Korona

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Ağrı kesici koronayı yayabilir
'Türkiye için hızlı açılım yapabiliriz' Vurdumduymazlık gırla!
Genç oyuncu koronadan öldü 'Korona vakalarının yüzde 99'u zararsız' 4 bin dolara altın maske yaptırdı Esenyurtlu şoförler uslanmıyor Dansöz gelince korona korkusu gitti İşte okullarda alınacak önlemler Zamanla öldürmemeyi öğreniyor Dünya Türkiye'nin salgınla mücadelesindeki başarısını konuşuyor! Çağatay Ulusoy Barbaros dizisinden ayrıldı! Ankara uçağında korona paniği Korona taramasında yılan paniği Bayram kısıtlaması tek şarta bağlı Yeni Avrupa Türkiyesiz olmaz Siyah maske tehlikesi başladı Maskede vergi sıfırlandı! İlacın tüm stoğunu Trump aldı Gelecek hafta başlayacak ligde şok! 18 futbolcu korona! Deneylerde başarı sağlandı Virüse yakalanmadan nasıl bir tatil yapılır? İşte cevabı... 'Salgının yavaşlama devri kapanıyor' Ülke şokta! O takımda tam 22 kişi korona! Somon balığı korona mı yayıyor? Sınavdan sona korona testi Fenerbahçe'nin eski yıldızında korona! 400'den fazla ürüne ilave vergi El dezenfektanı içen 3 kişi öldü Virüsü yayan 3 önemli sebep