Şırnak

Şırnak Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir.

Nuh Peygambere'a ait olduğu öne sürülen bir türbe, Şırnak'ın Cizre ilçesinde bulunur. Tufandan sonra Nuh'un ilk yerleştiği şehir olduğu rivayet edilir. İl, Irak ve Suriye'ye komşudur. Şırnak, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Siirt ilinden ayrılarak Türkiye'nin 73. ili olmuştur. Aynı kanunla Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Güçlükonak bucağı bu ilin ilçesi olmuş, ayrıca Mardin'in İdil, Cizre ve Silopi ilçeleri buraya bağlanmıştır.

Ağustos 2015 tarihinden itibaren Şırnak il merkezi ve Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalar 3 Haziran 2016'da son bulmuştur.

Gabar'da var da Namaz'da yok mu?
Bakan Soylu, Şırnak'ta jandarmalarla maç yaptı Şırnak'ta hedefe yaklaşıldı
15 yer Geçici Özel Güvenlik Bölgesi ilan edildi Bakan Dönmez’den petrol rezerviyle ilgili yeni açıklamalar Meslek liseliler arı gibi üretti! 9 ayda 7.5 milyon liralık ciro Gabar Dağı’ndaki petrol keşfi sahası ilk kez görüntülendi Şırnak’ta günlük 400 bin dolarlık petrol çıkıyor Şırnak'ta yatırımlar patladı! Terörden arındırılan Gabar Dağı’ndan petrol fışkırdı! Canfeda Alman kod adlı terörist yakalandı! TUİK Türkiye’nin en yerli illerini açıkladı! İstanbul'da PKK'ya operasyon: Gençleri dağa kaçıran terörist yakalandı Öğretmen, öğrencisini uyardı Mustafa Sandal'ı şaşkına çeviren kalabalık! Konserie 120 bin kişi katıldı Valilikten açıklama geldi Şırnak Cizre'de on binlerce kişi konser ve DJ performansıyla eğlendi İstanbul’un en çok göç aldığı şehirler belli oldu! Peki sizin İstanbul’da ne kadar hemşeriniz var? Sahnede talihsiz kaza! Tıvorlu İsmail ayağını kırdı Hayranlarının içine dalan çılgın şarkıcı Tıvorlu İsmail ezilmekten son anda kurtuldu Aşiret düğününde paralar ve takılar havada uçuştu: 5 bin kişi 1 milyon 150 bin liralık takı taktı 3 aylık evlilerdi! Evde silahla vurulmuş halde bulundular! Şırnak'ta TOKİ Sosyal Konut Projesi Hangi ilçelerde yapılacak? Başvuru şartları nelerdir? 9200 TL maaş ile 25 şehirde memur alım ilanı yayımlandı! HDP'den Cudi provokasyonu! Yasağa rağmen yürümek istediler Şırnak Üniversitesinde rekor başvuru yaşandı 70 yaşındaki esnaf ayağına kadar gelen imam ile Kur'an-ı Kerim öğrendi TUİK temmuz ayı konut satış verilerini açıkladı? En çok konut hangi ilde satıldı? Taciz iddiası ortalığı birbirine kattı! Linç girişimi, güçlükle önlendi Şırnak’ta eşini ve üç kızını öldüren şahıs tutuklandı!