Ertuğrul Özkök

Ertuğrul Özkök 4 Ağustos 1947'de İzmir'de doğdu.Aslen Bulgaristan'ınlu olan ailesi mübadele sonrası İzmir'e göç etmiş. İzmir Namık Kemal Lisesi ve Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksekokulu'nda okuyan Özkök, bir yıl TRT'de muhabir olarak çalıştıktan sonra öğretim hayatına Fransa'da İletişim Bilimleri'nde doktora yaparak devam etti.

Hacettepe Üniversitesi'nde 1986 yılına kadar öğretim üyesi görevini üstlendikten sonra, Hürriyet Gazetesi'nde çalışmaya başladı. Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni olarak 20 yıl görev yaptıktan sonra bu görevi 29 Aralık 2009 tarihinde bırakmıştır. Emin Çölaşan, Ertuğrul Özkök hakkında son kitabında (Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi) birlikte yaşadıkları bazı anıları anlatmıştır. Kendisi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

Öğrencilik yıllarında sosyalist görüşlere sahip olduğunu ifade eden Özkök, Özal'dan etkilenmesiyle birlikte liberalizme yöneldi.Eserleri

Sanat, İletişim ve İktidar (1977)
İletişim Kuramları Açısından, Kitlelerin Çözülüşü (1985)
Elveda Başkaldırı (1987)
Stalin Baroku (1989)
Artakalan Zamanda (1997)
Tuhaf (2010)
Yedi Büyük Günah (2012)
kırk7 (2013)
Bir Beyaz Türk'ün Hafıza Defteri (2014)

Yıldız'ın sorusuna Özkök'ten cevap...
Karantina günlerinde dostlara özlem: Meğer ne güzelmiş... Hürriyet'in kara kutusu vefat etti!
Emin Çölaşan penissiz adamdan mektup aldı! Ertuğrul Özkök alzheimer mı oldu? Can Yaman'ı kurtarmaya soyundu! Ertuğrul Özkök'ten MFÖ lincine destek! Soylu'dan Özkök'e yanıt: Keşke sadece dans etseler Bakan Soylu, o mesleğe göz kırptı! Şoke eden gerçek! Sperm sizin ama çocuk değil... Özkök: Erdoğan'ı sonuna kadar destekliyorum "Gazetecilik masumiyetini 2010'dan sonra kaybetti" Gülse Birsel Hürriyet'ten istifa etti! Ertuğrul Özkök soruyu yapıştırdı! ABD'den "Çuval" olayının intikamını mı aldık? "Güya Kürt davası için savaşıyorlar..." Kıraç'tan Ertuğrul Özkök'e: Bırak bu numaraları! “Bence onartmayalım o minareyi” "Ahmet Hakan Yetenek Sizsiniz'de jüri olabilir" Rasim Ozan Kütahyalı için af diledi! Özkök: Testosteronu en yüksek iki yazardan biriyim Nagehan Alçı ile fena maytap geçti! "Rabia"ya açılan savaşı Hürriyet'e taşıdı Nusret Gökçe hayatını yazacak bir yazar arıyor! Be densiz herif... Be vicdansız... Nankör herif... Sağır sultan duydu, Ertuğrul Özkök'ün haberi yok! Ertuğrul Özkök, kendisini Atatürk'e benzetti! Aşkın ömrü kaç gün? Cevabı matematik verdi: 1008 Özkök'ün gözünden kaçan.. İşte asıl büyük "resim" "A.. Öteki dünyanın kapısı gerçekten yuvarlakmış"