Sosyal Medya

Sosyal medya, Web 2.0'ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. Sosyal ağlar, insanların birbiriyle içerik ve bilgi paylaşmasını sağlayan internet siteleri ve uygulamalar sayesinde, herkes aradığı, ilgilendiği içeriklere ulaşabilmektedır. Küçük gruplar arasında gerçekleşen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik (İngilizce: UGC-User Generated Content) üretimini giderek arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Zaman ve mekân sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya resmi olmayan eğitim yollarından da bir tanesidir.

Teknoloji, telekomünikasyon, sosyal iletişimin kelimeler, görseller, ses dosyaları yolu ile sağlandığı bir yapıya sahiptir. İnsanlar hikâyelerini ve tecrübelerini bu bağlamda paylaştığı bir çerçeveye de sahiptir.

Sosyal medya, geleneksel medyada olduğu gibi tek bir noktadan çok sayıda kişiye yayın yapmaktan çıkarak, iletişim yönü açısından çoktan çoğa paradigmasına dayalı “kullanıcı kaynaklı medya" özelliğine sahiptir. Kullanıcı Kaynaklı Medya, geleneksel medyadan farklı olarak, içeriğin bizzat kullanıcılarının kendileri tarafından üretilmesine ve paylaşılmasına olanak yaratmaktadır[1]. Sosyal medya aynı zamanda "Kullanıcıların Ürettiği İçerik" ve "Müşterilerin Ürettiği Medya" kavramlarını da ortaya çıkarmış, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır.

Ama Andreas Kaplan ve Michael Haenlein’in 2010’daki tespitine göre Sosyal Medya; “Web 2.0 üzerinde ideolojik ve teknolojik içeriklerin, yapılanmaların kullanıcı merkezli bir şekilde üretilmesine ve geliştirilmesine izin veren internet tabanlı uygulamaların bütününe” denilmekte.

BBP'li isimden Enes Kara'nın intiharına yorum: Bir velet öldü diye cemaat mi kapatacağız!
Merve Taşkın'a 5 ay hapis cezası! Amsterdam'da paylaştığı o fotoğraflar için dava açılmıştı... Spotify çöktü mü? 16 Kasım Spotify ve Snapchat çöktü mü? İşte son açıklama!
Influencer nasıl olunur? influencer olmak için ne gerekir? Sosyal medyada yalan habere hapis cezası geliyor! "Türk Hitler" mi arıyorsunuz? Size Oğuzhan Uğur'u verelim! Sosyal medyada 'Taliban' karmaşası! Facebook'tan yasak, Twitter'dan devam kararı... Berdan Mardini bir kez daha yıkıldı! Fatoş Yelliler'in bir sevgilisi daha ortaya çıktı! İzmir güne bu görüntüyle uyandı! Bakın sebebi ne çıktı... Nedim Şener: Yüzde 15 terör örgütlerinin yemi oldu Sosyal medya kullanıcıları dikkat! Emniyet, o hesaplara karşı uyardı... 'Sosyal medya provokatörlerine dikkat: Terör örgütlerine yem olmayın!' Melih Gökçek'in paylaşımına EGM'den yalanlama! Ünlü oyuncu kızını ve kardeşini paylaştı! Takipçileri çok şaşırdı! Çarli dizisinde Cilvenaz'ı canlandıran Mine Çağlar Kondu'nun değişimi şaşırttı! Selana'nın Selin'i yıllar sonra ortaya çıktı! İşte yeni hayatı... Erdoğan'dan kurmaylara 'sosyal medya' talimatı Sosyal medyada 'Tosuncuk' rüzgarı! "Uçak biletini de bedavaya getirdi!" Murat Övüç'ün oğlu trafikte dehşet saçtı! Küfürler yağdırıp ateş etti... 90'lı yılların en popüler isimleri arasındaydı! Yeni fotoğrafları ortaya çıktı! Sosyal medya fenomeninin 38 milyon TL'lik evi! Servetine servet kattı! İşte Gamze Özçelik'in çok merak edilen oğlu! "Ayağa kalkma sebebim!" Sosyal medyada Deniz Poyraz karmaşası! Genç kadından açıklama: Ben değilim Ünlü sunucu hastanelik oldu! Omuriliğinde kırık meydana geldi! Ünlü isim Serenay Sarıkaya'yı Banu Alkan'a benzetti! Sosyal medyada gündem oldu! Can Topçu hangi dizide oynadı? Shiplemek ne demek? Shiplemek sosyal medyada ne anlama geliyor! Nasıl yapılır? İki kadın arasında sosyal medya kavgası! Duyguz Özaslan'ın çok konuşulan bikinili halleri! Kripto para borsası Binance para çekmeyi yeniden aktifleştirdi