Gaziantep

Gaziantep ya da eski ve halk arasındaki adıyla Antep, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık sekizinci şehri. 2017 itibarıyla 2.0005.515 nüfusa sahiptir.[3] Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sanayi ve gelişmişlik bakımından birincidir. hâlâ yaşanılan en eski kentlerinden biridir.[4] Bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar. Bunun sebepleri arasında Gaziantep'in Anadolu ile Orta Doğu arasında bir konumda bulunması ve liman kentlerine yakınlığı sayılabilir. Gaziantep'in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi sayılabilir.

Gaziantep'te çok sayıda pınar bulunmasına karşın hiç doğal göl bulunmamaktadır. Bu yüzden şehrin birçok yerine yapay göller ve barajlar inşa edilmiştir. İlin en önemli akarsuyu Fırat Nehri ve kollarıdır. Gaziantep ilinde çok az doğal orman bulunmaktadır. İldeki toprakların sadece %14'ü ormanlık alanlarla kaplıdır. Bu ormanlarda özellikle meşe ve kızılçam ağaçları hâkimdir. Meşe ormanlarının hepsi bozuk olup koruma altındadırlar. Kızılçam ormanlarının çoğunluğu yapay ormandır. Gaziantep ilinin batı ve kuzey çevreleri ormanlık, bozkır ve meralarla çevrilidir. İlin topraklarının yüzde 60'ı tarıma elverişlidir. Bu kısım, tarlalar, zeytin, antep fıstığı, meyve ve sebze bahçeleri ile bağlarla kaplıdır.

İldeki başlıca dağlar, ilin batısndaki Nur Dağları ile Sof Dağları'dır. Nur ve Sof Dağları arasındaki bölge levha hareketleri sonucu oluşmuş bir çöküntüdür. İldeki en yüksek dağ ise 1496 metre yüksekliği ile Büyük Sof Dağı'dır. İldeki başlıca ovalar ise İslahiye, Barak ve Tilbaşar ovalarıdır. Gaziantep ilinde Nurdağı ve İslahiye 1. derece, Yavuzeli ve Araban 2. derece, Oğuzeli, Nizip ve Karkamış ise 3. derece deprem bölgesidir.

Gaziantep Okullar Tatil mi? 18 Ocak 2022 Gaziantep okullar tatil mi? İşte Valilik açıklaması
Gaziantep "Gazilik" ünvanı neden, ne zaman verildi? 25 Aralık 1921 Kurtuluşun 100. yılı Sahte içki can almaya devam ediyor! Polis, o depolara böyle baskın yaptı...
Fatma Şahin'den Cihan bebek ve annesine ev sözü Türkiye'nin konuştuğu Cihan bebekten sevindiren haber Cihan bebekten çok iyi haber: Yoğun bakımdan çıktı Görüntüler Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı! Cihan bebek ve annesi koruma altına alındı Duygu Delen davasında flaş gelişme: Düşme anında yaşadığı belirlendi Şehit özel harekatçılar için Gaziantep'te tören: Memleketlerine uğurlandılar... Katmer nasıl yapılır? İşte çıtır çıtır Gaziantep katmer tarifi! Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde aslan kafesinden kaçtı! Gaziantep'te özel bir hastanede yangın! Hastalar tahliye edildi! Gaziantep'te dev 'Vatan' operasyonu! Vali, 'Cumhuriyet tarihinin en büyüğü' deyip duyurdu! Bu da gelin başı kavgası! 5 yaralı var... Zeynep Ergül, Müge Anlı'da kalıcı hasar bıraktı Gaziantep'ten sonra Adana'yı gözlerine kestirdiler! Alparslan Kuytul'un gözaltı süresi uzatıldı HDP'nin cami hassasiyeti işin içinde PKK olmayınca ortaya çıktı Cami provokasyonunda gözaltına alınan 76 kişi serbest Alparslan Kuytul gözaltına alındı Gaziantep Kuzey Şehir 7. Etap başvuruları ne zaman 2021? Kutsi aradığı aşkı dizi setinde buldu Hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırdı! Gaziantep FK - Antalyaspor maçı saat kaçta? Hangi kanalda yayınlanacak? İbranice yazıların bulunduğu piton derisi ele geçirildi Zeugma Müzesi'nin kayıp eserleri tarifle aranıyor Kebapta ortayı buldular Vali 'Vaka sayısı artışta' dedi ve uyardı "O 'İzmarit bile atılmıyor' diyenler nerede?" İş adamı Hacı Ahmet Ziylan hayatını kaybetti