Korona

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Ankara mesai saatleri değişti mi? Ankara'da yeni mesai düzenlemesi nasıl oldu?
Çin aşısı güvenli mi? CoronaVac yan etkileri nedir? Keçi sütü koronaya iyi gelir mi? Keçi sütünde ne keşfedildi?
Korona aşısı ilk kimlere vurulacak? Hangi sektörler ilk sırada? Vatandaşlara sıra ne zaman gelecek? Yılbaşında sokağa çıkmak yasak mı? 31 Aralık yılbaşı akşamı sokağa çıkmak yasak mı? Sokağa çıkma yasağında acile gidilir mi? Sokak kısıtlamasında hastanelere nasıl gidilir? Şu an sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta içi sokağa çıkma yasağı başladı mı? Koronaya yakalanan Onur Akın hakkında son gelişme! Hafta sonu uçak seferleri iptal mi? Uçuşlar yasaklanacak mı? Sokağa çıkma yasağı izin belgesi nasıl alınır? E-devlet sokağa çıkma yasağı çalışma belgesi ekranı Rehabilitasyon merkezleri kapanacak mı? Özel Eğitim merkezleri kapanacak mı? Hafta içi yasak var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı tam gün mü? Erdoğan açıkladı! Sokağa çıkma yasağı saatleri son durum! Yasak hangi gün, saat kaçta başlayacak? 65 Yaş üstü toplu taşıma yasak mı? 20 Yaş altına toplu taşıma yasak geldi mi? Belediyeden açıklama geldi! Koronavirüse yakalanan kanser hastası, immün plazma tedavisiyle iyileşti! Sosyal tesiste özel yemek servisi! Koronaya yakalanan ünlü isimler! Hadise'den yeni haber var! Ünlü oyuncu, eşi ve 8 aylık bebeği koronavirüse yakalandı! Ünlü sunucu koronavirüse yakalandı! Çin aşısı mı, Alman aşısı mı? Hangisi güvenilir? Cerrahpaşa'dan açıklama! Kadir Topbaş'ın hastalığı ne? Kadir Topbaş'ın durumu ağır mı? Koronavirüse yakalanan Nilgün Belgün'den yeni haber! Ünlü oyuncu boynunda "virüssavar" ile dolaşıyor! Timuçin Esen setlere geri döndü! "Korona olduğuma inanmayanlar..." Ünlü şarkıcı koronavirüse yakalandı! Heykeli de karantinaya alındı! "Koronavirüs ile vedalaştık"