Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Atalık 1948 yılında Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971’de mezun oldu. Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı'nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa'da kaldı.

Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur'a atandı.

Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 1999’un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu. Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu'na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi'nde de bir süre ders verdi.

Daha sonra Türkiye İş Bankası'nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi. CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda görev alan Kemal Kılıçdaroğlu 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri'nde de İstanbul'dan 23. dönem milletvekili seçildi ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçildi.

'Kemal Kılıçdaroğlu istifa edecek'
İşten çıkarılan işçilerden, CHP önünde tepki Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu basın toplantısı düzenledi
Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na ziyaret Kaftancıoğlu'na Kılıçdaroğlu kalkanı CHP'den flaş korona kararı! Kılıçdaroğlu'nun korona test sonucu çıktı Abdullah Gül CHP için bıyıklarını mı kesti? 'Kılıçdaroğlu, Gül'den vazgeçmedi!' Kılıçdaroğlu'ndan Binali Yıldırım'a "geçmiş olsun" telefonu Kılıçdaroğlu: İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz CHP'li Yılmaz Ateş parti mi kuruyor? İki kurultay arasındaki 10 milyonluk farkın sebebi ne? O da Erdoğan'ı devirme hesaplarına başladı: 50+1 CHP adayı olmaya itirazı yok! 'Kadın gazeteci'nin adı yok mu? 'Hem adres hem de istenen para yanlış' Projelerin adını değiştirip tekrar açtı Kılıçdaroğlu'na Biden cevabı "Hiçbir emperyal gücün gölgesini dahi kabul etmiyoruz" Böke CHP'nin ayak oyunlarını çabuk öğreniyor Delege istemedi, Kılıçdaroğlu atayacak Kılıçdaroğlu bu hafta kurmaylarını seçecek Kılıçdaroğlu'nun 'A Takımı'nın değişmesi bekleniyor Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na "Kavala" tepkisi Kılıçdaroğlu tek aday gösterildi Cihaner, Kılıçdaroğlu'na karşı Kılıçdaroğlu'na bir rakip daha çıktı Ayasofya davetine ret CHP'liler isyan etti: Koltuk sevdası böyle bir şey