silah

Silahlar, bıçak ve kılıç gibi kesici araçlardan, top ve tüfek gibi patlayıcı araçlara kadar çok geniş bir yelpazede yer alırlar.

ATEŞSİZ YARALAYICI VE ÖLÜMCÜL SİLAHLAR

Gürz, bıçak, kılıç, mızrak, kargı, kırbaç, kalkan, zırh, hançer, balta, kama, koçbaşı, ve bunlara benzer pek çok çeşitte silah geliştirildi. Bunların savaşta en yaygın olanı kılıçtı. Meç, şimşir, gaddare, yatağan gibi çeşitleri vardı. Günümüzde hala kullanılmakta olan kasatura, tüfeğin ucuna takılan dürtücü ve kesici ateşsiz bir silahtır. Koçbaşı, ucunda demir bir koçbaşı bulunan asılı bir kirişten ibarettir. Kale kapılarını yıkmak için kullanılır.

MESAFE SİLAHLARI

yay, cirit, bumerang, mancınık. Ateşli silahların bulunuşuna kadar yaygın olarak kullanılan diğer bir silah oktu. Mancınık, gülleleri ve büyük okları fırlatmaya yarayan bir aletten çok bir mekanizmaydı.

ATEŞLİ SİLAHLAR

Doğu ülkelerinde bulunan barutun, Ortadoğu ve Avrupa'ya geçmesiyle ateşli silahlarda da önemli gelişmeler oldu. Suriye'den Bizans'a geçen bir ateşli silah şaşkınlıkla karşılandı. Çok eskiden beri Asya'da Türkler ve Çinliler tarafından kullanılan barut sonradan roket, top ve tüfek gibi silahlarda kullanılmaya başlandı. Selçuklu ve Osmanlılar döneminde bu tür silahlarda büyük gelişmeler kaydedildi. Kosova Meydan Muharebesi'nde ve özellikle Fatih Sultan Mehmed Han tarafından, İstanbul'un fethinde toptan büyük ölçüde faydalanıldı. Yavuz Sultan Selim Han zamanında, tüfek orduda yaygın bir şekilde kullanılmaktaydı. Top namlularına ilk yivi veren de Yavuz Sultan Selim Han'dır. O zamanlar top tekniği Avrupalılardan çok üstündü.

Zamanla büyük değişikliğe uğrayan ateşli silahlar, tabanca, tüfek, bombaatar, top, obüs, havan gibi çeşitli adlar altında, değişik vasıflara sahip birçok çeşitlere ayrıldı. Bunların her birinin kullanılma gayesine göre özellikleri vardır. Ayrıca bunların makineli, yarı otomatik tipleri gelişti.

Güdümlü mermiler, deniz hedeflerine karşı kullanılan torpidolar, çeşitli tipteki bombalar, roketler ve mayınlar da ateşli silahlar grubuna dahil edilebilir. Kara, deniz ve hava birliklerince kullanılan bu silahların bazısı saldırı, bazısı savunma, bazısı da hem saldırı hem de savunma gayesi güder. Mesela uçaklarda saldırı için kullanılan makineli tüfek, top, roket, güdümlü mermi ve çeşitli bombalar bulunabildiği gibi uçaklara karşı savunmada kullanılan güdümlü uçaksavar silahları da vardır. Yine zırhlı bir savaş aracı olan tankta kullanılan makineli tüfek, top, roket, alev makineleri, sis ve gaz makineleri yanında tanklara karşı kullanılan tanksavar topları, roketleri, bombaları, füzeleri bu silahların değişik gayelerde kullanılmasına misaldir.

SİLAH TİPLERİ

Personel silahları
Biyolojik silahlar
Kimyasal silahlar
Nükleer silahlar
Roket ve füzeler
Ağır silahlar
Hava silahları
Deniz silahları
Diğer silahlar

Her ne kadar bir silah olmamakla birlikte, üzerlerinde çeşitli silahlar taşıyan ve birer savaş aracı olan savaş uçağı, savaş gemisi, denizaltı, uçak gemisi, tank da komplike ve dolaylı bir silah olarak kabul etmek mümkündür. Barış zamanlarında politik, istihbarat ve propaganda faaliyetleriyle kültürel ve sosyal yapı üzerinde tahribat yapmak için kullanılan usuller ve yapılan işler de bir silahtır. Savunmada bir vasıta olarak kullanılan radar, sonar, lidar gibi sistemler, lazer ve yapay uydu da birer silah grubu teşkil ederler.

Beyoğlu'nda silahlı saldırı! 3 kişi hayatını kaybetti
Ünlü oyuncu cinayetle suçlanıyor: 11 el ateş etti! Yaşlı adamın göğsüne yorgun mermi isabet etti!
Uğur Dündar'ın 'kayıp silah' iddiasına İçişleri'nden yalanlama Genç oyuncu silahlı çatışmada vuruldu! Araba kullanırken havaya ateş açmıştı! Murat Övüç oğlunu savunurken küfürler yağdırdı! Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a suikast girişiminde gelişme! Saldırgan itiraf etti... İstanbul'un göbeğinde kalaşnikoflu çatışma: Biri ağır iki yaralı 'Şirketimizin silahlarla hiçbir ilişkisi yok!' Polis silahları say say bitiremedi! Tataristan'da okula silahlı saldırı! Bodrum Rallisi'nde silahlı kavga: Ünlü oyuncu gözaltında 'Türkiye silah sistemleri geliştiriyor, biz fren sistemi almayı kutluyoruz' Kayınpeder gelinine dehşeti yaşattı Yerli tabanca ABD'den ödül aldı 2 yaşındaki bebeğin eline silah verip ateş ettirdi! Türkiye'den Kanada'ya 'çifte standart' tepkisi İki tabancayla yakalanan şüpheliden şok savunma 'Silahlarımızın dünyada eşi benzeri yok' Tanımadığı kadın yaklaşıp silahını çıkardı! Kapıda gördüğü kadını av tüfeğiyle öldürdü Eski Süper Lig futbolcusu kaçakçı çıktı Ülkesine döner dönmez Türkiye'yi örnek gösterdi ABD'nin silahları öldürücü değilmiş! Ümraniye'de sokak ortasında kanlı kavga Yüze maske fırlatan silah yapıldı Hedef şaştı, patronu öldürdü! Black Panther yeniden sahada İHF Başkanı'nın aracına saldırdılar 'Annem için, babam tutuklansın'