Donald Trump

Donald John Trump (d. 14 Haziran 1946: Queens, New York) Amerikalı iş adamı, siyasetçi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin günümüzdeki başkanı. 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak girmiş, Hillary Clinton'ı geçerek Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. devlet başkanı seçilmiştir.

Donald Trump 1960'lı yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı liseyi terk etmek durumunda kaldı. Sonraki süreçte askeri akademi ile Pensilvanya'da bulunan Wharton Institute'de eğitim gördü. Üniversite yılları sonrasında babası Fred Trump'ın emlâk ve inşaat firmasında görev almaya başladı. 1971'de babasının şirketlerinde imtiyaz sahibi olup kontrolü ele aldı. Şirkete "Trump Organizasyon" adını vererek merkezini Manhattan bölgesine taşıdı. Kısa sürede yaptırdığı otellerle adını duyurdu. 1999 yılında babasını kaybetti. 2000'de yapılan seçimlere Reform Partisi başkan adayı olarak katıldı fakat kısa süre sonra adaylıktan çekildi. 2001 yılında bu partiden ayrıldı. 2004 yılında NBC kanalında “Çırak” (The Apprentice) programını hazırlayarak şov dünyasına adım attı. Bazı söylemleri nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi fakat kazanamadı. 2016 yılındaki seçim sürecinde İslamofobik söylemleri ve seçim vaatleriyle eleştirildi. Forbes'in 2016 yılındaki dünyanın en zengin 400 kişisi listesinde yer aldı. 2016 yılındaki seçimleri kazanmasıyla birlikte ABD tarihinin en yaşlı başkanı oldu.

'Biz siyaset yapmıyoruz'
Sonucu kabul etmemesi ‘utanç verici’ ABD’de üç eyalette daha oy verme işlemi sona erdi
Sokak buna ne diyor? 'Muazzam sonuçlar göreceksiniz' Beyaz Saray çevresinde olağanüstü güvenlik önlemi Trump kendisini Hz. İsa ile karşılaştırdı 'Lütfen beni sever misiniz?' Koronayı yenen Trump'tan dans şovu 'Kendimi çok güçlü hissediyorum' Trump zehir zemberek: Beni Çin hasta etti TIME Dergisi'nden manidar kapak 'Hristiyanlığı babam kurtardı!' 'Trump için tüm olasılıklara hazırız' Trump ölürse ne olur? Trump ABD seçimlerinden önce ölürse neler olur? Trump'ın asistanının da testi pozitif Trump'a 8 gramlık antikor kokteyli 'Yakında geri döneceğim' Erdoğan'dan Trump'a geçmiş olsun mesajı Trump koronavirüse yakalandı 'Putin'in fino köpeği' sözünü duyunca... 'Trump 10 yıl hiç vergi ödemedi' Trump'tan sonra Putin de barış ödülüne aday Trump'a intikam mesajı 'O aptalı dinleseydim 5. dünya savaşında olurduk' Trump'a 'ölümcül' zehir gönderen kişi yakalandı Trump'a Süleymani tehdidi Trump'tan idam talebi Trump Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi Trump'tan dikkat çeken aşı çıkışı