seçim

Seçim, toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. Milletvekili, herhangi bir meclis veya encümen üyelerinin, dernek yöneticilerinin vs. seçimi. Demokratik ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usullerle uygulanmaktadır. Seçim, yasama, yürütme ve yargı organlarının üyelerinin seçiminde de kullanılır.

Modern dünyada genel manada kabul gören bugünkü seçim anlayışı aslında antik Yunan'daki seçimlerden hayli farklıdır. Zira oligarşik nitelikler taşıyan bu sistemde siyasi pozisyonlara atamalar genellikle kura yöntemiyle yapılırdı.

Siyaset teorilerine göre devlet ve hükümetin otoritesi yönettikleri insanların ona rıza göstermesi ile ortaya çıkar ve bu durumu somutlaştırmanın temel yolu da seçimdir. Bütün dünyada genel kabul gören yaklaşımlar uyarınca tüm seçimler adil ve özgür bir ortamda yapılmalıdır.

Joe Biden: Sağlık durumum iyi olursa 2024'te yeniden aday olacağım
Düğmeye basıldı! AK Parti ve MHP arasında 'seçim barajı' mesaisi! Demirtaş ittifaktan söz istedi
Sözcü yazarına göre Kılıçdaroğlu 2023'te cumhurbaşkanı adayı! 'Erken seçim' çağrısı yapanlara kötü haber Seçimlerle ilgili yeni adım: Değişikliğe gidiliyor Seçim yasası çalışmasında sona gelindi Giderayak onlarca suçluyu affetti Trump'a 24 saat mühlet YPG'yi silahlandırıp danışman oldu Trump 'kaçış' yolu arıyor Kongre baskınının sembolü satışta ABD'de bilanço artıyor Biden, kritik eyaletlerde Trump'ı geçti Türkiye saati ile ABD'de oy verme işlemi ne zaman bitecek? New Yorklular sandık başında Adaylar son mitinglerini yapıyor KKTC'de anketler Tatar'ı gösteriyor Birkaç günde ülkenin en güçlü kişisi oldu Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov istifa etti Kırgızistan'da olağanüstü hal ilan edildi! Kırgızistan Cumhurbaşkanı’ndan istifa sinyali Kırgızistan'da parlamento seçimi sonuçları iptal Japonya'nın yeni başbakanı Yoşihide Stratejisi Türkiye karşıtlığı! Duvarlara 'Türkler defolun' yazdılar! O da Erdoğan'ı devirme hesaplarına başladı: 50+1 Joe Biden resmen aday gösterildi Genel seçimlere koronavirüs ertelemesi CHP'de çok 'İnce' hazırlık