Mardin

Mardin, Türkiye'nin büyükşehir statüsüne giren bir ili ve en kalabalık yirmi altıncı şehri. 2016 itibarıyla 796.237 nüfusa sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü'nde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur.

Şehirde uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma altına alınmış tarihi yapılar mevcuttur. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

Tarihte yolculuğa çıkaran şehir Mardin’de gezilecek yerler ve yöresel lezzetler listesi!
DEVA Parti'li yönetici koronaya yenildi PKK'ya şafak darbesi
PKK'lı teröristler bombaları bebek bezine saklamışlar Derik'te Şehit Kaymakam Safitürk unutulmadı Arazide cep telefonu şarj sorununu bakın nasıl halletti Pençe-Kaplan şehidi için son görev 'Kürtlerin kanını basamak olarak kullanıyorlar!' Birlikte gezmeye çıkıp cinsel organını kesti 25 yıldır süren kan davası böyle bitti O kentte 65 yaş üstüne kısıtlama Eylem hazırlığındaki teröristler kıskıvrak yakalandı O bahçede ne yaşandı? Yıldırım-8 Savur operasyonu başladı ’Yaşasın Türk Ordusu’ çığlıkları Üç diplomadan sonra ekmeğini pilavda buldu Cem Uzan'ın Mardin'i Las Vegas yapma hayali Tecavüzle suçlanan HDP'liden savunma Mardin'de 2 terörist öldürüldü O ilde sokağa çıkma kısıtlaması Koronaya inat 3 gün düğün Bu kez kurban 2 yaşında Buğday nakliyesinde facia: 2 ölü Derik'te PKK'ya darbe: 9 gözaltı Ünlü şarkıcı Mardin'de gül suyu fabrikası kurdu! Mardin bayram namazı vakti 2020! Mardin'de bayram namazı saat kaçta kılınacak? İki bölge için izin çıktı! Derkim o illerde petrol arayacak Mardin sahur ve iftar vakitleri! Mardin imsakiyesi Mardin'de çocukların olduğu ortamda ateş eden polis açığa alındı! Kumar oynayan kocalarını ihbar ettiler