Korona

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsler, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşididir. İnsan corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunuyor, bu da SARS-CoV. İnsan corona virüsleri ilk olarak 1960'ların ortasında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün'de görüldü.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları ile kendini gösterir. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş diğer belirtileri arasındadır. Bu virüsler bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği bulunan hastalarda veya yaşlılarda daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle kullanılmaz. Ancak gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz zincir reaksiyonu gibi laboratuvar testleri kullanılabilir. Kedilerde veya hayvanlarda görülen koronavirüs insanlara bulaşmaz.


ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin ziyaretinin ardından hastalanan ve Washington'da tedavi altına alınan kişinin, Vuhan'da görülen koronavirüsünün aynısını taşıdığı belirtildi. Durumu ağır olduğu ifade edilen kişinin kimliği açıklanmadı.

Yeni koronavirüsten kaynaklanan salgında şimdiye kadar 6 kişi hayatını kaybetti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, koronavirüsün dün 77 kişide teşhis edildiğini, ülke genelinde vaka sayısının 291'e çıktığını bildirmişti.

Yeni vakaların 72'sinin Hubey eyaletinde, 2'sinin Şanghay'da, 3'ünün de Pekin'de görüldüğü belirtilmişti.

Virüs, Çin'de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) dolayısıyla tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca kişi açısından da risk oluşturuyor.

ÇİN'DE "GİZEMLİ HASTALIK"

Söz konusu salgın, 2002 ve 2003'te yüzlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) salgınını hatırlattığından ülkede endişeye yol açmıştı.

Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını gösterdiğini ifade etmişti.

Hong Konglu uzmanlar, virüsün genetik yapısının SARS ile yüzde 80 örtüştüğünü belirtmişti. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland'da da hastalık belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

Ekolojik yaşam uzmanı Erkan Şamcı koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti!
Dışarıda tuvalete girmeyenler dikkat! Böbreğinizi kaybedebilirsiniz! Engin Akyürek koronavirüse yakalandı!
Turkovac aşısı yan etkileri neler? Turkovac ağrı yapar mı? Omicron Varyantı Yeni Semptomları Ortaya Çıktı? İşte Omicron'un yeni belirtileri Koronavirüse yakalanmayanlara "Covirgin" denilecek! Karantina 7 güne mi düştü? Karantina süresi kısaldı mı? TURKOVAC aşı randevusu nasıl alınır? TURKOVAC ne zaman yapılacak? Ünlü oyuncu Rıza Kocaoğlu yeni yıla Omicron ile giriyor! Yılbaşında karantinada olacak! Erdal Beşikçioğlu koronavirüse yakalandı! Bergen'in çekimlerine ara verildi! Babaroslar Akdeniz'in Kılıcı'nda Engin Altan'ın ardından iki oyuncu daha koronavirüse yakalandı! Devlet hastanesi zorunlu PCR testi ücretli mi? Özel hastane koronavirüs testi ücretleri! Orkestrası hapis cezası almıştı! Bülent Ersoy'dan ekibinin ailelerine maddi yardım! Koronavirüs antikor testi nasıl yapılır? Antikor testi nedir? Afganistan'da koronavirüs vakaları onaylandı Normal servisler yoğun bakım ünitesine dönüştürülüyor! Filiz Akın'ın hastalığı nedir? Filiz Akın hayatı, yaşı, dizi ve filmleri! Aşı karşıtı paylaşımlar yapmıştı! Babası korona olan Yeşim Salkım dua istedi! O doktorun ailesinden açıklama var! Tiyatro sanatçısı Orhan Çağlar babasından kalan mezarlığı satışa çıkardı! Doç. Dr. Akelma salgının boyutunu böyle anlattı: Morga yakın odama gitmek istemiyorum Aşı olmayanlar okula gidebilecek mi? Aşı olmayan öğretmenler ne olacak? Mardin'de alarm! Yoğun bakım doluluk oranları yüzde 90'a ulaştı Evine kadar gelen aşı ekibini 3 kez reddetti! Koronadan öldü! Delta varyantından sonra yeni tehlike kapıda! Alişan'ın kardeşi Selçuk Tektaş son yolculuğuna uğurlandı! Vefatı sanat camiasını yasa boğdu! Alişan'ın kardeşi Selçuk Tektaş hayatını kaybetti! Bilim Kurulu üyesi aşılamaya dikkat çekerek uyardı: Kısıtlamalar geri dönebilir Alişan'ın kardeşi Selçuk Tektaş 21 gündür yoğun bakımda!