Mahir Ünal

1966 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nde doğan Ünal İlk ve Ortaokul öğrenimini Elbistan’da tamamladıktan sonra eğitim hayatına İstanbul’da devam etti.

İstanbul Bahçelievler Koca Sinan Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamlayan Ünal, aynı Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalında Doktora çalışmasına devam etmektedir. Arapça ve İngilizce bilmektedir.

1992 yılında öğretmenlik görevine başlamıştır. Öğretmenlik görevinin sonrasında Kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmetleri vermiştir. 2005 yılında İTO’da müşavirlik, 2007-2009 yılları arasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Özel bir Üniversitede Davranış Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüş olan Ünal bir vakıf Üniversitesinde MBA’ da Örgütsel Davranış dersleri de vermiştir.

2003 yılında AK Parti Siyaset Akademisinde dersler vermiş, 2004’ten bu yana gerçekleşen tüm seçimlerde AK Parti’nin seçim kampanyasını hazırlayan strateji ekiplerinde yer almıştır.

Irak, Malezya, Kıbrıs, Lübnan, Mısır gibi birçok ülkede seçim kampanyalarını yöneten strateji ekiplerinde de görev alan Ünal 2009 yılında AK Parti 3. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilmiş ve AR&GE Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Aynı yıl AK Parti Siyaset Akademisi Koordinatörlüğünü üstlenen Ünal daha sonra 2011 Genel Seçimleri’nde Kahramanmaraş’tan Milletvekili seçilmiş ve Grup Başkanvekilliği görevine getirilmiştir. 24, 25, 26. Dönemlerde Kahramanmaraş Milletvekilliği ve AK Parti Grup Başkanvekilliği yapan Mahir Ünal evli ve iki çocuk babasıdır.

64. Hükümet'te Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürütmüştür. Şu anda ise AK Parti Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerini ifa etmektedir.

Ak Parti 27. dönem Kahramanmaraş 1. sıra milletvekili adayıdır.

'Öğretmenlik meslek kanununa ilişkin teklifi yarın sabah Meclis Başkanlığına sunacağız'
AK Partili Mahir Ünal'dan muhalefete 'karamsarlık' eleştirisi! Kahramanmaraş'ta Mahir Ünal'a sözlü sataşma!
'Saadet ve İYİ Parti'yi ayrı yere koyuyoruz' AK Parti'den CHP'li Böke'ye tepki AK Parti'nin anketlerdeki oy oranı 'Yasak getirelim demiyoruz' AK Parti MKYK toplandı "Türkiye'den 'V' modeli sıçrama bekliyorum" Kalleş saldırıya sert tepki: Sonunuz yakın! Ünal’dan ‘İdlib’de ne işimiz var’ diyenlere cevap! AK Parti'den Fatih Portakal'a işgalci tepkisi! Ünal'dan ABD yaptırımlarına ilişkin açıklama! Rindlerin akşamından bir derviş kaydı Numaralarını yemekhane duvarına yazdılar! Ünal: Hukuksuz şekilde arazi tahsisi söz konusu... "Dikkate değer bir şey bulmak mümkün değil!" Bakan, Mahir Ünal'ın öğrencisi çıktı! Mahir Ünal'ın kızı dünya evine girdi! 'Babacan AK Parti'den oy alır mı?' sorusuna cevap! "Bağdadi ne ise Mazlum Kobani odur!" Mahir Ünal'ın konvoyunda kaza... Mahir Ünal o sanatçılara sordu: Vicdan bu mudur? 'Milletin aklıyla dalga geçer gibi...' Ünal: AK Parti Türkiye'nin sigortası! Gül, Babacan ve Davutoğlu'na davet gitmedi! AK Parti'nin 18. kuruluş yıl dönümüne özel kutlama "Babacan olayının siyasette karşılığı yok!" AK Parti'den CHP mağduru işçilere destek! Mahir Ünal: Gizli görüşme ahlaki bir sorundur!