Koronavirüs

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Serdar Ortaç: Devlete borcum var, yapılandırmaya alacaklar!
Bir belediye başkanı daha korona! Dondurulmuş gıdanın korona bulaştırabileceği ispatlandı
Muhittin Böcek'in nefes borusu delindi Aşı, yarım milyon köpekbalığının sonu olabilir Koronalılara özel 'Pozitif Taksi' Minibüsçüler yasakları umursamıyor! İstanbul'da kademeli mesai başladı Alıngan seçmen vekilleri tehlikeye atıyor Korona şehirler arası böyle yayılıyor Muhtar korona hastalarını isim isim açıkladı Korona, turizm sektörünü 1,2 trilyon dolar kayıpla vurabilir Koca: Temaslı taramasında daha etkiniz Dersler online, sınavlar yüz yüze Koronayla kol kola eğlence Yerli aşıda sıra insan denemelerinde 87 yaşındaki kadın koronayla savaşını kazandı Koronada elektronik kelepçe yolda Koronalı hastanın kapısında pes dedirten manzara Koronavirüsün gün gün belirtileri! Maske düştü, korona göründü Ankara'da yeni korona kararları Vaka artış hızı kontrol altında 'Yanlış algı oluştu, koronadan korumuyor!' Güney Koreli yetkiliyi yakıp özür diledi Prof. Dr. Tatlıcıoğlu koronadan vefat etti Karantinadaki pilot yurttan kaçtı Vaka sayısında kritik 3 hafta! İkinci aşılama Kocaeli'de başladı Vatandaşlar bakın hangi kentte daha temkinli!