Putin

Vladimir Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde, SSCB döneminde adı Leningrad olan Sankt Petersburg kentinde doğdu. Annesi fabrika işçisi, babası donanmada denizaltı filosunda görevli idi. 1975 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu. 1975 yılından itibaren KGB Dış İstihbarat Dairesi'nde hizmete başladı.

1990'da Leningrad Şehir Konseyi'nde danışmanlık yapan Putin, 1991-1992 yıllarında da belediye başkan yardımcısı ve belediye konseyi dış ilişkiler komitesinin başkanı idi. Putin, 1996 yılına kadar St. Petersburg yönetiminde çeşitli kademelerdeki görevlerinin ardından, 1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atandı ve bu görevini, 1997 yılına kadar sürdürdü. 1997 ve 1998'de Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı ile Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Başkanı olarak yaptı.

Rusya'nın 2000-2008 yılları arasında Devlet Başkanlığı görevini yürüttü. 2000 yılında yapılan seçimlerde Rusya Federasyonu Komünist Partisi başkanı Gennadi Züganov'un önünde %52,9'luk oy oranıyla devlet başkanı seçilmiş, Züganov ise % 29,2 oy oranıyla ikinci olmuştu. 2004 yılında yapılan seçimlerde ise %71'in üzerinde oyla tekrar devlet başkanı seçilmiştir. Döneminde Rusya ekonomisi hızlı büyüme rakamları yakalamış, ülkesinin bağımsızlığı yolunda çok önemli adımlar atmış, merkezi otorite kuvvetlendirilmiş, silahlı kuvvetlerde reform başlamıştır. Ayrıca 4 Mart 2012 tarihinde yapılan seçimler sonucu %63,6 oyla Rusya Federasyonu'na 3. kez devlet başkanı seçilmiştir.

Eski İngiltere Başbakanı Johnson: Putin beni füze ile tehdit etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasında kritik görüşme! Putin, Türkiye'ye tatile gidip işini aksatan ismi fena azarladı
Tavan fiyat uygulayanlara petrol satışı yasaklandı 'Savaşı uzatır' Çok konuşulacak iddia: Putin Müslüman mı oldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü! Putin'den 'nükleer' tehdit: İkinci olmayacak Rusya'nın Suriye temsilcisi Türkiye'ye geliyor! Rusya’da LGBT propagandası yasaklandı Biden'ın teklifine Rusya'dan flaş yanıt! Biden, Putin ile olası görüşmesinin şartını açıkladı Erdoğan, Ukrayna işgalinden 1 gün önce Putin ile ne görüştü? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü Gökçek'lerin kanalında yayına çıkan 'uzman'ın yorumları olay oldu! Rusya'nın çekilme kararı sonrası Putin'e sert tepkiler var Rusya Devlet Başkanı Putin G-20 zirvesine neden katılmadı? Putin şimdi de eski mahkumları askere alıyor Cüneyt Özdemir böyle şaşırdı "Putin'i nasıl ikna ettiniz?" sorusuna dikkat çeken cevap Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü Türkiye'yi ilgilendiren açıklama Nükleer silah tehdidi! Putin nükleer saldırı tatbikatını denetledi! Rusya, dünyanın en büyük şehirlerine atom bombası atarsa ne olur? Dünya liderlerinden maden faciası için peş peşe taziye mesajı! Avrupa'ya doğalgaz Türkiye'den dağıtılacak! Erdoğan merkezin kurulacağı bölgeyi duyurdu! Ukrayna'dan çarpıcı 'TürkAkım' iddiası Tarihi zirve sonrası Kremlin'den ilk açıklama! Putin: Türkiye'yi dünyanın en büyük gaz merkezi yapmak istiyoruz!