TÜİK

TÜİK NEDİR?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) temel görevi, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda, veri ve bilgilerin, derlenmesini, gerekli istatistiklerin üretilmesini, yayımlanmasını ve dağıtımını yapmaktır.

TÜİK bireylerden, hanelerden, işyerlerinden araştırmalar ve sayımlar yoluyla veri toplar. Topladığı verileri analiz eder ve istatistiki bilgi haline dönüştürür. Bu istatistiki bilgiler, toplumun her kesiminde karar alma aşamalarında güvenilir yol göstericilerdir.

Ayrıca, verilerin hangi tanım, yöntem, kapsam ve sınıflama kullanılarak hangi kurum tarafından, hangi sıklıkta derleneceği ve yayınlanacağı bilgilerini içeren Resmi İstatistik Programı’nı kurum/kuruluşlar ile koordineli olarak hazırlayarak programda yer alan faaliyetlerin izleme ve değerlendirmesini raporlar.

Resmi İstatistik Programı; verilerin hangi tanım, yöntem, kapsam ve sınıflama kullanılarak hangi kurum tarafından, hangi sıklıkta derleneceği ve yayınlanacağı ile ilgili bilgileri kapsamaktadır.

Resmi istatistikler Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı ve Resmi İstatistik Programı'nda belirtilen kurum ve kuruluşlar tarafından üretilir, dağıtılır ve yayımlanır.

Evlenme ve boşanma oranları belli oldu!
Milyonların gözü bugüne çevrildi: Zam oranları belli oluyor 2021 TÜİK Haziran işsizlik rakamları! Türkiye'de işsiz oranı yüzde kaç?
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı Enflasyonla birlikte kira zamları da belli oldu Sanayi üretim endeksi, Mart'ta yüzde 0,7 yükseldi 2021 Mayıs kira artış oranı belli oldu mu? Kira zammı ne zaman açıklanacak? Ocak ayı enflasyon rakamları açıklandı İşsizlik rakamlarında dikkat çeken azalış Boşanma davası nasıl açılır? İnternetten boşanma davası açılabilir mi? Ekim ayı tüketici güven endeksi belli oldu Tüketicinin güveni artıyor Haziran ayı işsizlik rakamları belli oldu Eylül 2020 kira artış oranı ne kadar? Eylül kira artış oranı hesaplama Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) personel alıyor! TÜİK personel alımı başvurusu nasıl yapılır? Türkiye'de yabancılara konut satışında "Çin" sürprizi 15 yaşın altında 142 çocuk doğum yaptı İşte memurlara yapılacak zam oranı O il İstanbul'u geçti Satılan konut sayısı artıyor Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı Ekonomik güven endeksi mayısta arttı İstanbul'un genç nüfusu, 76 ili geride bıraktı Şubat ayı işsizlik rakamları açıklandı Enflasyon rakamları açıklandı 7 kurumun yapısında değişiklik! Koronavirüs sonrası ilk enflasyon belli oldu! TÜİK, 2019 yılı işsizlik rakamlarını açıkladı Şubat ayı enflasyonu açıklandı Türkiye'de mutlu ve umutlu insanlar daha fazla!