Kuran-ı Kerim

İslam hukukunun (şeriat) oluşturulmasında hadis ile birlikte dayanak alınır ve Müslümanlar ibadetlerinde Kur'an'dan çeşitli bölümleri okurlar.

Müslümanlara göre, Kur'an ayetleri Allah tarafından Cebrail adındaki melek aracılığıyla İslam peygamberi Muhammed'e vahiyler halinde indirilen bir kutsal kitaptır. Bilimsel ve mantıksal açıdan ise Kur'an, Muhammed’in koyduğu esasların toplu olduğu kitaptır.

Müslümanlar, Kur’an, İncil, Tevrat ve Zebur'u Allah tarafından insanlara gönderilen kutsal kitaplar olarak tanımlarlar. Bu sebeple Kur'an'da diğer kitaplardaki bazı anlatımların benzerlerinin olması doğal karşılanır. Ayrıca, diğer üç kitabın sonradan tahrif edildiği, ancak yeryüzüne indirilmiş son kutsal kitap olan Kur’an'ın Kıyamet'e kadar Allah tarafından korunacağına inanılır.İslam inancında, Kur’ân, Muhammed'in en önemli ve en büyük mucizesi ve onun gerçek bir peygamber olduğunun kanıtı olarak görülür.Ayrıca, ilk insan ve ilk peygamber olduğuna inanılan Adem'den itibaren gönderilen ilahi metinlerin tamamlayıcısı kabul edilir.

9. yüzyılda İslam akait mezhepleri arasında Kur’ân’ın ezeli ve ebedi, olup olmadığı, bir diğer ifade ile yaratılmışlardan olup olmadığı konusu üzerinde büyük tartışmalar yaşanmıştır. Bazıları Kur’ân’ın Allah ile birlikte ezeli olarak var olduğu, dolayısıyla yaratılmadığı görüşünü benimsemişler, akılcılığı ön plana çıkaran Mutezile mezhebi ise Kur’ân’ın yaratılmış olduğu görüşünü benimsemiştir. Sufilere göre bu tartışma yapay ve yanlıştır.

İsveç'in tek derdi İslam! Tevrat'ın yakılmasına izin vermediler
Provokatör Paludan bir kez daha Kur'an yaktı! Selda Bağcan: ''Siz hiç İncil yakan bir Müslüman gördünüz mü?''
İslam düşmanı Rasmus Paludan'dan yeni tehdit Rusya’dan İsveç’teki alçak protestoya tepki ABD, Kur'an yakılmasını kınayamadı! Alçak provokasyona misilleme İsveç Dışişleri Bakanı'ndan provokasyona skandal savunma! İsveç'ten sonra şimdi de Hollanda'da Kur'an-ı Kerim'e ahlaksız saldırı Binlerce kişi sokağa çıktı! Skandal eyleme protesto! İsveç’e sert tepki: Dost olmayı bırak görüşemezsin, el sıkışamazsın Osmanlı’nın hamiliği, İsveç’in rezilliği… İsveç polisi korudu, el sallayarak geldi Kur’an-ı Kerim’i yaktı Yurtta Kur’an-ı Kerim yırttılar! ‘Oyuncak mağazası’nda İslam’a hakaret Ensar Öğüt: Kılıçdaroğlu bir hafız, Kur'an-ı Kerim'i ayetleriyle birlikte biliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan açıklaması Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yakan kişiler için karar verildi! İçki masasında Kuran'ı yırtıp yaktılar, o anları sosyal medyadan paylaştılar Taha Suresi 39. ayet oku! Taha Suresi Arapça ve Türkçe okunuşu, anlamı ve fazileti Prof. Dr. Celal Şengör'den yine tartışmalı sözler geldi: Kur'an ile çizgi romanı bir tuttu Ayetel Kürsi Suresi oku! Kur’an-ı Kerim’de geçen ilk ayet, ayetin bulunduğu surenin okunuşu ve anlamı Kur'an-ı Kerim'in 1885 yılında Mekke'de kaydedilen ilk tilavet kaydı ortaya çıktı! CHP'nin ilahiyatçısı ne demek istiyor? Cemil Kılıç Kur'an'ın Allah kelamı olmadığını yazdı Kuran-ı Kerim'e yönelik provokatif saldırıya tepki yağıyor: Ülkeler peş peşe lanetledi! Aşırı Sağcı Rasmus Paludan bu kez Danimarka’da Kur’an-ı Kerim yaktı PKK'lı teröristlerin Suriye'nin kuzeyinde zulmü devam ediyor Cami basıp Kur'an-ı Kerim yaktılar Trafik kazasında hayatını kaybeden Ahmet Çalık'ın Kuran'ı Kerim okuduğu anlar paylaşım rekoru kırdı