Koronavirüs

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Bilim Kurulu üyesi 'rahatlama' için tarih verdi
TBMM Başkanı Mustafa Şentop koronavirüs aşısı oldu Bilim Kurulu'ndan kritik toplantı!
'Nisan ayında uygulanır' Zeytin koronavirüsü parçaladı Biontech aşısındaki ölümlerde gelişme Evlerde aşılama başladı Tedbirler mart ayında esnetilecek mi? Halı sahalar açık mı? İşte son gelişme! Koronavirüs aşısı oldu! DSÖ'den çok önemli aşı uyarısı 'Bizi sadece tedarik sorunu sınırlar' Yeni tehdit: Kaygı virüsü 'Yarasa beni dişledi, iğne gibi deldi' 'Maske takmadığım için günaha giriyor muyum?' 'Herkese yetecek aşımız var' Fuat Oktay, koronavirüs aşısı oldu Akşener'in aşı fotoğrafları neden servis edilmedi? Koronavirüs aşısı olan kişi 5 gün sonra öldü 'Aşılama 3-4 ay içinde bitirilmeli' 'Bir günde Fransa'yı geçtiler' İYİ Parti lideri Meral Akşener aşı oldu Bahçeli koronavirüs aşısı oldu Koronavirüsle geçen kara bir yıl İstihdamı korumak için destekler devam ediyor İki yeni korona türü bulundu Aşı olanlar yan etkilere karşı ne yapmalı? Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi aşıyı oldu? Çin aşısı mı, Alman aşısı mı? Korona geçirenlere aşı yapılacak mı? Koronayı atlatanlara aşı olacak mı? DSÖ bu kez Çin'e girdi