Milli Savunma Bakanlığı

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olarak çalışan, savunma politikaları ve Türk vatandaşlarının askerlik işlerinden sorumlu olan bakanlıktır.

Görevleri

Millî Savunma Bakanlığının görev ve yetkileri şunlardır:

Milli Savunma görevlerinin siyasi, hukuki, sosyal, askeri okullardaki (harp okulları ve astsubay meslek yüksekokulları) eğitim, mali ve bütçe hizmetlerini yürütmek.
Silahlı Kuvvetlerin Cumhurbaşkanınca kararlaştırılacak savunma politikası çerçevesinde, Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit olunacak ilke, öncelik ve ana programlarına göre:
Barışta ve savaşta personel temini ile asker alma hizmetlerini yürütmek.
Silah, araç, gereç ve her çeşit lojistik ihtiyaç maddelerinin tedariki hizmetlerini yürütmek.
Askeri fabrikalar ve tersaneler dahil harp sanayii hizmetlerini yürütmek.
Sağlık ve veteriner hizmetlerini yürütmek.
Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde gerçekleştirilecek insani amaçlı mayın ve/veya patlamamış mühimmat temizliğine yönelik faaliyetlerini yürütmek.
24/2/2000 tarihli ve 4536 sayılı Denizlerde ve Yurt Yüzeyinde Görülen Patlayıcı Madde ve Şüpheli Cisimlere Uygulanacak Esaslara İlişkin Kanun kapsamında faaliyetlerini yürütmek.
İnşaat, emlak, iskan ve enfrastrüktür hizmetlerini yürütmek.
Teftiş, inceleme ve soruşturma hizmetlerini yürütmek.
Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarında görev alacak personelin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hizmetlerini Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla yürütmek.

MSB açıkladı: Saldırı hazırlığındaki 8 PKK/YPG'li terörist öldürüldü
Milli Savunma Bakanlığı'ndan "Sarıkamış Şehitleri" anısına özel klip MSB açıkladı: 8 PKK'lı terörist öldürüldü!
MİT ve TSK'dan Gara'da operasyon: 9 PKK/KCK'lı terörist öldürüldü Fırat Kalkanı bölgesinde 8 PKK/YPG’li terörist öldürüldü Bakan Hulusi Akar'dan Yunanistan'a: Bu üstünlük sağlama gayreti beyhude bir gayrettir! Bakan Akar: Teröristlerde çöküş olduğunu hepimiz görüyoruz MSB duyurdu: Hudut Kartalları 12'si terörist 16 kişiyi yakaladı! Bakan Akar'dan flaş F-16 mesajı: Teknik çalışma başlatıldı MSB açıkladı: Son beş günde 16 PKK/YPG'li terörist öldürüldü! Barış Pınarı bölgesine sızma girişiminde bulunan 11 terörist öldürüldü! Milli Savunma Bakanlığı saat verdi: Gözünüz gökyüzünde olsun Kırmızı bültenle aranan DEAŞ'lı Hatay sınırında yakalandı MSB'den 30 Ağustos Zafer Bayramı'na özel klip Son zamanların en büyük operasyonu! Terör hedefleri yerle bir edildi... Bakan Akar'dan kritik Afganistan toplantısı! Pençe-Yıldırım harekat bölgesinden kahreden haber Bakan Akar ve komutanlar İran sınırında! Tedbirler denetleniyor... Akar'dan Kabil Havalimanı mesajı: Kısa sürede şekillenecek, Mehmetçik'i tehlikeye atmayız! Kuzey Irak'a hava harekatı! 40'a yakın hedef imha edildi MSB bedelli askerlik ücretini açıkladı! Saldırı girişiminde bulunan 4 terörist öldürüldü Milli Savunma Bakanlığı işçi alımı hangi meslekler? MSB 2021 işçi alım şartları nelerdir? Akar'dan Libya'ya destek mesajı: Türkiye yanında olmaya devam edecek MSB, acı haberi verdi: Bir askerimiz şehit oldu Akar: Ordubozanlar, TSK'nın üç kıtadaki başarısını engelleyemeyecek! 3. göz nasıl açılır? Üçüncü gözü açmamız halinde ne olur? Üçüncü göz çakrası nasıl temizlenir? MSB duyurdu: 11 terörist daha öldürüldü MSB duyurdu: Terör mağarası imha edildi MSB paylaştı: Teröristlere darbe üstüne darbe