Konya

Konya, Türkiye'nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehri. 31 ilçeden oluşur. Konya İl Nüfusu: 2.403.053'dür. (2018)[2] Trafik plaka numarası 42'dir. 1875'te kurulan Konya Belediyesi, 1987'de çıkarılan 3399 sayılı yasa gereğince "büyükşehir" statüsüne kavuşmuş olup 1989'dan beri belediye hizmetleri bu statüye göre yürütülmektedir. 2014'te 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu.

Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Konya doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Şehir Anadolu Selçukluları’nın ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmıştır.Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir. Anadolu Kaplanları'ndandır. Şehrin futbol takımı Atiker Konyaspor'dur. Yöresel yemekleri Etliekmek,Bamya Çorbası, Mevlana böreği,Yağ Somunu,Tiriti,Konya Pilavı,Sac arası ve Fırın kebabı dır. Konya’nın simgeleri arasında Mevlana Müzesi (Kubbe-i Hadrâ), çift başlı kartaldır.

Maneviyatın şehri Konya'da keşfedilmesi gereken yerler ve lezzetler
İşte 7 kişilik ailenin katil zanlısı Mehmet Altun'un 6 günlük kaçış hikayesi... Konya'da katledilen ailenin akrabası provokasyonlara yanıt verdi!
AK Parti heyeti, korkunç katliamda hayatını kaybedenlerin cenazelerine katılacak AK Parti'den Konya'daki katliama ilişkin açıklama! Konya'daki katliamda flaş gelişme! 10 kişi gözaltında... Büyükşen cinayetinin zanlısı: 100 bin lira teklif edildi ama kabul etmedim 'Kendi kuyusunu kazdı' : AFAD kurtardı İstifa edenleri gizlice parti üyesi yapıyorlar! Baba ve oğlu arazide öldürüldü! 8 aylık hamile eşinin boğazını kesen caniden şok savunma! Konya'da foseptiğe düşen hemşire can verdi Anneanne ve torun ölüme böyle gitti Burnunda çıkan siğil tüm yüzünü yok etti Askeri eğitim uçaklarımız neden düşüyor? Şehit Pilot Burak Gençcelep'e veda FETÖ'nün gizli 'oyunları' 2021 Şivlilik ne zaman? Şivlilik nedir? Nasıl başlar? Konya güne kaza dehşeti ile uyandı Kadir Şeker'e 'kiralik katil' suçlamasına takipsizlik! İnternet aboneleri dikkat! Korona aşıları kayboldu Anne-kız feci şekilde can verdi Son yağışlar çiftçiye 'can suyu' oldu NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı Kadir Şeker davasında gelişme Obruk neden oluşur? Türkiye'de nerede Obruk vardır? 'Kadir Şeker'i katil olarak tuttular' Torku'dan o iddialara açıklama Korkunç olay! Başı ve cinsel organı kesilmiş halde bulundu