Elazığ

Elâzığ ili, M.Ö. 3000'li yıllarda kurulduğu sanılan, Harput kentinin ovadaki devamıdır. Bu nedenle yıllarca Harput denmiştir. Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun hakimiyetinin Anadolu'ya kayması ile Harput'un Türk yurdu olmasında en önemli savaşın Malazgirt Meydan Muharebesi olduğunda şüphe yoktur. Nitekim Harput ve çevresi, Malazgirt muharebesinden sonra Türkler'in eline geçmiş olup yörede Büyük Selçuklu İmparatorluğu'na bağlı olarak Çubukoğulları Beyliği kurulmuştur (1085). Harput'un Türkler tarafından alınmasına kadar sadece müstahkem bir kale hüviyetinde kalan bu yer, Türkler'le beraber büyüyen bir şehir haline gelmiştir. Çubukoğulları Beyliği'nin ömrü uzun sürmeiş ve ardından 1110 yılında Artukoğulları dönemi başladı. Bir müddet sonra Harput Artukluları diye bilinen bağımsız bir beylik kuruldu. Harput, 1230 yılında Moğollar'ın eline geçmiş, 1234 yılından itibaren de Anadolu Selçuklu İmparatorluğu'nun hakimiyeti altına girdi. 1507 yılında Safevîler'in eline geçen Harput, 1516 yılında ise Çaldıran Savaşı ile Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Mezra denilen bugünkü yerleşim yerine 1834'de taşınan Elâzığ'a 1862 yılında Sultan Abdulaziz'in tahta çıkışının beşinci yılında Kütahyalı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen vâli İsmail Paşa'nın teklifi ile Mamuret-ül Aziz Vilâyeti ismi verilmiştir. Fakat telaffuzu güç olduğundan halk arasında kısaca El'aziz olarak söylenegelmiştir. Zaman içinde bölgeye eyalet merkezliği yapan şehre 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı, bolluk ve bereket anlamına gelen El'azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı nedeniyle Elâzığ olarak kullanılır olmuştur.

Coğrafya

Elâzığ ili, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneybatısında, Yukarı Fırat Bölümü'nde yer almaktadır. 9153 km²yi bulan yüz ölçümü ile Türkiye topraklarının %1,2’sini oluşturmaktadır. 40 0 21’ ile 380 30’ doğu boylamları, 38 0 17’ ile 39 0 11’ kuzey enlemleri arasında kalan il, doğudan Bingöl, kuzeyden (Keban Baraj Gölü aracılığı ile) Tunceli, batı ve güney batıdan (Karakaya Baraj Gölü aracılığıyla) Malatya, güneyden ise Diyarbakır illerinin arazileri ile çevrilidir. İl, merkez ilçe ile birlikte 11 ilçe, 537 köy ve 709 mezra yerleşmesinden oluşmaktadır.

İklim

Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elâzığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Bu sürecin sonucunda özellikle önceleri çok soğuk ve yoğun kar yağışlı geçen kışlar nispeten daha ılıman geçmektedir. Elâzığ, toprağı verimli bir ovaya kurulmuştur.~Elâzığ'ın dağlarında Karadenizdeki gibi geniş ağaçlıklar yoktur. Bunun nedeni Elâzığ'ın karasal iklimi yaşamasıdır. Elâzığ belirtildiği gibi ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Normalde Doğu Anadolu Bölgesi'nde yazlar çok sıcak, kışlar ise çok soğuk geçer. Son 10 yılda sert iklimin yumuşaması ve kar yağışında azalmasının nedeni barajlardır.

HDP'li Sarıcan Belediye Eş Başkanları gözaltına alındı
Merve Konukoğlu kimdir? Merve'nin sosyal medya paylaşımları! Öldürdükten sonra babası ne yaptı? Sınava gelen kızını öldürdü
Pütürgeliler geceyi dışarda geçirdi Malatya'da 20 evde ağır hasar "İzlenmesi gereken bir yer!" Kulüp başkanı ve oğlu cinayetten tutuklandı Yaşlı çiftin jandarmaya harçlık verme çabası... Elazığ'da deprem! Yoğun bakımda hasta kalmadı! Sağlıkçılardan danslı kutlama Bir deprem haberi de Elazığ'dan! Deprem mi oldu? Elazığ'da deprem mi oldu? Kaç büyüklüğünde? Tunceli'nin ardından bir müjde daha! Yoğun bakım vakası kalmadı... Elazığ'da 2 apartmana daha müdahale! Sayı 14'e yükseldi Naci Görür'den Van depremi uyarısı Hurdacıya kesilen korona cezası tepki çekti! Kalp krizi geçiren hastanın imdadına yetiştiler Elazığ beşik gibi! 12 saatte 55 deprem... İşte depremzedelere yapılan nakdi yardım miktarı Elazığ'da 3.7 büyüklüğünde deprem! Elazığ yine beşik gibi sallandı! Elazığ'da 6 dakika arayla iki deprem Elazığ'da deprem mi oldu? Deprem bölgesinde görev yapanlara tazminat Prof. Üşümezsoy dikkat çekmişti, bu sabah sallandı Bakan Soylu'dan Abdullah Gül sorusuna sert cevap Depremzedeler anahtarlarını teslim aldı Bakan Kurum haritada gösterdi: Tarihin en büyüğü Depremde ölen Miraç'ın okulunda hüzünlü ders Depremin ardından Elazığ'da ders başladı