY yurt dışı uçuşlarına başlıyor! TÜRK HAVA YOLLARI UÇUŞLARA BAŞLIYOR THY'de yeni dönem: İç hatlardaki uçuşlarda ikramlar kalkıyor Yolcular uçağa sıra numarasına göre binecek