Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Atalık 1948 yılında Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971’de mezun oldu. Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı'nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa'da kaldı.

Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü'ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur'a atandı.

Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 1999’un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden emekli oldu. Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu'na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi'nde de bir süre ders verdi.

Daha sonra Türkiye İş Bankası'nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri'yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi. CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda görev alan Kemal Kılıçdaroğlu 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri'nde de İstanbul'dan 23. dönem milletvekili seçildi ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçildi.

1915 Çanakkale Köprüsü'nü yapan CHP'li ortaktan muhalefete yanıt
Bakan Soylu: Biraz dürüstsen o ortak bildiriyi düzelttirdiğin büyükelçiyi açıkla! Ali Babacan'dan Kemal Kılıçdaroğlu'na ziyaret
Nuran Yıldız: Kemal Bey böyle giderse oy durumu pek değişmeyecek CHP Lideri Kılıçdaroğlu başbakan adayının ismini verdi Kılıçdaroğlu'ndan istifası istenen İmamoğlu ve Yavaş'a destek Nedim Şener: Kılıçdaroğlu, Pensilvanya ile görüşmesini yalanlayamıyor Kılıçdaroğlu: En geç iki yıl içerisinde Suriyeli kardeşlerimizi yolcu edeceğiz Kılıçdaroğlu'na Semra Güzel'in skandal fotoğrafları soruldu: Fotoğrafın muhatabı Erdoğan'dır Kılıçdaroğlu'ndan İmamoğlu'na destek mesajı: Haksız suçlamalar var Muhalefetin adayı kim olacak? Partiden bir kişi ilk kez isim verdi Kemal Kılıçdaroğlu'dan Tanju Özcan'a yanıt: 100 bin imza topla aday ol TÜGVA'yı hedef alan Kılıçdaroğlu'na Eminoğlu'ndan çok sert yanıt Kılıçdaroğlu'nun 'Kürdistan' çıkışı ortaklarını kızdırdı Kılıçdaroğlu: Memur ve emekliye en az yüzde 50 zam yapılmalı Kılıçdaroğlu: Adana'da arazi yok, olsaydı bedava elektrik verirdik Kılıçdaroğlu, 'İktidarımızda ekonomide atacağımız 7 adım' var dedi ve açıkladı... AK Parti'li Hamza Dağ'dan Kılıçdaroğlu'na döviz göndermesi Kılıçdaroğlu: İstanbul'un nüfusunu 2,5 milyon azaltacağız, Ekrem Başkan rahat edeceksin AK Parti'li Özhaseki'den Kılıçdaroğlu'na: Yenilen pehlivan güreşe bir türlü doymazmış Hükümeti hedef alan Kılıçdaroğlu, TÜSİAD'dan istediği karşılığı alamadı İmamoğlu'ndan adaylık çıkışı: İttifak heyeti vatandaşı dinleyecek ve doğru bir karar verecek Kemal Kılıçdaroğlu: Belirlenen rakamı küçümsemiyoruz AK Parti'li Ay, Kılıçdaroğlu'nun 'bedava elektrik' vaadi sonrası harekete geçti "Fındığın yüzde 42'sini Şanlıurfa üretir" diyen Kılıçdaroğlu sosyal medyada gündem oldu Kılıçdaroğlu'na Şanlıurfa'da tepki: Teröre destek veren bir adamın ne işi var burada? Bakan Soylu: 108 tane "Bylockçu" milletvekilini açıklamayan namerttir! Kılıçdaroğlu’ndan Meclis’teki skandal hareketine savunma: Ellerime değil, sözlerime baksınlar Kılıçdaroğlu'ndan Şanlıurfalılara itiraf: Sizi görmezden geldik Bakan Karaismailoğlu: Yıllar sonra helalleşmeyi akıllarına getirenlerin devri bitmiştir