Hulusi Akar

1952 yılında Kayseri’de doğmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 29. Genelkurmay Başkanı Akar, 1972'de Kara Harp Okulu'ndan ve 1973'te Piyade Okulu'ndan mezun oldu.1973-1980 yılları arasında Trakya hududunda, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Kıbrıs'ta tesis edilen ara bölgede ve Kara Harp Okulu'nda takım, bölük komutanlığı ve bilgi işlem subaylığı yapan Akar, 1982'de Kara Harp Akademisi'nden, 1985'te Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden, 1987'te ABD Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji'nden mezun oldu.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı da dahil çeşitli karargah ve birliklerde görevler yapan Akar, 1998'de tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbeyle 1998-2000 yıllarında Tunceli'de İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002'de İtalya'daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargahı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürüten Akar, 2002'de tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle 2002-2005'te Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007'de Kara Harp Akademisi Komutanlığı yapan Akar, 2007'de korgeneral oldu.

Bakan Akar açıkladı! Veto edilecek mi?
''Türkiye ile ilişkilerimiz İsveç için çok önemli'' Kur'an yakma eylemine izin veren İsveç'e tepki
Bakan Akar'dan kritik İsveç açıklaması! Akar ile Fiala görüştü Bakan Akar’dan İsveç’e tepki: Şiddetle kınıyorum Bakan Akar Reznikov ile görüştü Bakan Akar'dan Yunanistan'a sert mesaj! Bakan Akar’dan Sarıkamış Şehitlerini Anma Günü mesajı! ''Güvendiğiniz dağlara karlar yağmadan aklınızı başına alın'' Bakan Akar 'dünyanın ilk SİHA gemisi'nde incelemelerde bulundu! Yunanistan'a tepki: Yanlış hesap Ankara'dan döner 2022'de 4 bin 9 terörist etkisiz hale getirildi! Bakan Akar’dan Rusya’daki üçlü toplantıya ilişkin değerlendirme "Beslediği yılan kendilerini sokmaya başladı!" Bakan Akar, Suriye sınır hattında! ''NATO'nun bu şımarıklığa 'dur' deme vakti gelmiştir'' Bakan Akar'dan Yunanistan'a radar kilidi tepkisi! Bakan Akar'dan Batı'ya terörle mücadele mesajı! ''TSK'ye atılan iftiralar hezeyandır'' Bakan Akar: 37 bin terörist etkisiz hale getirildi 7 yılda 37 bin terörist öldürüldü Bakan Akar o iftirayı yalanladı! Bakan Akar'dan F-16 açıklaması: Yakından takip ediyoruz Bakan Akar'dan Finlandiya ve İsveç açıklaması! Gençler istedi, Hulusi Akar kırmadı! 491 terörist öldürüldü! Milli Savunma Bakanı Akar İtalyan mevkidaşı ile görüştü Bakan Akar'dan müttefiklere üniforma ve bayrak uyarısı! Milli Savunma Bakanı Akar, İsrail Savunma Bakanı Gantz ile görüştü