İstanbul

İstanbul’un tarihi, Yenikapı Theodosius Limanı kazılarıyla gün ışığına çıkan Neolitik çağ yerleşimiyle, 8500 yıl geriye uzanmış, bu süreçte kentin geçirdiği kültürel, sanatsal, jeolojik değişim ve kent arkeolojisi hakkında yeni bir dönem açılmıştır. Şüphesiz, İstanbul’un tarihi ile ilgili en göze çarpan özelliği, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi üç evrensel imparatorluğa başkentlik yapmış olmasıdır. M.S. 4. yüzyılda Roma İmparatorluğu çok genişlemiş; İstanbul, stratejik konumundan dolayı, İmparator Büyük Konstantin tarafından Roma’nın yerine yeni başkent olarak seçilmiştir. Kent 6 yılı aşkın bir sürede yeniden düzenlenmiş, surlar genişletilmiş, tapınaklar, resmi binalar, saraylar, hamamlar ve hipodrom inşa edilmiştir. 330 yılında yapılan büyük merasimlerle, kentin, Roma İmparatorluğu’nun başkenti olduğu resmen açıklanmıştır. Yakın çağın başladığı dönemde İkinci Roma ve Yeni Roma adları ile anılan kent, daha sonra "Byzantion" ve geç devirlerde Konstantinopolis olarak adlandırılmıştır. Halk arasında ise kentin adı tarih boyunca "Polis" olarak anıla gelmiştir. Büyük Konstantin'den sonraki imparatorların da şehri güzelleştirme çabalarının devam ettiği anlaşılmaktadır. Kentteki ilk kiliseler de Konstantin'den sonra inşa edilmiştir. Batı Roma İmparatorluğu’nun 5. yüzyılda çökmesi nedeniyle, İstanbul, uzun seneler Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) başkenti olmuştur. Bizans döneminde yeniden inşa edilen kent, surlarla tekrar genişletilmiştir. Günümüzdeki 6492 m. uzunluğundaki ihtişamlı şehir surları, İmparator Il. Theodosius tarafından yaptırılmıştır. 6. yüzyılda nüfusu yarım milyonu aşan kentte, İmparator Justinyen idaresinde bir altın çağ daha yaşanmıştır. Günümüze kadar ulaşan Ayasofya, bu dönemin bir eseridir. 726-842 yılları arasında kara bir devir olan Latin egemenliği, 4. Haçlı seferinin 1204 yılında şehri istilası ile başlamış, tüm kilise ve manastırlar ile abidelere kadar şehir yıllar boyu talan edilmiştir. 1261'de idaresi tekrar Bizanslıların eline geçen kent, eski zenginliğine tekrar kavuşamamıştır. İstanbul, 53 günlük bir kuşatma sonrası, 1453'te Türklerin eline geçmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in savaş tarihinde ilk defa kullanılan iri boyutlardaki topları, İstanbul surlarının aşılmasının önemli bir sebebidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti buraya taşınmış, ülkenin çeşitli yerlerinden getirilen göçmenlerle şehir nüfusu arttırılmış, boş ve harap olan şehrin imar çalışmalarına başlanmıştır. Şehrin eski halkına din hürriyeti ve sosyal haklar tanınarak, yaşamlarını sürdürmeleri sağlanmıştır. Fetihten yüzyıl sonra ise Türk Sanatı şehre damgasını vurmuş, kubbeler ve minareler şehir siluetine hakim olmuştur.

16. yüzyıldan itibaren Osmanlı Sultanlarının Halife olmalarından ötürü, İstanbul tüm İslam dünyasının da merkezi olmuştur. Sultanların idaresinde şehir tamamen imar edilmiş, büyüleyici bir atmosfere bürünmüştür. Eski akropolde kurulu Sultan Sarayı, Boğaziçi'nin ve Haliç'in eşsiz manzarasına hakim kılınmıştır. 19. yüzyıldan itibaren Batı dünyası ile sıklaşan temaslar sonrası, camiler ve saraylar, Avrupa mimarisi tarzında, Boğaziçi kıyılarına inşa edilmeye başlanmıştır. Kısa sürede inşa edilen birçok saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminin de sembolleridir. 20. yüzyılın başında, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun sona ermesine şahit olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu parçalanırken ve iç ve dış düşmanlar kendi payları için mücadele ederken; Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin desteğini alarak, silah arkadaşları ile birlikte, vatan toprağının kurtarılması için mücadeleye girişmiştir. Milletin iradesi ile kazanılan Kurtuluş Savaşı’nı müteakiben; Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Bu süreçte, başkentin Ankara'ya taşınması, İstanbul’un önemini değiştirmemiştir. Bu eşsiz şehir, büyüleyici görünümü ile dünya üzerindeki en önemli kültür-turizm-sanat-finans ve ticaret başkentlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

İstanbul'da fırtına ne zaman bitecek? Lodos ne kadar sürecek?
İstanbullunun ulaşım çilesi bitmiyor! Metrobüs kuyruğu yol kenarlarına kadar taştı... Pes dedirten olay! Çarşaf bağladığı çocuğunu anahtar için 3. kattan aşağı sarkıttı!
Yenikapı'da İmamoğlu protestosu: "İBB, taksiden elini çek" sloganları atıldı Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u nasıl fethetti? Kuşatma kaç gün sürdü? Sosyete pazarları nerede kuruluyor? Semt semt İstanbul pazar yerleri!Ünlü markaları daha ucuza alın! Bayrampaşa'da 'Kargomu geç getirdin' kavgası! Birbirlerine girdiler... Megakent güne yoğun sisle uyandı! Sürücüler ilerlemekte güçlük çekti İstanbul'un Kurtuluşu mesajları... 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu kısa söz ve şiirleri! Sokak ortasında uyuşturucu ticaretine polis baskını! Kartal'da iki grup birbirine girdi! Kavga anları kamerada... Sultanbeyli'de İSKİ'ye ait ana su borusu patladı! İstanbul'da ulaşım derdi bitmiyor! Bugün de İETT otobüsü yandı... Kabaktepe’den İBB’ye toplu ulaşım tepkisi: Turist anlayışıyla yönetemezsiniz! Komşuların kedi besleme tartışması kameraya yansıdı! İBB'ye otopark isyanı! Trafik, günün her saati durma noktasında... AK Parti İstanbul İl Başkanı Kabaktepe İBB'yi göreve çağırdı! Otobüsün arkasında tehlikeli yolculuk! Patenli gencin şovu kamerada! İstanbullulara uyarı: Ağustos ayı kritik, aşınızı yaptırın! Dolandırıldığını öne süren kadın, arabayı taş yağmuruna tuttu! Bağımlı genç, polisin silahını almaya çalıştı, gazetecilere küfür etti! Otizmli genci bağlamışlardı! 3 görevliye hapis istemi Genç kızların tekmeli, tokatlı kavgası kamerada! Kanal İstanbul'da yeni düzenlemeler İstanbul'un yeni kabusu: Asya Kaplan Sivrisineği Taksim Meydanı’nda asansör kavgası! Birbirlerine girdiler... Bu din simsarlığına daha ne kadar göz yumulacak? İstanbul’da 11 ilçede eş zamanlı Uyuşturucu operasyonu Meteoroloji uyardı: İstanbul kavrulacak! PKK'nın eylem hazırlığındaki gençlik yapılanmasına darbe!