Cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin ederek göreve başlamasıyla yürürlüğe giren yeni sistem, Türkiye için tarihi bir değişim getiriyor. Yeni sistemin Türkiye'ye getirdiği yenilikler ve kattığı faydalar özetle şöyle:

1. Yeni sistemle Türkiye'yi cezai sorumluluğu olan Cumhurbaşkanı yönetecek. Her türlü işlem ve eylemden sorumlu olacak olan cumhurbaşkanı, eylemlerinden dolayı yargı yolu da açık olacak.

2.Yeni sistem devlet yönetiminde çift başlılığı da sona erdirecek. Cumhurbaşkanı hem hükümetin, hem de devletin başı olacak.

3.Meclis'in yasama ve denetim mekanizmaları güçlenecek.

4.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde cumhurbaşkanı, daha önce olduğu gibi yine doğrudan halk oylarıyla belirlendi. Beş yıllığına seçilen cumhurbaşkanı, en fazla iki dönem cumhurbaşkanlığı yapabilecek.

5.Yeni sistem kapsamında, mevcut bakanlıkların sayılarında azaltılmaya gidildi. Yeni dönemde bakanlıkların sayısı 16 olacak.

6. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Cumhurbaşkanlığı Teşkilat Yapısında, cumhurbaşkanlığına bağlı ofis ve kurullar da hizmet verecek.

7. Cumhurbaşkanı, Genel Bütçe Kanunu dışında yasa hazırlayamayacak. Cumhurbaşkanı'nın hazırlayacağı Bütçe Kanunu, TBMM'nin onayına sunulacak. TBMM'de hükümet sıraları olmayacak, yasa görüşmelerinde bakanlar yer almayacak.

8. Cumhurbaşkanı ve Meclis, karşılıklı olarak seçimlerin yenilenmesi kararı verebilecek. Verilen kararla birlikte hem Cumhurbaşkanlığı, hem de parlamento seçimleri birlikte yenilenecek.

9. Yeni sistem Cumhurbaşkanına yargı yolunu da açıyor. Cumhurbaşkanı her türlü eylem ve işlemlerine karşı cezai sorumlulukla karşı karşıya kalacak.

ABD'li Bakan Yardımcısı Sherman Türkiye'de
Yine Cumhuriyet, yine yalan haber! Bakanlar sahaya iniyor
HDP'ye çok sert 'sözde soykırım' yanıtı Kripto para için başka düzenlemeler yolda Aynı kitle Erkan Oğur'u linç ediyor! 'Bir avuç şirket hakikatin tekelini elinde tuttuğunu iddia ediyor' Katılım Finans Dairesi Başkanlığı kuruldu Kısıtlamalar gevşeyecek mi? Cumhurbaşkanlığı'ndan WhatsApp kararı! Dikkat! Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor Beştepe'de aşı toplantısı 'Ayasofya' yalanı çabuk çöktü Kısa Çalışma ödeneği ne zamana kadar uzatıldı? Hangi sektörler yararlanacak? İşte FETÖ’nün örgütsel şeması Belhum adal nedir? İbrahim Kalın'ın söylediği Belhum Adal ne demek? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı Kesin korunacak hassas alan Sırf haklının yanında olduğu için! Gazi Turgut Aslan Başdanışman oldu Yeni Kabine Listesi Doğru mu? Yeni Kabine Listesinde kimler var? Hakan Fidan Bakan Mı olacak? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı! Hamza Cebeci kimdir? Cumhurbaşkanı Danışmanı olan Hamza Cebeci nereli, kaç yaşında? 65 yaş üstüne hafta sonu sokağa çıkma izni mi geliyor? 65 yaş üstüne sokağa çıkma izni geldi mi? Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı başladı Cumhurbaşkanlığı'ndan koronayla mücadele paylaşımı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı başladı Dardanel’den 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' Kampanyası’na 1 milyon TL destek Cumhurbaşkanlığı'ndan 1915 mesajı! Korona sonrası bizi nasıl bir dünya bekliyor? İbrahim Kalın yazdı...