Fahrettin Altun

İbni Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı olan Fahrettin Altun, 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, doktorasını ise “McLuhan ve Baudrillard’ın Medya Kuramlarının Karşılaştırmalı Çözümlemesi” başlıklı teziyle 2006 yılında İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Altun 2002-2003 yılları arasında Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucu akademik kurulunda yer aldı ve İletişim Fakültesi’nin kurucu koordinatörlüğünü yaptı. Bu görevlerinin yanı sıra 2008-2014 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde İletişim Bölüm Başkanlığını ifa etti. Ardından 2015-2017 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Altun Modernleşme Kuramı: Eleştirel Bir Giriş (İnsan Yayınları, 2017 4.Baskı) ve Freedom Press in Turkey (İsmail Çağlar ve Turgay Yerlikaya’yla birlikte SETA Yayınları, 2016) adlı kitapları kaleme aldı.

Middle East Critique, Perceptions, Toplum ve Bilim, TALID, Euro Agenda, Sivil Toplum ve Divan dergileri başta olmakta üzere çeşitli akademik dergilerde makaleleri yayınlandı. Ayrıca The Turkish AK Party and Its Leader: Criticism, Opposition and Dissent (Routledge Yayınları, 2016); Modern Türkiye’de Siyasal Düşünce: İslamcılık (İletişim Yay, 2016); Sivil Toplum: Farklı Bakışlar (Kaknüs Yay., 2016) gibi kitaplara bölüm yazdı. Burhanettin Duran ile The Triumph of Turkish Democracy: The July 15 Coup Attempt And Its Aftermath (SETA Yayınları, 2016), İsmail Çağlar ve Mehmet Akif Memmi ile 15 Temmuz’da Medya: Darbe ve Direnişin Mecrası başlıklı kitapları derledi. Altun Yöneliş ve Küre adlı yayınevlerinde editörlük, Anlayış dergisinde yayın yönetmenliği ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. TRT 2 ve TRT Haber’de yayımlanan Ayrıntı adlı televizyon programını hazırladı ve sundu. Halihazırda Sabah ve Daily Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yapmakta, aylık Kriter dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmekte, TRT 1’de Enine Boyuna ve TRT Haber’de Dışa Bakış adlı televizyon programlarına yorumcu olarak katkı sunmaktadır. SETA İstanbul’un Genel Koordinatörlüğünü yürüten Altun, siyasal iletişim, medya ve iletişim sosyolojisi, siyaset sosyolojisi ve kültürel çalışmalar alanlarında araştırmalarını sürdürmektedir.

Geleceğin iletişimcileri ödüllerine kavuştu!
Terör destekçilerine basın kartı yok! İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan İYİ Partili Lütfü Türkkan'a Hukuk dersi!
'Bir avuç şirket hakikatin tekelini elinde tuttuğunu iddia ediyor' Kızıl Elma Marşı sözleri! Malazgirt Zaferi'ne özel Kızıl Elma Marşı'nın sözleri nedir? Türkiye masaya yumruğunu vuracak Kılıçdaroğlu'na Biden cevabı Erdoğan liderliğinde kenetlenmeye çağırdı Erdoğan'ın talimat verdiği kurul bugün toplanıyor Yalan haberlere 250 bin TL tazminat 'Bu arsızlığın değerlerimizde yeri yok' Altun: Bunu ürkütücü buluyorum! Sırf haklının yanında olduğu için! Altun: Temiz siyaseti savunan biziz! Türkçe hesaplara organize saldırı İletişim Başkanlığı dünyaya anlattı İletişim Başkanı'ndan 'sahte anket' uyarısı Özel ve Özkoç hakkındaki fezleke Adalet Bakanlığı'nda 'Yalanlarını' manşetten yayınladılar! Hukuka ve basın kanununa aykırı! Dündar'dan sonra kendine gelemedi Altun'dan İnce'ye tepki: Suçlayıcı tavrı kabul edilemez Fahrettin Altun'dan 27 Mayıs üzerinden Babacan'a ders gibi mesaj! Sağlık çalışanlarının fedakarlıkları böyle görüntülendi 'Ayasofya açılacak' mesajı mı? Fahrettin Altun paylaştı Cumhuriyet gazetesi GYY Aykut Küçükkaya da yalan haber hazırlamış! Canan Kaftancıoğlu, ifade için adliyede Altun'dan darbe imasında bulunan CHP'li Özel'e tokat gibi cevap: "Hadsizler bilmelidir ki..." Canan Kaftancıoğlu ifadeye çağrıldı! Şükriye Tutkun kimdir? CHP'ye ne dedi?