seçim

Seçim, toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. Milletvekili, herhangi bir meclis veya encümen üyelerinin, dernek yöneticilerinin vs. seçimi. Demokratik ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usullerle uygulanmaktadır. Seçim, yasama, yürütme ve yargı organlarının üyelerinin seçiminde de kullanılır.

Modern dünyada genel manada kabul gören bugünkü seçim anlayışı aslında antik Yunan'daki seçimlerden hayli farklıdır. Zira oligarşik nitelikler taşıyan bu sistemde siyasi pozisyonlara atamalar genellikle kura yöntemiyle yapılırdı.

Siyaset teorilerine göre devlet ve hükümetin otoritesi yönettikleri insanların ona rıza göstermesi ile ortaya çıkar ve bu durumu somutlaştırmanın temel yolu da seçimdir. Bütün dünyada genel kabul gören yaklaşımlar uyarınca tüm seçimler adil ve özgür bir ortamda yapılmalıdır.

Erken Seçim ne zaman olacak? Meral Akşener tarih verdi!
Seçim barajı için yeni formül! Seçimi bırakıp atamaya geçti
Erken seçim tartışmasına son nokta Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu yüzde kaç oy almalı? Seçim yasasında neler değişecek? Seçim sisteminde büyük değişiklik! Kurtulmuş'tan erken seçim yorumu Erken Seçim ne zaman olacak? O isim Erken seçim için tarih verdi! İletişim Başkanı'ndan 'sahte anket' uyarısı TRUMP DÖNEMİ BİTİYOR MU? 'ERKEN SEÇİME DÜNDEN RAZIYIZ' "BİZE TEZGAH KURULACAK" DİYORLAR! Genar Başkanı açıkladı: Cumhur İttifakı en yüksek oy seviyesinde Hakan Bayrakçı kimdir? Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı kaç yaşında? AK Parti'li Ay'dan Ceyhan'daki seçim rüşvetine çok sert tepki RAND Corporation: Erdoğan üçüncü kez seçilir Son anket Abdullah Gül'ü çok üzecek! AK Parti'den 'mikro' strateji ABD'deki ankette Sanders ilk kez öne geçti! Azerbaycan seçimlerde 'yeniden Aliyev' dedi Kardeş ülke sandık başında CHP'den erken seçim açıklaması YSK'dan seçim sistemi açıklaması Nazlı Turna Yumuşak'tan iftiralara videolu cevap! Trump'a seçim kazandırdı! Hamile kalınca kovuldu İngiltere'de sandıktan Boris Johnson çıktı! Sahak Maşalyan, İstanbul Ermeni Patriği seçildi! Ermeniler 85’inci patriğini seçiyor! Erdoğan aleyhine konuşmadı, ihraç edildi! Evo Morales aday olamayacak...