Hakkari

Hakkâri Merkez, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerine bağlı 4 Belde, 122 Köy, 368 Mezra, bu yerleşim birimlerinde şehir merkezlerinde 239.455, kırsal kesimde 97.126 toplam 336.581 nüfus bulunmaktadır. Yörenin %87,6 sı dağlık %10,3 ü platoluk %2,1 ovalıktır.

Hakkâri konumu ve coğrafi yapısı itibarıyla pek çok medeniyete ev sahipligi yapmıştır. Hakkâri, Med, Pers, Selevkos, Abbâsi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hâkimiyetini görmüştür. Unesco tarafından dünya mirâsı içine alınmıştır. Ters lalesi ile ünlüdür. Hakkâri ili balcılık alanında ülke geneline katkı sağlamaktadır. Ayrıca şehir merkezine yakın mesafede kayak merkezi bulunmaktadır. Şehrin belediye başkanları 14 ağustus 2015 te öz yönetim ilanı gerekçe gösterilerek tutuklanan ve yargılama sonucunda 15' er yıl hapis cezasına çarptırılan (davaları Yargıtay`da temyiz sürecindedir) Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi'dir.

Koronayla mücadelede 'görüntülü ihbar' dönemi
Hakkari'de iki asker şehit oldu Gencecik 6 can sonsuzluğa gitti
İlk siyah maske yasağı geldi Kendisi küçük futbolu büyük Teröristler fırsat kolluyor Hakkari'de hain saldırı: Şehit ve yaralılar var Yaşlı kadın ve çocuğa cinsel istismar... 'Koronalı başkan ev ev gezdi' Meteoroloji'den 3 uyarı birden! Çatışmada yaralanan asker şehit düştü Karnından çıktı! Tam 3 kilo 400 gram Geldiler! İran'ı istila eden çekirge o şehirde... Kapan- 3 Kazan Operasyonu başladı... Prof. Üşümezsoy dikkat çekmişti, bu sabah sallandı AK Parti heyeti ölümden döndü 21 Şubat yarın okullar tatil mi? Yarın kar... Hakkari'de yarın okullar tatil mi? 20 Şubat kar... HDP'li eski başkanın tahliye talebine ret Hakkari'de yarın okullar tatil mi? 18 Şubat... Drift yapan ambulans şoförüne soruşturma Atış eğitimi sırasında 2 asker şehit oldu! Hakkari'de Kapan-3 Kavaklı Operasyonu başlatıldı! Türkiye kar yağışının etkisinde! İşte il il durum 1350 rakımda eller tetikte yeni yıla girdiler! Bir il ve 3 ilçede daha eğitime kar tatili geldi! Acı haberi MSB duyurdu! 1 asker şehit oldu... Yaralı uzman onbaşı şehit oldu Kıran-9 ve Kıran-10 operasyonları başlatıldı! Kentte göz gözü görmüyor...