Havalimanı

Havaalanı, hava meydanı veya havalimanı; hava araçlarının kalkması ve inmesi için özel olarak hazırlanmış, hava araçlarının bakım ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına, yolcu ve yük alınmasına ve verilmesine ilişkin tesisleri bünyesinde bulunduran yerlerdir.

Havaalanında hava araçlarının inip kalkması için en az bir yüzey (uçaklar için pist, helikopterler için helipad veya deniz uçakları için bir su kıyısı) bulunur, ayrıca genelde hava trafik kontrol kulesi, hangar, terminal binası gibi binalar da vardır.

Uçakların inip kalkmasına uygun, ancak normalde havaalanlarının sunduğu hizmetlerin pek azının bulunduğu arazi parçasına kontrolsüz hava alanı veya uçuş pisti denir. Büyük havaalanlarında kontrol kulesi, yolcu tesisleri (lokanta, bekleme alanları vb.), bakım tesisleri, hangarlar, kargo depoları, gümrük tesisleri, itfaiye ve acil müdahale bölümleri gibi birçok bölüm ve altyapı teşkilatını kapsayabilir. Askeri havaalanına hava üssü denir. Sırf helikopterler için olan havaalanlarına heliport denir.

Kripto Tosuncuk böyle kaçtı!
Pegasus'ta tüm işlemler iptal edildi Endonezya'da yolcu uçağı denize düştü
Karaismailoğlu: Çukurova'ya yakışır bir havalimanı yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz İstanbul Havalimanı'na üçüncü pist! Havalimanındaki tedbirler açıklandı! Uymayanlara izin verilmeyecek... Uçuşu iptal edilen yolculara tanınan yeni haklar! Hafter'den Türkiye'ye küstah suçlama İran'da yolcu uçağı pistten çıktı "Durum göründüğünden çok daha kötü" Hafter, havalimanını grad füzeleriyle vurdu 800 bin TL değerinde kunduz postu ele geçirildi! Trablus'ta havalimanına roketli saldırı! Havalimanına roketli saldırı! Türk vatandaşlar Ukrayna'da perişan halde! Bebekli ve hamile yolculara uçuş önceliği! İstanbul Havalimanı 'Yılın Havalimanı' seçildi! Genç kızın büyük kabusu! Havaalanı görevlisine hakaretin cezası belli oldu! Uçuşları 3 gün durdurmakla tehdit ettiler! Bu yaşta kendini daha ne kadar rezil edecek? Kolombiya'da uçak evin üzerine düştü! Hamburg Havalimanı'nda alarm... Romantik aşık sevgilisine dehşeti yaşattı! Husilerden Suudi Arabistan'a saldırı... Hedeflenenden 2 yıl önce uçuşlara açılacak! Hong Kong Havalimanı'ndaki 200 uçuşa iptal! Sarhoş turisti sürükleyip tekmeledi! Havalimanından tam 750 kilo altın çalındı! Eljif'ten havalimanında transfer açıklaması!