iPhone

iPhone, Apple tarafından tasarlanan ve üretilen multimedya ve internet özelliklerini destekleyen akıllı telefondur. İlk modeli 28 Haziran 2007'de tanıtılmıştır.

iPhone'da dahili kamera, yazılı mesajlaşma ve görsel sesli mesajlar, taşınabilir medya çalar, Safari internet tarayıcısı, e-posta ve kablosuz internet özellikleri bulunmaktadır. Kullanıcı arayüzü çoklu dokunmatik ekrana uygun olarak fiziksel klavye yerine sanal klavye özelliği ile birlikte oluşturulmuştur. 3. parti yazılım desteği de bulunduran iPhone, 2008'in ortalarında faaliyete geçen App Store sayesinde 1.3 milyon'dan fazla Apple tarafından onaylanmış uygulamayı desteklemektedir.Bu uygulamalar App Store içinde yirmi farklı türe ayrılarak listelenmektedir.

iPhone'nun sekiz farklı modeli bulunmaktadır. Sekiz modelin ilk beş modelinin 3,5" ekranı varken altıncı telefon olan iPhone 5'te ilk defa ekran boyutu değiştirilerek 4" yapılmıştır.

İlk model dokunmatik ekranlı iPhone, cep telefonu sektörü için devrim niteliğindeydi. iPhone 3G ve 3GS'in temelini iPhone oluşturur. Birinci nesil iPhone'nun kasası alüminyum-plastiktir. iPhone 3G'de ise arka kısım bir bütün halinde piyano siyahına boyanmıştır. 3GS'te gelen video çekme özelliği ve daha yüksek RAM kapasitesi bu telefonu öncüllerinden ayrı kılmıştır.

iPhone 4'te ise tamamen farklı kasa kullanılmıştır. Bu kasanın ön ve arka yüzü güçlendirilmiş camdan yapılmıştır; bunun yanı sıra daha yüksek RAM kapasitesi ve ön yüze kamera eklenmiştir. iPhone 4'ten sonraki model olan iPhone 4S, iPhone 4 ile aynı kasaya sahipken tek fark antenlerin yerlerin değiştirilmesidir. iPhone 4S, Apple tarafından özel olarak geliştirilen iSight kamera ile gelmiştir. Aynı zamanda çıktığı dönemde sadece 4S'te kullanılan sesli komut asistanı Siri telefona eklenmiştir. (Siri; iOS 6 ile Yeni iPad'de, 5. jenerasyon iPod Touch'ta ve iPhone 5'te kullanılmıştır.) iPhone 5, 4S hatlarını koruyarak yeni bir tasarımla gelmiştir. Bu tasarımın en büyük özelliği ekranın, 4S'e göre uzatılması ve kasa materyalinin değiştirilmesidir. iPhone 5'e yeni A6 işlemci gelmiştir ve bellek arttırılmıştır. iPhone 5S'e farklı renk seçenekleri eklenmiş, 64-bitlik Apple A7 işlemci, parmak izi okuyucu ve çift LED flaş kullanılmıştır. iPhone 5s yüksek performansıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 ise inceliği ve şık tasarımıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 A8 çipi ile çok hızlı bir sisteme sahiptir.

Tüm İphone kullanıcılarını ilgilendiriyor! Apple duyurdu!
İnternet üzerinden iPhone 13 Pro Max aldı! Hayatının şokunu yaşadı iPhone’dan Lenovo’ya….
Sosyal medyadaki 'Lensa AI' modasına ünlü isimler de uydu Ucuz iPhone satın almayı bekleyenlere kötü haber! Ürün daha gelmeden fiyatı sızdı! iPhone 15'in dudak uçuklatan fiyatı Akıllı telefon kullanıcıları dikkat! Dünyanın ilk katlanabilir iPhone'u: iPhone V iPhone 14 bekleyenlere kötü haber iPhone fabrikasında 300 bin kişi karantinada çalışıyor iPhone marka telefon kullananlar dikkat Yeni iOS güncellemesi hata sorunu mu veriyor? Eski telefonlar kıymete bindi, bedeli binlerce lirayı aştı! Evinde eski telefon olanlar yaşadı iPhone SE 4. nesil görüntüleri yayınlandı! iPhone Turizmi Başladı! Cep Telefonu Almanın Alternatif Yolu Var Apple üretimi Hindistan'a kaydırıyor iPhone'unuzun ele geçirilmesini engellemenin 7 yolu iPhone 14'ün sevilen özelliği Dynamic Island tüm Android cihazlarında! Telefonda ÖTV kalkıyor mu? Oyun konsollarında KDV kaldırılacak mı? iPhone 14 fiyatlarına yarı yarıya indirim geliyor! Akıllı cep telefonlarında ÖTV sıfırlanıyor iPhone ekran resmi nasıl alınır? iPhone ekran kaydı nasıl alınır? Apple mağazasında şaşırtan manzara! 57 bin TL’lik cep telefonunu almak için kuyruğa girdiler iPhone pil yüzdesi nasıl gösterilir? iPhone’un pil yüzdesini gösterme iPhone 14 Pro 'Dynamic Island' özelliği nedir? Dynamic Island özelliğinin işlevleri nelerdir? iPhone cihazlarında uygulama gizleme var mı? iPhone uygulama gizleme nasıl yapılır? İphone 14 mü, otomobil mi? 2017'de iPhone 14 fiyatına Türkiye'de satılan otomobiller Yanlış duymadınız! Türkiye, iPhone 14'ün en pahalı satıldığı ülke oldu iPhone 14 serisi satışa çıktı! iPhone 14 serisinin özellikleri ve dudak uçuklatan fiyatı! iPhone 14 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı iPhone cep telefonlarının şarj cihazı olmadan satışı yasaklandı