Eskişehir

Eskişehir, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi beşinci şehridir. 1993 yılında çıkarılan kanunla Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Nüfusu 2015 yılına göre 826.716'dir. Ortasından Porsuk Çayı geçen şehir, içerisinde Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nin bulunması nedeniyle bir öğrenci kenti görünümündedir.

Met helvası, Nuga helvası, Haşhaşlı çörek, Kalabak suyu, çibörek ve lületaşı ile meşhurdur. Ayrıca balaban kebabı da Eskişehir mutfağında önemli bir yer almaktadır. İşlenebilir lületaşı, Türkiye'de yalnız Eskişehir'de çıkarıldığı için Eskişehir taşı olarak bilinir.Türkiye'de Eskişehir ve Sivrihisar dolaylarında yetişen bir çoban köpeği olan akbaş da şehre ait önemli değerlerdendir. Sanat kurumları ve tesisleri ile kültür ve sanatta gelişmiş bir şehirdir. Anadolu Üniversitesi ve büyükşehir belediyesi bünyesinde iki adet senfoni orkestrası bulunmaktadır. Ayrıca her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali ile şehirde müzik, tiyatro, resim ve sinema dallarında sergiler ve gösteriler yapılmaktadır.

Eskişehir günümüze kadar değişik uygarlıklar altında varlığını sürdürmüştür. Üzerinde kurulan medeniyetlerden bazıları Frigya, Bizans, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı İmparatorluğu'dur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Muharip Hava Kuvveti, Hava Füze Savunma Komutanlığı, 1. Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığı ve 1. Ana Jet Üs Komutanlığı da Eskişehir'de bulunmaktadır. Ayrıca hem askerî hem de sivil havaalanı (Anadolu Üniversitesi Havaalanı) bulunmaktadır.

Eskişehir 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarını taşımaktadır.

Türk Hava Yolları'nın Airbus A330-200 tipi uçağı, TC-JNG, de 'Eskişehir' adını taşıyor.

Eskişehirspor 0-3 İstanbulspor
İstanbulspor 3 attı 3 aldı! Cesedi sulama kanalında bulundu
Eskişehirspor küme düştü! Parkta pos cihazlı alkol satışı! 260 kişi karantinaya alındı Doğum günü partisi kabusa dönüştü 'Örnek Belediyecilik' sular altında! Bakkallar için 'nöbet' önerisi Canlı yayında vahşet! Eskişehir İmsakiyesi 2020! Eskişehir İftar ve Sahur Saatleri! Oruç tuttuğu gün alkolmetre yüzünden ehliyetinden oldu Kızını sevgilisiyle birlikte olmaya zorlamıştı! Flaş gelişme! Rezil anne tahliye edildi! Nişanlısının boğazını kesen Zehra'ya müebbet Eskişehirspor’un genç yıldızı Kaan Öztürk hayatını kaybetti Korona savaşçıları göreve alkışlarla döndü 75 yaşında koronayı yendi Adana Demirspor gol şov yaptı: 1-4 TFF 1. Lig: Osmanlıspor FK: 1 - Eskişehirspor: 1 Eskişehir'de etkinlikler iptal mi edildi 2020? Eskişehirspor 0-2 Giresunspor Akhisarspor deplasmanda galip: 1-2 Nişanlısını bıçaklayan Zehra'dan bıçak dansı Gözlerini kapattı, 'Sürprizim var' dedi ve... Eşini bıçaklayan adamdan pes dedirten savunma Eskişehir yarın okullar tatil mi? Eskişehir'de üzerlik otu içen kadın komaya girdi! Annesini gasp eden zanlıya hapis cezası Tarık Çamdal'ın yıllık ücreti açıklandı