Netflix

Netflix Inc., film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı alanında iştigal eden Amerika kökenli kuruluş. 1997 yılında Kaliforniya'da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu. İnternet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ve video-on-demand ile posta yoluyla DVD dağıtımı alanlarında uzmanlaştı. Adı, İngilizce internet anlamına gelen "net" ve Amerika'da günlük konuşma dilinde "filmler" anlamına gelen "flicks" kelimesinden türetildi.

Netflix’in ilk iş modeli DVD satışı ve kiralama üzerineydi. Ancak şirketin kuruluşundan yaklaşık bir yıl sonra Hastings, posta yoluyla DVD kiralamaya odaklanmak üzere DVD satışlarını durdurdu. 2007’de Netflix, akışkan medya aracılığıyla internet üzerinden film izleme olanağı sunarak iş alanını genişletti. 2010’da Kanada’ya açıldı ve zaman içinde veri akışı servisi büyümeye devam etti. Ocak 2016 itibariyle Netflix 190’dan fazla ülkede hizmet vermektedir.

Netflix, 2013’te House of Cards adlı ilk dizisiyle içerik üretmeye de başladı. O günden bu yana film ve televizyon dizisi üretimlerini hızla artırdı. Şirket, 2016’da 126 orijinal dizi ve film yayımladı. Bu rakam, ücretli Amerikan televizyon kanallarının tümünün daha fazladır.

Temmuz 2017 itibarıyla Netflix’in 51,92 milyonu ABD’de olmak üzere dünya çapında 103,95 milyon abonesi bulunmaktadır.

2009 yılında 10 milyon abone sayısına ulaşmıştır.

2011 Nisan ayında ABD'de 23 milyon, dünya çapında ise 26 milyon abone sayısına ulaşmıştır ve elde ettiği toplam dijital gelir 1,5 milyar dolar olmuştur.

2014 yılının ikinci çeyreği verilerine göre küresel olarak 50 milyondan fazla aboneye sahiptir.

2015 Ocak verileri itibarıyla, ABD'deki abone sayısı 39 milyona, küresel abone sayısı da 57 milyona ulaşmıştır.

Aynı yılın Ekim itibarı ile 70 milyon aboneye sahiptir.

2016 Ocak verileri itibarıyla küresel abone sayısı da 75 milyona ulaşmıştır. Elde ettiği toplam dijital gelir 2.7 milyar dolardır.

2017 Ocak verilerine göre ABD`de 50 milyon, dünyada 98 milyondan fazla abone sayısına ulaşmıştır.

Netflix CEO'larına 2022 yılında dudak uçuklatan maaş ödeyecek
Netflix Ocak 2022 takvimi yayınlandı! Heyecanla beklenen dizilerin yeni sezonları geliyor! Netflix Games nedir, ücretli mi? Nasıl oynanır? Netflix Games hangi oyunlar var?
İşaretli Yerden Kesin (Tear Along The Dotted Line) konusu nedir? Yönetmeni Kim? Kaç Sezon? Başak Demirtaş'la buluşan dünyaca ünlü oyuncudan kadın teröristlere övgü! Squid Game'in yeni rakibi Apple'ın Kore dizisi Dr. Brain oldu! Dr. Brain konusu nedir? Squid Game şekeri tarifi! Squid Game dalgona şekeri nasıl yapılır? Squid Game 2. Sezon Gelecek mi? Squid Game İkinci Sezon Tarihi Belli Oldu! Squid Game kasıp kavuruyor! İşte Squid Game tarzı dizi ve filmler... Kızı ölen aileden Netflix'e dava: '13 Reasons Why' intihara teşvik ediyor! Ragnarok 3. Sezon ne zaman çıkacak? Netflix dizisi Ragnarok 3. sezon tarihi belli oldu mu? AŞK 101 dizisi için karar verildi! Yeni sezon tarihi belli oldu! Cem Yılmaz'ın Netflix'te yayınlanacak yeni dizisinin çekimlerine başlandı! Ezgi Mola başrolde! Stranger Things'in 4. sezonu için heyecanlandıran açıklama! Çekimleri o tarihte tamamlanacak! La Casa De Papel'in Türk versiyonu, 'La Hayde Maske'nin çekimlerine başlandı! Onur Saylak'ın yönettiği Uysallar dizisinin konusu nedir? Oyuncu kadrosunda kimler var? Yalan Dünya’nın Zerrin’i Netflix projesiyle ekranlara dönüyor! Robot köpek ilk tutuklamasını yaptı İlker Kaleli seri katil kurbanı oldu! Yeni dizisi ile dünya trend listesine girdi! Snowpiercer 3. sezon gelecek mi? Netflix tarihi verdi Serenay Sarıkaya, 'Şahmeran' dizisiyle ekranlara geri dönüyor! İşte 2021 Mart Netflix takvimi! Netflix Türkiye'nin Şubat 2021 takvimi belli oldu! Gain paralı mı? Gain nasıl kullanılır? İçerikleri neler? Netflix'ten flaş 2021 kararı! En çok izlenen 5 Netflix dizisi! Bugüne kadar en çok izlenen Netflix dizileri hangileri? Netflix Türk filmi Azizler yayınlandı! Azizler konusu nedir? Oyuncuları kimler? Gain üyelik ücreti ne kadar? Gain'de hangi programlar var? "Azizler"in ilk fragmanı yayınlandı! Netflix izlemeye devam et nasıl silinir? Netflix izleme geçmişi nasıl bulunur?