Koronavirüs

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Salgını yendiler! Ülkede artık Covid-19 vakası yok!
Son 24 saatte 17 bin 328 vaka, 105 can kaybı! Bakan Koca haritayı paylaştı! İşte illere göre haftalık vaka sayısı...
İşte 7 maddede koronavirüsle mücadelede yeni dönem... Bakan Koca haritayı paylaştı! İşte illere göre haftalık vaka sayısı... Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti! Dışarıda tuvalete girmeyenler dikkat! Böbreğinizi kaybedebilirsiniz! Engin Akyürek koronavirüse yakalandı! Turkovac aşısı yan etkileri neler? Turkovac ağrı yapar mı? Salgında korkutan gidişat! Yarıyıl tatilinde Omicron alarmı... Mehmet Ceyhan, Omicron'un tedirgin eden sonuçlarını açıkladı: 1 ay içinde 3 defa yakalananlar var Prof. Dr. Özlü: Çok daha yüksek sayıda hasta olacak gibi görünüyor Diyarbakır'da alarm! Vaka sayılarında yüzde 100 artış var! TURKOVAC aşı randevusu nasıl alınır? TURKOVAC ne zaman yapılacak? Ünlü oyuncu Rıza Kocaoğlu yeni yıla Omicron ile giriyor! Yılbaşında karantinada olacak! Yılbaşı Kutlamalarında Omikron tehlikesi! Omikron varyantından korunmak için ne yapmalı? Uzmanından uyarı: Ev tozu alerjisi Covid gibi belirti verebilir Biontech 3. doz yan etkileri nelerdir? Üçüncü doz Biontech yan etkilere karşı neler yapılmalı? Erdal Beşikçioğlu koronavirüse yakalandı! Bergen'in çekimlerine ara verildi! Babaroslar Akdeniz'in Kılıcı'nda Engin Altan'ın ardından iki oyuncu daha koronavirüse yakalandı! Sinovac ve Biontech aşılarının tedariği devam edecek mi? 6 ay ile 5 yaş arası çocuklarda 3. doz test ediliyor İzmir'de Omicron varyantına yakalanan 5 kişinin yurt dışı bağlantısı yok Turkovac'tan sevindiren haber geldi: Gönüllülerde yan etki görülmedi Uğur Şahin, 'Aşı yaptırmadı' diyenlere fotoğrafla yanıt verdi Uğur Şahin: Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız 'Covid-19 aşıları AIDS yapıyor' diyen devlet başkanına soruşturma Aşı karşıtlarından Prof. Dr. Ertuğrul'a tehdit Uğur Şahin'den Omicron varyantı açıklaması: Aşılı kişileri enfekte edebileceği açık Üç ülke, Afrika ülkeleriyle uçuşlarını durdurduğunu duyurdu!